Majsterkowanie 🧰

Tynk cementowo-wapienny zastosowanie i zaletya

Tynk cementowo-wapienny to materiał do maszynowego lub ręcznego wykonywania wypraw tynkarskich, wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Właściwości:

  •  paroprzepuszczalny
  • odporny na warunki atmosferyczne
  • o dobrej przyczepności
  • łatwy w stosowaniu
  • do wewnątrz i na zewnątrz
  • również do wilgotnych pomieszczeń

Opis: Tynk cementowo-wapienny Ceresit CT 22 służy do ma-szynowego lub ręcznego wykonywania wypraw, podkładów tynkarskich wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, budynków nowo powstałych jak i remontowanych. Materiał znajduje również zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak np. łazienki, kuchnie, pralnie, piwnice itp. Przeznaczony jest szczególnie do stosowania na podłożach chłonnych takich jak: be-ton komórkowy, gazobeton. Może być również stosowany na surowych murach wykonanych z elementów ceramicznych i wapienno-piaskowych oraz na betonach, tynkach cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych. Tynk Ceresit CT 22 może być nakładany na podłoże ręcznie lub maszynowo.

Dzięki dobrej przyczepności materiał może być użyty do wykonywania jednowarstwowych tynków o grubości do 40 mm w jednej czynności roboczej. Tynk Ceresit CT 22 zatarty na gładko może stanowić warstwę ostateczną pod malowanie.

Tynk cementowo – wapienny to przygotowana fabrycznie sucha mieszanka, w skład której wchodzi wapno budowlane, cement, piasek, wypełniacze mineralne (w tym perlit) i inne dodatki. Po zarobieniu z wodą tworzy jednolitą masę tynkarską o dużej przyczepności do podłoża.

tynki

Zastosowanie

Tynk cementowo-wapienny dostosowany jest do podłoży budowlanych (ścian i sufitów) z cegły ceramicznej i wapienno-piaskowej, betonu, betonu komórkowego, kamienia naturalnego czy płyt wiórowo-cementowych. Do stosowania wewnątrz i na zewnątrz każdego rodzaju pomieszczeń.

tynk

Na rynku dostępne są tynki maszynowe, jak również do nakładania ręcznego. Nakładanie specjalnym agregatem znacznie skraca czas pracy. Można dostać tynk z białym cementem, który łatwiej zamalować niż tynk z cementem szarym. Na otynkowane podłoże nanosi się według uznania farby, tapety lub tynki dekoracyjne, pamiętając, by robić to zgodnie z zaleceniami producenta

Może cię zainteresować także:  Zasady okablowania domu - wytyczne

Zalety tynku cementowo-wapiennego

Tynk cementowo-wapienny zapewnia dobrą przepuszczalność pary, dlatego należy stosować go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, kuchnie, pralnie, piwnice). Jest również niezastąpiony w pomieszczeniach, w których łatwiej o uszkodzenia (klatki schodowe, korytarze, garaże, kotłownie).  Tynk cementowo-wapienny charakteryzuje się dużą trwałością, ponieważ jest elastyczny i pracuje razem z podłożem.

Ponadto ma zdolność naprawy mikrospękań, dzięki procesowi karbonatyzacji wapna, w wyniku której powstaje węglan wapnia wypełniający mikrospękania. Warto podkreślić, że wapno zawarte w tynku zapobiega rozwojowi grzybów, pleśni i glonów. Tynk cementowo wapienny po nałożeniu i wygładzeniu daje strukturę piasku, więc gdy chcemy, aby powierzchnia była gładka należy na zastosowany tynk nanieść gładź gipsową – nie jest to jednak niezbędne.

Kiedy można nakładać tynk cementowo-wapienny?

nakladanie-tynku

W nowym budynku tynk należy nakładać, dopiero jak ściany osiądą i wyschną (zaleca się odczekać 3-4 miesiące od postawienia murów), po rozprowadzeniu przewodów elektrycznych, instalacji: wodno-kanalizacyjnej i c.o.

Powinny być już też wstawione okna i drzwi zewnętrzne. Najodpowiedniejsza temperatura w trakcie tynkowania to od 5°C do 25°C. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 70%.

Poniżej informacje o przygotowaniu podłoża oraz o prawidłowym sposobie nakładania i obróbki tynku cementowo-wapiennego

Jak opisywaliśmy wcześniej zalety i zastosowaniu tynku cementowo-wapiennego, teraz omówimy przygotowanie podłoża oraz prawidłowy sposób nakładania tynku i jego obróbkę.

Tynk cementowo-wapienny zastosowanie i zaletya 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Przygotowanie podłoża przed tynkowaniem

Podłoże należy oczyścić z zanieczyszczeń mogących osłabić przyczepność tynku (kurz, pył, resztki zapraw). Na dwa dni przed rozpoczęciem prac tynkarskich tą samą zaprawą wypełniamy głębsze szczeliny w ścianach i sufitach. Bezpośrednio przed tynkowaniem podłoże należy zwilżyć czystą wodą, a gdy jest bardzo chłonne, zagruntować odpowiednim do rodzaju podłoża środkiem. Na narożach zewnętrznych (drzwiowych i okiennych) należy zamontować narożniki aluminiowe, w celu zabezpieczenia ich przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz spękaniem.

nakladanie-tynkow

Nanoszenie i obróbka tynku cementowo-wapiennego

Do suchej mieszanki należy dolać odpowiednią ilość wody (wskazaną na opakowaniu) i wymieszać w maszynie tynkarskiej lub ręcznie za pomocą odpowiedniego mieszadła. Przed naniesieniem rozrobionego tynku, należy sprawdzić jego konsystencję, ewentualnie skorygować ilość dodawanej wody. Kolejne partie tynku przygotowujemy w ten sam sposób. Tynk maszynowy nakłada się na ściany za pomocą pistoletu natryskowego. W przypadku nakładania ręcznego należy użyć kielni trapezowej lub trójkątnej.

Może cię zainteresować także:  Jak zarobić na majsterkowaniu?

Tynk cementowo-wapienny zastosowanie i zaletya 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Tynk nakłada się w dwóch lub trzech warstwach – obrzutka, warstwa podkładowa i tynk właściwy. Wszelkie nierówności wyrównujemy łatą tynkarską typu H. Dla otrzymania gładkiej powierzchni tynk zacieramy pacą z gąbką. Najpierw tynkuje się sufity, a potem ściany.

Pamiętajmy, by osłonić stalowe elementy w podłożu lub pomalować je farbą antykorozyjną, w innym przypadku, w niedługim czasie na powierzchni tynku pojawią się zacieki z rdzy. Aby tynk nie popękał pod wpływem różnic temperatur zaleca się, aby minimalna grubość tynku wynosiła 1 cm. Dla wyrównania ścian można maksymalnie nałożyć 3 cm tynku. W miejscach, na których będą przyklejane płytki, nakłada się jedną warstwę tynku i pozostawia niewygładzoną. W czasie wysychania tynków wewnętrznych należy zapewnić dobrą wentylację pomieszczeń, jednak nie można dopuścić do zbyt szybkiego wysychania tynku. Świeży tynk należy utrzymać przez dwa dni w stanie wilgotnym, jeśli jest to konieczne zwilżać czystą wodą.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jak zachować sprawność mózgu w miarę starzenia się

Poprzedni wpis

Ekologiczne ciekawostki z natury i życia: 10 dziwnych i oszałamiających faktów natury

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *