Powrót do pracy po porodzie - jak pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Macierzyństwo 👶

Powrót do pracy po porodzie – jak pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi

Powrót do pracy i pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi może na pierwszy rzut oka wydawać się trudne. Ale… Nie popadajmy w panikę – miliony kobiet doskonale dają sobie z tym radę. Ty także sobie poradzisz. By zminimalizować stres własny i malucha wystarczy się odpowiednio przygotować. Dobra organizacja czasu, wsparcie najbliższych oraz wiara w swoje możliwości to podstawa sukcesu.

Zorganizuj swój czas!

Z badań  wynika, że dla prawie 50% mam powracających do pracy kluczową kwestią jest dobra organizacja czasu. Powrót do pracy to konieczność wyboru rzeczy najważniejszych i odpuszczenie sobie tych mniej istotnych, które zajmują dużo czasu, np. sprzątanie, układanie w szafach, gotowanie „wielogarnkowe”. Wiele kobiet wychowywało się w rodzinach, gdzie matki pracowały i samodzielnie prowadziły dom, a teraz próbują dogonić ideał. W dzisiejszych czasach jednak mamy za mało czasu! – twierdzi dr Julita Wojciechowska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na brak czasu jest jednak metoda — wystarczy nim umiejętnie gospodarować. Dobre zaplanowanie dnia umożliwi nam pogodzenie obowiązków zawodowych z macierzyństwem, zyskamy więcej czasu dla siebie, rodziny i przyjaciół, na drobne przyjemności, czy po prostu na odpoczynek.

Przyzwyczaj do rozstań

To, co jest nieodłącznie związane z powrotem do aktywności zawodowej to rozłąka z dzieckiem. Choć obawa przed tym rozstaniem towarzyszy większości z nas, to powrót do pracy jest naturalną koleją rzeczy i robimy wszystko, żeby sobie i rodzinie ten moment ułatwić. Zdaniem 56% respondentek, które dotychczas podzieliły się swoimi doświadczeniami, czynnikiem sprzyjającym wdrożeniu w życie zawodowe jest m.in. przygotowanie dziecka do rozłąki, np. poprzez wychodzenie na kilka godzin dziennie.  Zostaw malca pod opieką taty czy babci. Dziecko stopniowo będzie mogło się przyzwyczaić, że nie jesteś przy nim przez cały czas, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy pociecha jest daleko od ciebie.

Może cię zainteresować także:  Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci

Powrót do pracy po porodzie - jak pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Warto również odpowiednio wcześniej rozpocząć przekazywanie szczegółowych informacji na temat dziecka osobie, która przejmie nad nim opiekę podczas naszej nieobecności (opinia 25% badanych). Jeżeli jest to nowa opiekunka, jak najszybciej poznaj ją ze swoim dzieckiem. Zaproś ją do domu, pójdźcie na wspólny spacer, zostaw dziecko pod jej opieką na godzinę, dwie, potem na pół dnia. Czas na oswojenie się dziecka z nowym opiekunem oraz na wzajemnie poznanie się z pewnością sprawi, że twoje „odejście” będzie miało łagodny przebieg.

Ustal priorytety

W dzisiejszych czasach nie tylko młode mamy borykają się z wiecznym brakiem czasu, ale to właśnie one są najlepszym przykładem na to, jak połączyć to, co wydaje się z pozoru niemożliwe do pogodzenia. Będąc pracującą mamą, często muszę stanąć twarzą w twarz z zadaniami, które na pierwszy rzut oka wydają się niewykonalne. Po tym jak mija pierwsza chwila zawahania, okazuje się, że naprawdę większość rzeczy da się pogodzić.

Co poradziłabym innym mamom? Ustalcie priorytety – nie wszystko musi być zawsze zrobione na „tip top”. Nie bójcie się też prosić o pomoc — jeżeli tego nie zrobicie, to bliscy albo współpracownicy nawet nie będą wiedzieli, że coś jest nie tak – podpowiada jedna z internautek na forum.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Rower: przyjemne z pożytecznym!

Poprzedni wpis

Wyniki analizy krwi, jak je odczytać? Morfologia czyli: OB – RBC – HGB – PLT

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *