Jak wygląda prowadzenie przedszkola? 1 - Twój Głos ? e-TG.pl
Nauka

Jak wygląda prowadzenie przedszkola?

Dokumentacja w prywatnych placówkach oświatowych

 

Te ostatnie nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Urzędnicy w swoim postępowaniu kierują się rachunkiem ekonomicznym. Co prawda samorządy otrzymują na część realizowanych przez siebie zadań dotacje z budżetu centralnego, ale wiele powinności muszą wykonać we własnym zakresie.

Tu dochodzimy do problemu pieniędzy. Od kondycji finansowej miasta czy gminy, ale też prognoz demograficznych, zależy, czy na danym obszarze będzie działać publiczna jednostka oświatowa. Na wielu terenach wiejskich szkoły i przedszkola należące go samorządów lokalnych zostały zlikwidowane. Przyczyną był właśnie rachunek ekonomiczny. Lokalne władze zdecydowały, że utrzymywanie szkół i przedszkoli jest nieopłacalne i rujnuje budżet gminy.

Wielu osobom taka decyzja się nie spodobała. W związku z tym zawiązały one stowarzyszenia, założyły fundacje, które przejęły od władz prowadzenie placówek. Tak powstały przedszkola niepubliczne, prywatne punkty przedszkolne, kluby malucha. Wiele z nich działa na osiedlach w pomieszczeniach, które wcześniej służyły jako mieszkania.

Prowadzenie przedszkola niepublicznego nie różni się zasadniczo od funkcjonowania jednostki publicznej. Różnice występują przy mniej istotnych kwestiach. Jedna z nich dotyczy prowadzenia dokumentacji w przebiegu nauczania.

Ustawa o systemie oświaty z 2004 r. stanowi, że podmioty prywatne nie muszą wypełniać wymogu określonego w art. 7 ust. 3 tego aktu prawnego. Nie muszą więc prowadzić dokumentacji związanej z kształceniem maluchów. Każdy podmiot prowadzący przedszkole niepubliczne sam określa, jaką dokumentację będzie prowadzić. Na tym polega swoboda działania.

Jak wygląda prowadzenie przedszkola? 2 - Twój Głos ? e-TG.pl

W praktyce jednak dzieje się tak, że nauczyciele z placówek prywatnych prowadzą dzienniki lekcyjne. Taka dokumentacja przydaje się bowiem podczas inspekcji z kuratorium czy urzędu miasta (gminy). Na podstawie dziennika można wykazać prawidłowość przebiegu pracy wychowawczo-dydaktycznej, czyli realizacji podstawy programowej w prywatnej jednostce.

Władze stowarzyszeń czy fundacji odpowiedzialnych za funkcjonowanie przedszkoli niepublicznych prowadzą też dokumentację finansową i organizacyjną. Dzięki temu łatwiej wykazać im celowość i prawidłowość swojego działania w procesie ubiegania się o dotację ze środków publicznych.

Może cię zainteresować także:  Woda na Marsie - Kosmos / Nauka / Odkrycia

Szczegółowe informacje o tym, jak wygląda prowadzenie przedszkola niepublicznego, znajdziemy na stronie http://www.placowki-niepubliczne.pl/nadzor-pedagogiczny/artykul/kontrola/art-dokumentacja-przebiegu-nauczania-w-przedszkolu-niepublicznym.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Czym myć okna bez smug? Jak odpowiednio zaplanować proces czyszczenia dużej ilości szyb?

Poprzedni wpis

Jak prowadzić samemu księgowość w firmie?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *