Mitochondria: 10 sposobów na wzmocnienie mitochondriów w mózgu 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ciekawostki 🤔Lifestyle 🔥Ludologia 👨Nauka 🔬Zdrowie ⚕️

Mitochondria: 10 sposobów na wzmocnienie mitochondriów w mózgu

Jeśli dążysz do poczucia energii i większej jasności umysłu, odpowiedź może leżeć w twoich własnych mikroskopijnych komórkach. Twoje mitochondria mogą być małe, ale są elektrowniami. Dzięki pewnym poprawkom w stylu życia możesz pomóc im lepiej funkcjonować i utrzymać ich rozmnażanie.

Staje się coraz bardziej jasne, że przewlekła dysfunkcja mitochondriów jest jednym z głównych czynników leżących u podstaw złego funkcjonowania mózgu i chorób psychicznych.

Mitochondria są uważane za „siłownie energetyczne komórki”, generujące większość energii w organizmie poprzez przekształcanie substancji odżywczych w adenozyno-5′-trifosforan (ATP). ATP jest głównym źródłem paliwa komórkowego dla organizmu. Ciągle go używasz, a twój mózg potrzebuje go wystarczająco dużo, aby prawidłowo działać.

Dlaczego ważne jest wzmacnianie mitochondriów?

Dysfunkcje w mechanizmach produkcji ATP w naszych mitochondriach, szczególnie w szlaku zwanym łańcuchem transportu elektronów, zwiększają produkcję produktów ubocznych zwanych reaktywnymi formami tlenu (ROS), które w wysokich stężeniach mogą uszkadzać mitochondria. Dysfunkcja mitochondriów tworzy toczącą się kulę śnieżną uszkodzeń, które mogą stopniowo rosnąć, wpływając na wszystkie procesy biologiczne w naszym ciele.

Dzieje się tak naturalnie wraz z wiekiem , ale poprawa sprawności mitochondriów, ich skuteczności w wytwarzaniu energii oraz ich zdolności do unikania lub naprawiania uszkodzeń ich maszynerii biochemicznej może przyczynić się do zdrowszego procesu starzenia.

Wraz z bakteriami jelitowymi , mitochondria są niezwykle ważne i należy je wspierać, aby przezwyciężyć depresję i lęk oraz osiągnąć optymalne zdrowie mózgu i psychiczne.

Mitochondria są szczególnie obfite w komórki mózgowe i biorą udział w wielu ważnych procesach biologicznych w mózgu, w tym w regulacji wolnych rodników i neuroprzekaźników.

W rzeczywistości oksydaza monoaminowa (MAO), enzym odpowiedzialny za metabolizm neuroprzekaźników monoaminowych , jest zlokalizowana w zewnętrznej błonie mitochondrialnej.

Nic więc dziwnego, że liczne badania pokazują, że istnieje korelacja między upośledzoną funkcją mitochondriów w mózgu a wieloma chorobami psychicznymi i neurodegeneracyjnymi , w tym:

  • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe
  • Ciężkie zaburzenie depresyjne
  • Stwardnienie rozsiane
  • Choroba Parkinsona
  • choroba Alzheimera
  • Zespół chronicznego zmęczenia
  • Schizofrenia
  • Psychoza
  • Lęk napadowy
  • Lęk społeczny
  • Uogólniony lęk i inne choroby związane ze stresem.

W rzeczywistości niektórzy badacze są przekonani, że dysfunkcja mitochondriów jest związana z prawie każdą chorobą przewlekłą.

Mitochondria: 10 sposobów na zwiększenie mocy komórek

1. Ograniczenie kalorii

Zmniejszenie spożycia kalorii jest najbardziej skutecznym podejściem do zwiększenia długowieczności . Sukces ten można przynajmniej częściowo przypisać zwiększeniu wydajności bioenergetycznej mitochondriów .

Może cię zainteresować także:  Jak prowadzić samemu księgowość w firmie?

Ograniczenie kalorii działa jak sygnał stresu, który wyzwala szereg adaptacji w mitochondriach :

  • Poprawia aktywność łańcucha transportu elektronów oraz reguluje wytwarzanie ROS i stres oksydacyjny.
  • Wspiera mechanizmy kontroli jakości mitochondriów, odpowiedzialne za zapobieganie i/lub naprawę uszkodzeń.
  • Promuje odnowę sieci mitochondrialnej poprzez eliminację uszkodzonych mitochondriów ( autofagia ) oraz produkcję nowych mitochondriów (biogeneza)

Pomyśl nad przejściem na dietę przeciwzapalną 

Sięgnij po zdrową żywność. Jedzenie pustych kalorii może prowadzić do uszkodzenia mitochondriów. Obejmuje to unikanie żywności zawierającej rafinowany cukier, nabiał, gluten lub uwodorniony tłuszcz i olej. Te niezdrowe pokarmy powodują, że mitochondria wytwarzają wolne rodniki.

Zamiast tego zdecyduj się na jedzenie głównie pokarmów roślinnych z niewielkimi ilościami białka zwierzęcego złowionego na wolności lub karmionego trawą. Przerywany post to kolejne oparte na jedzeniu podejście do poprawy zdrowia mitochondriów.

Zdrowa żywność pochodzenia roślinnego, taka jak ta wegańska miska Buddy, pomaga poprawić działanie mitochondriów.

2. Ćwiczenia

Ćwiczenia wymagają dużej ilości energii, aby zasilić nasze mięśnie. To obciąża mitochondria mięśniowe, które sygnalizują to zapotrzebowanie na energię reszcie komórki.

Komórki mięśniowe reagują, wytwarzając więcej mitochondriów i więcej enzymów mitochondrialnych. Zwiększa to wydolność oddechową mięśni, tj. ich zdolność do wytwarzania ATP z substancji odżywczych w celu zasilania skurczów mięśni.

Jest to przystosowanie naszych komórek mięśniowych do wysiłku i jeden z powodów, dla których wydajność ćwiczeń poprawia się wraz z treningiem. Ćwiczenia są również jednym z najlepszych sposobów na poprawę biogenezy i funkcji mitochondriów w starzejących się mięśniach , pomagając opóźnić związany z wiekiem spadek aktywności mitochondriów i zdrowie mięśni.

Mitochondria: 10 sposobów na wzmocnienie mitochondriów w mózgu 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

3. Mitochondrialne składniki odżywcze

Istnieje wiele składników odżywczych, które mogą pomóc mitochondriom w wykonywaniu ich pracy i utrzymaniu sprawności. Mitochondrialne składniki odżywcze dostarczają substratów i kofaktorów, które wspierają i/lub stymulują aktywność enzymów mitochondrialnych, wzmacniają komórkową obronę antyoksydacyjną, wychwytują wolne rodniki i chronią mitochondria przed utlenianiem oraz chronią i naprawiają błony mitochondrialne.

Mitochondrialne składniki odżywcze obejmują witaminy z grupy B, minerały, polifenole i inne składniki odżywcze, takie jak na przykład L-karnityna , kwas alfa-liponowy, koenzym Q10, pirolochinolinochinon i kreatyna . Można je przyjmować jako suplementy lub można je znaleźć w naturalnej, nieprzetworzonej żywności, tj. owocach i warzywach, orzechach i nasionach, owocach morza i mięsie.

4. Sen

Ludzki mózg wymaga dużo energii , a ze względu na wysokie tempo metabolizmu mózg gromadzi dużo odpadów metabolicznych. Podczas snu mózg pozbywa się produktów, które mogą być toksyczne dla mitochondriów.

Przykładem jest cząsteczka beta-amyloidu. Na normalnym poziomie beta-amyloid chroni neurony i wspiera ich aktywność. Jednak gdy gromadzi się w nadmiernych ilościach, beta-amyloid staje się szkodliwy dla neuronów, w szczególności dla ich mitochondriów, co może wyzwalać procesy neurodegeneracyjne.

Może cię zainteresować także:  Oparzenie słoneczne, porażenie słoneczne, udar cieplny - pierwsza pomoc

Ponieważ mitochondria neuronalne zasilają każdą funkcję mózgu, bardzo ważne jest unikanie gromadzenia się toksycznych odpadów. Słaby sen uszkadza  mitochondria, ale dobry sen pomaga mózgowi utrzymać zdrowe mitochondria.

5. Techniki relaksacyjne

stres psychiczny wpływa na zdrowie fizyczne, a mitochondria odgrywają kluczową rolę w tym wpływie. stres może zmieniać strukturę i funkcje mitochondriów poprzez hormony stresu i inne sygnały stresu, które są wykrywane przez mitochondria.

Przewlekły stres może powodować dysfunkcje mitochondriów i modyfikować procesy komórkowe i biologiczne. Wywołane stresem dysfunkcje mitochondriów mogą być szczególnie szkodliwe dla układu nerwowego, hormonalnego i odpornościowego, z czego może rozwinąć się uogólniony negatywny wpływ na organizm.

Dlatego praktyki pomagające radzić sobie ze stresem – na przykład medytacja, joga, tai chi lub ćwiczenia oddechowe – mogą pomóc w zapobieganiu skutkom stresu. W rzeczywistości wykazano , że regularna praktyka technik relaksacyjnych zwiększa regulację genów powiązanych ze zdrową funkcją mitochondriów.

6. Światło słoneczne

Nie zapominając, że nadmierne opalanie się bez ochrony może być bardzo szkodliwe, należy pamiętać, że odpowiednia ilość słońca ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia . Dobrze znanym efektem działania promieni słonecznych jest produkcja witaminy D w naszej skórze.

Okazuje się, że witamina D jest niezbędna do aktywności mitochondriów, a suplementacja witaminy D u dorosłych z niedoborem witaminy D poprawia mitochondrialne zdolności oksydacyjne w mięśniach. Ponadto badania na zwierzętach wykazały, że witamina D promuje biogenezę mitochondriów i zwiększa zdolność oksydacyjną mitochondriów w mięśniach i brązowym tłuszczu.

Mitochondria: 10 sposobów na wzmocnienie mitochondriów w mózgu 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

7. Terapia światłem czerwonym/bliskiej podczerwieni

Światło czerwone i bliskiej podczerwieni może przenikać przez skórę i oddziaływać na mitochondria poprzez stymulację cząsteczki zwanej oksydazą cytochromu C. Ta cząsteczka jest częścią mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów, który wytwarza ATP. Światło czerwone i bliska podczerwień zwiększają wydajność mitochondrialnego łańcucha transportu elektronów i produkcji energii .

W ten sposób terapia światłem czerwonym / bliskiej podczerwieni poprawia również sygnalizację komórkową przez ROS i wyzwala zmiany komórkowe, które prowadzą do korzystnych odpowiedzi komórkowych, w tym wzmocnionej obrony antyoksydacyjnej i lepszego funkcjonowania komórek. Opisano szereg korzyści terapii światłem czerwonym/bliskiej podczerwieni, w tym na przykład przyspieszone gojenie się ran i zwiększona zdolność do zmniejszania uszkodzeń mięśni i poprawy regeneracji mięśni po wysiłku.

Może cię zainteresować także:  Czym jest audyt środowiskowy?

8. Ekspozycja na zimno

Kiedy jest nam zimno, dwa rodzaje tkanek reagują natychmiast, wytwarzając dodatkowe ciepło . Jednym z nich jest mięsień szkieletowy, który wytwarza ciepło poprzez dreszcze. Drugi to brunatna tkanka tłuszczowa (BAT, czyli brązowy tłuszcz), odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła bez dreszczy.

Dreszcze uwalniają ciepło w procesie spalania paliw i używania ATP do napędzania skurczów mięśni. W ten sposób dreszcze rekrutują mitochondria do pośredniego wytwarzania ciepła.

BAT, w przeciwieństwie do innych tkanek, ma cząsteczkę, która może oddzielić oddychanie od produkcji ATP i zamiast tego wykorzystać ją do aktywnego wytwarzania ciepła . BAT wykorzystuje zatem mitochondria do bezpośredniego wytwarzania ciepła.

Zarówno w mięśniach szkieletowych , jak iw brunatnej tkance tłuszczowej zimno stymuluje wzrost aktywności mitochondriów i biogenezę mitochondriów. Dlatego ekspozycja na zimno w postaci zimnych pryszniców lub krioterapii może pobudzić mitochondria, aby nas ogrzać.

9. Ekspozycja na ciepło

Ciepło może również wywołać korzystne reakcje biologiczne. Ciepło działa jako łagodny sygnał stresu i wyzwala reakcje komórkowe, które sprzyjają adaptacji.

Jednym z głównych czynników tej adaptacji są mitochondria, ponieważ wykazano, że stres cieplny wyzwala w mitochondriach korzystne reakcje adaptacyjne zwiększające ich wydolność funkcjonalną.

Efekty te wykazano na przykład w mięśniach szkieletowych i mięśniu sercowym . Jest to zgodne z badaniami wykazującymi, że rutynowe kąpiele w saunie mogą na przykład poprawić wytrzymałość i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 

10. Wspieranie NAD +

NAD + (z dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego) to cząsteczka pochodząca z witaminy B3 występującej w każdej pojedynczej komórce organizmu. NAD + odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mitochondriów: jest główną cząsteczką odpowiedzialną za dostarczanie elektronów pochodzących z pożywienia do łańcucha transportu elektronów w celu produkcji ATP.

NAD + jest zatem tak samo ważny dla komórek jak sam ATP. W związku z tym NAD + jest niezbędny do utrzymania zdrowia .

Poziomy NAD zmniejszają się naturalnie w wielu tkankach wraz z wiekiem . Spadek ten może również przyczynić się do procesu starzenia .

Możemy jednak zwiększyć poziom NAD + poprzez dostarczanie komórkom składników odżywczych, które mogą pomóc im zoptymalizować metabolizm NAD +  . Może to zrównoważyć związany z wiekiem spadek NAD + i pomóc w utrzymaniu funkcji mitochondriów, chronić przed chorobami związanymi z wiekiem i wspierać długowieczność .

Podsumowanie

Mitochondria podtrzymują ludzkie życie, ponieważ wytwarzają energię, która zasila nasze komórki. Wspierając sprawność mitochondriów, wspieramy optymalne funkcjonowanie praktycznie każdej komórki i układu w organizmie.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Alergie i dieta eliminacyjna – pokarmy, które należy usunąć podczas diety eliminacyjnej

Poprzedni wpis

Herbaciane ABC – wszystko na temat historii picia i parzenia herbat

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *