Ekologiczne ciekawostki z natury i zycia 1 - Twój Głos ? e-TG.pl
Ciekawostki

Ekologiczne ciekawostki z natury i zycia

 • Przeciętnie licząc, wszystkiej wody zawartej w atmosferze wystarczyłoby tylko na dziesięć dni deszczu.
 • Jedna letnia burza z piorunami może wyzwolić energię równą energii wybuchu kilkunastu takich bomb, jakie spadły na Hirosimę podczas II wojny światowej. Codziennie na ziemi zrywa się około 45 000 burz z piorunami.
 • Atmosfera tylko w małym stopniu jest ogrzewana bezpośrednio przez promieniowanie słoneczne. Większość słonecznej energii cieplnej przenika przez atmosferę i rozgrzewa powierzchnię ziemi. Ta z kolei wypromieniowuje zaabsorbowane ciepło i rozgrzewa atmosferę.
 • Woda jest na naszej planecie jedyną powszechnie spotykaną substancją, która może jednocześnie występować w tym samym miejscu w trzech stanach skupienia – stałym, ciekłym i gazowym.
 • Mgła to nic innego jak chmura zalegająca tuż przy ziemi.
 • Jak powstaje grad?
  Grad to specyficzny opad z dużych, kłębiastych chmur burzowych. Gdy w chmurze na mikroskopijnych jądrach kondensacyji skrapla się para, może się zdarzyć, że kropelki wody zostaną uniesione przez silne prądy wstępujące ku górnym, zimniejszym partiom chmury. W niskiej temperaturze przyłączają się do nich inne kropelki i natychmiast zamarzają. Proces ten wielokrotnie się powtarza: ziarenka lodu przemieszczają się w górę i w dół – przez jakiś czas są w najchłodniejszej części chmury, gdzie obrastają lodem, a następnie przez jakiś czas poza nią. Za każdym razem stają się cięższe, gdyż powlekają się nową warstewką lodu ( jak cebula) a gdy są już tak ciężkie, że nie mogą ich nieść wstępujące prądy powietrzne, spadają na Ziemię w postaci znanych nam lodowych bryłek.
 • Rośliny – cenne żródło leków.
  25 procent stosowanych obecnie leków pochodzi w całości lub częściowo ze związków chemicznych występujących w roślinach. Większość badań nad roślinami leczniczymi ma na celu wyodrębnienie substancji czynnych. Typowym przykładem jest pozyskiwana z kory wierzby białej salicyna, będąca pierwowzorem syntetycznej aspiryny. Po wyodrębnieniu takich związków można je zacząć podawać w odpowiednich i bardziej precyzyjnych dawkach. Ale wyodrębnienie sybstancji czynnych ma swoje minusy. Po pierwsze, tracimy inne składniki zawarte w tej samej roślinie, mogące miec właściwości odżywcze bądź lecznicze, a po drugie, niektóre drobnoustroje chorobotwórcze uodporniły się na leki. Przykladem może być chinina – pozyskiwana jest z kory drzewa chinowego. Wprawdzie chinina niszczy olbrzymi procent zarazków malarii, ale te których nie zniszczy, bardzo szybko się namnażają.
 • Niszczenie stworzeń morskich.
  Przebogate zasoby oceaniczne, uważane niegdyś za niewyczerpane, wcale takie nie są. Współczesna technika tak podniosła wydajnośc połowów, że ogromne połacie dna oceanu ogołaca się w tempie przypominającym trzebienia lasu. Takie metody przyczyniają sie do ogromnego marnotrawstwa – po każdym zarzuceniu sieci lub przeciągnięciu włoka giną żółwie morskie, foki, a także mnóstwo gatunków ryb i bezkręgowców nie mających wartości rynkowej. W Zatoce Meksykańskiej dla zdobycia każdego kilograma krewetek marnuje się wiele kilkogramów innych stworzeń morskich. Ich stosunek ilościowy do ryb pożądanych wynosi średnio cztery do jednego. Nic więc dziwnego, iż oceany stały się istnymi polami śmierci dla wielu zagrożonych gatunków.
 • Ginące rafy koralowe
  5 do 10 procent wszystkich raf na świecie obumarło z przyczyn bezpośrednich lub pośrednich zależnych od człowieka, a dalsze 60 procent zginie, w ciągu następnych 20-40 lat. NIszczenie raf przybrało rozmiary ogólnoświatowe. Drastyczny wpływ na rafy koralowe mogło mieć ocieplenie klimatu jeśli efekt cieplarniany spowoduje dalszy wzrost temperatur może stawać pod znakiem zapytania ich dalsze istnienie. NIestety jest niemal pewne, że ocieplenie się naszego globu i nieszczenie środowiska utrzyma się lub jeszcze wzmoże i tym samym na całym świecie coraz częściej wystąpi rozbielenie. Obumieranie raf koralowych może wywrzeć ujemny wpływ na życie na lądzie.
 • Zabójczy smog
  Nawet jedna piąta wszystkich zgonów na raka płuc w miastach jest spowodowana drobinkami zanieczyszczeń pochodzących głównie ze spalin samochodowych. Właśnie te mikroskopijne cząsteczki, odkładając się głęboko w płucach, mogą mieć zabójcze działanie.
 • “Zjadacze” metali ciężkich
  Gleba skażona metalami cięzkimi, takimi jak nikiel, ołów, cynk czy kadm, staje się niebezpieczna i niezdatna do uprawy. Współczesne metody oczyszczania polegają na zebraniu jej górnej warstwy i umieszczeniu w składowisku ziemnym lub na poddaniu jej działaniu silnych kwasów uwalniających metale. Jest to jednak bardzo kosztowne. Obecnie naukowcy pracują nad znacznie tańszą i czystszą metodą rozwiązywania tego problemu. Została nazwana fitorekultywacją gleby, a polega na wykorzystaniu roślin wchłaniających z gleby metale ciężkie, które wędrują do liści, łodyg i innych częsci nadziemnych. Jak czytamy w czasopiśmie Science, gdy metale zostaną w ten sposób wydobyte z gleby, bardziej wartościowe możne wykorzystać ponownie po poddaniu roślin odpowiedniej przeróbce.
 • Nadmierna eksploatacja łowisk
  Z badań wynika, że wskutek nadmiernych połowów ludzie wytępili tysiące gatunków, doprowadzając do morskiej apokalipsy na niewyobrażalną dotąd skalę. Skuteczność, z jaką rodzaj ludzki poluje na duże zwierzęta morskie, mieczaki i skorupiaki, spowodowała przerwanie łańcucha pokarmowego i takie zniszczenia w ekosystamach, że morza na zawsze zmieniły swe oblicza.
 • Ziemi zagraża “ekologiczne bankructwo”
  Naukowcy ocenieją, że jeśli zużycie naturalnych zasobów ziemi utrzyma się na obecnym poziomie “jesteśmy na najlepszej drodze do ekologicznego bankructwa” Pismo naukowe Proceedings of the National Academy of Sciences wskazują, że roku 1961 ludzie spożytkowali 70 procent rocznego naturalnego potencjału produkcyjnego ziemi. W roku 1999 wykorzystano już 120 procent, a obecnie bedzie to około 125 procent. A zatem ziemia potrzebowałaby 15 miesięcy, by “odtworzyć zasoby naturalne zużyte przez człowieka” w ciągu roku. Dotyczy to takich dziedziń, jak rybołówstwo, rolnictwo, górnictwo i spalanie paliw kopalnych. Sytuacja pogarsza się tak gwałtownie między innymi dlatego, że naturalny potencjał naszej planety zmniejsza się w miarę przybywania wyniszczonych terenów, które nie nadają się pod uprawę.
 • Trujące termometry
  Jak alarmuje czasopismo National Geographic “..rtęć z jednego tylko termometru może zanieczyścić jezioro o powierzchni 4,5 hektara, a zniszczozne termometry każdego roku powiększają rzekę odpadów wytwarzanych przez mieszkańców USA o jakieś 17 ton rtęci”. Pierwiastek ten jest wchłaniany przez ryby. jeśli taką rybę zje człowiek również jego organizm zostanie zatruty, co może powodować uszkodzenie układu nerwowego.
 • Ryzyko biernego palenia
  Zaledwie półgodzinne bierne palenie może się przyczynić do uszkodzenia serca zdrowej osoby niepalącej – alarmuje kanadyjska gazeta The Globe and Mail w raporcie z badań przeprowadzonych niedawno w Japonii.
 • Wielkie statki wycieczkowe a zanieczyszczenie
  “Luksusowe statki wycieczkowe, zabierające do pięknych zakątków ziemi miliony pasażerów rocznie, stanowią dla morskich ekosystemów zagrożenie, ponieważ zostawiają za sobą smugę, zanieczyszczeń” – donosi londyńskie pismo The Sunday TimesTuryści na morzu produkują znacznie więcej zanieczyszczń niż na lądzie.
Może cię zainteresować także:  4 Spadochronowe mity - obalamy je wszystkie!

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiara czyni cuda – jak duch wpływa na ciało i odwrotnie?

Poprzedni wpis

Fizyczne ciekawostki ze świata

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *