Krew może powiedzieć dużo o stanie naszego zdrowia. Dzięki badaniu krwi możemy wykryć cukrzycę, anemię i inne problemy, które ma nasz organizm.
Na skróty
Badania, które możemy zrobić to
Morfologia krwi i OB
WBC– są to leukocyty, czyli białe ciałka krwi. Norma wynosi od 3,0 do 10,0. Jeśli jest ich więcej może to oznaczać stan zapalny w organizmie. Jedynie będąc w ciąży jeśli norma jest przekroczona, nie powinno nas to niepokoić.
RBC– są to erytrocyty czyli czerwone ciałka krwi. Norma wynosi od 3,5 do 5,o dla kobiet i od 4,0 do 5,5 dla mężczyzn. Jeśli jest ich zbyt mało może oznaczać to anemię, co często zdarza się w ciąży. Należy wtedy uzupełniać czerwone krwinki poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w żelazoCo gdy brakuje żelaza? Organizm ludzki nie wytwarza żelaza. Najlepiej jeżeli otrzymuje ten mikropierwiastek z codziennym pożywieniem. Gdy zabraknie go....
HGB– inaczej mówiąc jest to hemoglobina czyli barwnik krwinek czerwonych przenoszących tlen. Norma od 12 do 16 dla kobiet i od 14 do 18 dla mężczyzn. Jeżeli jest jej zbyt mało we krwi może świadczyć to o niedokrwistości.
PLT– płytki krwi. Norma wynosi od 150 do 400. W ciąży nie ulega liczba płytek zmianie, a przynajmniej nie powinna ulec. Mniejsza ilość płytek może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości.
OB– tzw. opad, nie powinien wynik przekraczać 20 mm/godz. OB może wzrastać pod wpływem stresu albo przyjmowania jakiś leków. Podwyższone OB może występować także w ciąży i przekraczać 20 mm/godz. jednak nie powinno to być niepokojące. Jeżeli natomiast jest podwyższone nie ze względu na te czynniki może oznaczać stan zapalny.
Wykrywanie cholesterolu
Lipidogram jest to zestaw badań, robionych przy wykrywaniu cholesterolu. Przez lipidogram sprawdza się prawidłowość przemiany tłuszczów w organizmie. Robi się go jeżeli mamy przypuszczenie wystąpienia choroby wieńcowej i miażdżycy.
We krwi oznacza się:
- całkowity poziom cholesterolu- norma do 200 mg/dl
- HDL- dobry cholesterol, który nie powinien spaść u kobiet poniżej 46 mg/dl, a u mężczyzn 35 mg/dl
- LDL- zły cholesterol, norma wynosi 190 mg/dl
- trójglicerydy- poziom związków tłuszczowych, który nie powinien przekroczyć 160 mg/ml
W ciąży może być nieco przekroczona norm w/w.

Wyniki analizy krwi, jak je odczytać? Morfologia czyli: OB RBC HGB PLT
Określenie stężenia cukru
Dzięki temu badaniu rozpoznajemy cukrzycę. Krew do takiego badania pobierana jest dwa razy, pierwszy raz na czczo, a drugi raz po posiłku lub po podaniu glukozy. Na czczo ilość cukru nie powinna przekroczyć 105 mg/dl. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to stężenie cukru nie powinno się zmieniać.
Kontrola czynności nerek
Jeśli jest podejrzenie występowania choroby dróg moczowych lub zaburzenia przemiany materii, to wykonuje się to badanie.
O nieprawidłowości świadczy występowanie we krwi zbyt dużego stężenia związków chemicznych:
- mocznika- norma od 10 do 50 mg/dl
- kreatyniny- norma od 0,6 do 1,1 mg/dl
Próby wątrobowe
Jeżeli jest podejrzenia choroby wątroby i dróg żółciowych, to wykonujemy próby wątrobowe.
O zakłóceniach funkcji wątroby świadczy przekroczenie norm:
- bilirubiny- do 1,0 mg/dl
- transaminazy GOT i GPT- norma do 40 U/l
- GGTP- norma 10- 28 U/l
- fosfatazy zasadowe- norma od 31 do 115 U/l
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.