odnawialne źródła energii
odnawialne źródła energii
Dom 🏠

Jakie są ekologiczne źródła energii? Informacje na temat energii odnawialnej

Głównym źródłem energii odnawialnej jest tak zwana energia spadku wody, która dostarcza 5% używanej energii, wadą jej jest negatywny wpływ na środowisko. Oczywiście istnieją i są wykorzystywane również inne źródła energii odnawialnej, jednak są one w znacznie mniejszym stopniu wykorzystywane, do nich należą między innymi:
energia słoneczna – promienie słoneczne są pochłaniane przez kolektory słoneczne, są one tam przetwarzane na ciepło, minusem tego rodzaju energii jest silne uzależnienie od warunków pogody;

Energooszczędne rozwiązania w domu

Energooszczędne rozwiązania w domu

kolejnym źródłem energii odnawialnej jest wiatr – siła wiatru jest zamieniana na energię elektryczną w siłowniach, skąd prąd przechodzi do sieci elektroenergetycznej, wadą stosowania energii wiatru jest hałas;

źródłem energii odnawialnej jest również biomasa – służy do celów energetycznych, spalania bezpośredniego drewna i jego odpadów itp. Niektóre produkty przetwarzania biomasy np. gaz drzewny, alkohol etylowy lub alkohol metylowy służy, jako dodatek do paliw płynnych używanych do napędów silników spalinowych;

kolejnym przykładem źródła energii odnawialnej jest energia geotermalna – wykorzystuje ona energię, która jest wytwarzana wewnątrz ziemi, głównie w miejscach działalności wulkanicznej i sejsmicznej.

Jakie są ekologiczne źródła energii?

Każdy z nas zastanawia się zapewne, jakie są ekologiczne źródła energii. Na pewno do ekologicznych źródeł energii nie możemy zaliczyć paliw kopalnianych, ponieważ są one szkodliwe i powodują zanieczyszczenia środowiska. Przyjaznymi natomiast środowisku źródłami energii są słońce, wiatr, woda oraz niektóre rośliny.

odnawialne i opłacalne źródła energii

odnawialne i opłacalne źródła energii

Najczęściej używanym ekologicznym źródłem energii jest woda. W elektrowniach wodnych energia mechaniczna wody jest przetwarzana na energię elektryczną. Woda jest idealnym źródłem energii, ponieważ w przeciwieństwie do paliwa kopalnego nie wyczerpie się.

Wiatr również służy, jako ekologiczne źródło energii. Od wielu lat energia wiatru wytwarzana w wiatrakach służyła do pompowania wody. W obecnych czasach prowadzone są badania nad wykorzystywaniem energii wiatru, jako niezanieczyszczającego środowiska źródła energii służącego do wytwarzania energii elektrycznej.

Innym ekologicznym źródłem energii jest słońce. Może ono być bezpośrednim źródłem energii dzięki ogniwom solarnym. Promienie słoneczne, które opadają na ogniwa solarne wytwarzają prąd elektryczny przesyłany do obwodów elektrycznych. Oczywiście ogniwa solarne są cały czas doskonalone.

Jako ekologiczne źródło energii może być również wykorzystywana energia geotermiczna wydobywana z wnętrza ziemi.

Również rośliny mogą być ekologicznym źródłem energii są to tak zwane źródła biogazu. Energia jest wytwarzana z między innymi hodowli wodorostów, które po wysuszeniu i po poddaniu procesowi fermentacji wytwarzają biogaz, który jest wykorzystywany w elektrowniach.

Z czego jest zbudowany kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne mają prostą budowę, ale jednocześnie muszą być tak skonstruowane, żeby były odporne na szereg niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jak np. silne wiatry, opady, promieniowania UV itp. Z tego względu do produkcji takich kolektorów muszą być użyte materiały najwyższej jakości i wytrzymałości.

 

Płaski kolektor słoneczny składa się z obudowy, absorbera, szyby pryzmatycznej z obramowaniem oraz izolacji cieplnej, którą stanowi wełna mineralna. Kolektory płaskie mogą być umieszczane w górnej powierzchni dachu, postawione na wolnej przestrzeni lub umieszczone na fasadzie budynku.

Głównym elementem kolektora słonecznego jest absorber przekształcający promieniowanie słoneczne w energię cieplną. Absorber pokryty jest warstwą czarnego chromu lub warstwą TINOX, dzięki czemu powierzchnia takiego absorbera jest odporna na starzenie.

Absorber składa się z arkusza albo pasków metalowej blachy miedzianej lub aluminiowej, połączonych określoną ilością rur lub kanałów, przez które przepływa płyn solarny. Szyba solarna pryzmatyczna (walcowana) o grubości 4 mm jest utworzona ze specjalnej mieszanki tlenku żelaza, która jest odporna na gradobicie.

Szyba solarna wraz z odpowiednią izolacją cieplną chroni przed stratą odbicia oraz stratą ciepła w tychże kolektorach.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell – zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność

Poprzedni wpis

Jaki wybrać podajnik, kocioł i odpowiednie grzejniki? – Zestaw grzewczy do nowoczesnego domu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *