Ekologiczne ciekawostki z natury i życia
Ciekawostki 🤔

Ekologiczne ciekawostki z natury i życia: 10 dziwnych i oszałamiających faktów natury

Środowisko jest fascynujące i nie raz potrafi zaskoczyć

Środowisko można po prostu rozumieć jako to, co nas otacza, w tym wszystkie żywe i nieożywione istoty. Są to otaczające warunki, w których żyje człowiek, zwierzę lub roślina. Dla ludzi środowisko obejmuje całą wodę, rośliny, klimat, cechy geograficzne, konstrukcje stworzone przez człowieka, powietrze, ziemię, zwierzęta, a nawet światło, które nas otacza.

  • Przeciętnie licząc, wszystkiej wody zawartej w atmosferze wystarczyłoby tylko na dziesięć dni deszczu.
  • Jedna letnia burza z piorunami może wyzwolić energię równą energii wybuchu kilkunastu takich bomb, jakie spadły na Hirosimę podczas II wojny światowej. Codziennie na ziemi zrywa się około 45 000 burz z piorunami.
  • Atmosfera tylko w małym stopniu jest ogrzewana bezpośrednio przez promieniowanie słoneczne. Większość słonecznej energii cieplnej przenika przez atmosferę i rozgrzewa powierzchnię ziemi. Ta z kolei wypromieniowuje zaabsorbowane ciepło i rozgrzewa atmosferę.
  • Woda jest na naszej planecie jedyną powszechnie spotykaną substancją, która może jednocześnie występować w tym samym miejscu w trzech stanach skupienia – stałym, ciekłym i gazowym.
  • Mgła to nic innego jak chmura zalegająca tuż przy ziemi.
Może cię zainteresować także:  Kupujemy czytnik E-Book - gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook?

Jak powstaje grad?

Grad to specyficzny opad z dużych, kłębiastych chmur burzowych. Gdy w chmurze na mikroskopijnych jądrach kondensacyji skrapla się para, może się zdarzyć, że kropelki wody zostaną uniesione przez silne prądy wstępujące ku górnym, zimniejszym partiom chmury. W niskiej temperaturze przyłączają się do nich inne kropelki i natychmiast zamarzają. Proces ten wielokrotnie się powtarza: ziarenka lodu przemieszczają się w górę i w dół – przez jakiś czas są w najchłodniejszej części chmury, gdzie obrastają lodem, a następnie przez jakiś czas poza nią. Za każdym razem stają się cięższe, gdyż powlekają się nową warstewką lodu ( jak cebula) a gdy są już tak ciężkie, że nie mogą ich nieść wstępujące prądy powietrzne, spadają na Ziemię w postaci znanych nam lodowych bryłek.

 

 faktów natury

Natura może być czasami niesamowicie złożona i naprawdę fascynująca. Oto 10 naszych ulubionych dziwnych i oszałamiających faktów przyrodniczych.

Kochamy naturę!Jako marka skupiona na  posadzeniu 1 miliarda drzew do 2030 roku, bylibyśmy szaleńcami, gdybyśmy nie kochali natury! Natura może być czasami niesamowicie złożona i naprawdę fascynująca. Oto 10 naszych ulubionych dziwnych i oszałamiających faktów na temat natury.

1. Dziwne, ale prawdziwe – na Ziemi jest 12 razy więcej drzew niż gwiazd w Drodze Mlecznej!

Naukowcy szacują, że w naszej galaktyce jest od 200 do 400 miliardów gwiazd, podczas gdy na Ziemi jest około 1 biliona drzew! Podobnie jak gwiazdy, drzewa żyją długo i są naprawdę ważne dla życia. Sprawdź powiązanego bloga, który może Ci się spodobać .

2. Był czas, kiedy 4 różne gatunki ludzkie żyły w tym samym czasie

Po dokładnym zbadaniu skamieniałości homininów znalezionych w Kenii, Etiopii i Czadzie niemieccy naukowcy doszli do wniosku, że około 3 miliony lat temu współistniały 4 różne gatunki ludzkie. Nie wiadomo, w jaki sposób i czy są ze sobą spokrewnieni i czy wchodzą ze sobą w interakcje.

Może cię zainteresować także:  14 typów mąki - różne rodzaje mąki i zastosowania

3. Krowy zabijają więcej ludzi niż rekiny

Trudno w to uwierzyć, ale prawda. Rekiny zabijają średnio 5 osób rocznie, podczas gdy krowy zabijają średnio 22 osoby rocznie. W rzeczywistości ludzie są bardziej zabójczy dla rekinów niż dla ludzi. Ludzie zabijają około 100 milionów rekinów rocznie!

4. Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł umrzeć w ruchomych piaskach

Znasz te wszystkie filmy i programy telewizyjne, w których ktoś bardzo dramatycznie zostaje pochłonięty przez ruchome piaski. Po prostu… dramatyczne, ale nieprawdziwe. Dzieje się tak dlatego, że większość ruchomych piasków ma tylko kilka cali głębokości. Jeśli ktoś umiera w ruchomych piaskach, zwykle ma to miejsce w basenach pływowych. Osoba utknie, a następnie tonie, gdy nadchodzi przypływ.

5. Możesz zmieścić wszystkie planety Drogi Mlecznej między Ziemią a Księżycem, pozostawiając trochę miejsca.

6. Homary nie umierają ze starości

Istnieje pewna różnica zdań co do tego faktu i wszystko sprowadza się do semantyki. Wyjaśnienie jest długie i bardzo naukowo techniczne. Więc pozwolę temu  artykułowi  to wyjaśnić.

7. Był czas, kiedy nie było bakterii rozkładających drzewo.

Drzewa, które istniały 300 milionów lat temu, nie przypominają drzew, które mamy teraz na Ziemi. Drzewa te mogły rosnąć bardzo wysokie, ale miały bardzo płytki system korzeniowy, więc bardzo łatwo się przewracały. W tamtym czasie nie istniały żadne drobnoustroje, które mogłyby rozłożyć te drzewa, więc kiedy spadały, układały się w stosy, ostatecznie tworząc coś, co można by uznać za błogosławieństwo lub przekleństwo… węgiel.

8. Ananasy rosną dwa lata

Pamiętaj o tym następnym razem, gdy kupisz pięknego ananasa, a potem pozwolisz mu się zmarnować. Jeśli posadzisz ananasa z odrostu, zakwitnięcie ananasa zajmie około 18 miesięcy, ale jeśli posadzisz wierzchołek ananasa, zakwitnięcie zajmie od 2 do 2,5 roku.

9. Około miliona ludzi umiera każdego roku z powodu ukąszeń komarów.

Daje to 2700 dziennie lub 100 co godzinę. Jak? Malaria jest przyczyną większości zgonów. Komary przenoszą wirusa wywołującego malarię. Kiedy „gryzą” człowieka, wirus przenosi się na człowieka, który następnie zaraża się chorobą. Dziecko umiera co 30 sekund z powodu malarii. Niech to zatonie w jednej chwili……

Może cię zainteresować także:  Rdzeń przedłużony: koordynator hormonów i centrum regulacji homeostazy

10. Pluton nie okrążył Słońca od czasu odkrycia go w 1930 roku

„Co?” może mówisz. TAk! To prawda! Pluton został odkryty 18 lutego 1930 roku. Od tego czasu nie okrążył Słońca ze względu na swoją niewiarygodnie wolną orbitę. W rzeczywistości okrążenie Słońca przez Plutona zajmuje 248,09 lat. Oznacza to, że Pluton wykona swoją pierwszą pełną orbitę od 1930 roku 23 marca 2178 roku.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Tynk cementowo-wapienny zastosowanie i zaletya

Poprzedni wpis

Jak zrobić pyszną frittatę?: składniki, wskazówki. Różnica między omletami a frittatami

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *