Wybór właściwego wiosła do kajaku 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Kajakowanie 🛶

Wybór właściwego wiosła do kajaku

Z roku na rok dyscyplina ta zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Jedni z nich to fani górskich zjazdów, inni uwielbiają wykonywać skomplikowane, a zarazem efektowne figury akrobatyczne, a niektórzy wolą uprawiać kajakarstwo regatowe. W zależności od tego, jaki rodzaj uprawiania tego sportu zostanie wybrany, należy dobrać odpowiedni do tego sprzęt, jakim jest  między innymi wiosło.

Na wybór odpowiedniego wiosła patrzeć należy przede wszystkim na czynniki takie jak: budowa, czyli z czego jest ono wykonane. Najczęściej jest do tego wykorzystywane drewno (przeważnie sosnowe), polietylen lub fibrylen ( polietylen z dodatkiem włókna szklanego). Ważna jest również jego konstrukcja.

Wiosłujemy dalej – jak dobrać idealne pióra

Wiosła występują w postaci jednoczęściowej lub dwuczęściowej. Wiosła dwuczęściowe wydają się być lepszym wyborem, ponieważ są wygodniejsze w przechowywaniu i transporcie oraz co najważniejsze, podczas dokręcania drążka można ustawić kąt nachylenia piór. Takiego manewru nie można niestety wykonać w wiośle jednoczęściowym, gdzie zanurzając jedno pióro w wodzie, drugie będąc w górze stawia opór powietrzny, przez co ciężej się pracuje.

Jeżeli chodzi o pióra, to powinno się zwrócić uwagę na to czy są one symetryczne czy asymetryczne, ponieważ te drugie według wielu opinii pozwalają łatwiej i szybciej sterować kajakiem. Pióra dzielimy na szerokie i krótkie, które wybierane są przez ludzi, którzy chcą płynąć szybko a dzięki swojej budowie stawiają one większy opór wodzie, przez co kajak porusza się prędzej niż przy użyciu piór wąskich i długich. Ten rodzaj pióra jest najlepszy w kajakarstwie rekreacyjnym, gdyż daje mniejszy opór na wodzie i osoba używająca wiosła mniej się męczy. Wspomnieć należy również fakt, że niektórzy kupujący, duży nacisk kładą na kolor oraz wzór znajdujący się na piórze.

Może cię zainteresować także:  Zabezpiecz się przed wychłodzeniem, czyli bezpieczna odzież na spływ kajakowy

Gdzie szukać wioseł na kajak

Na stronie kajakcentrum.pl zobaczyć można jak duży jest wybór w designie tego elementu wioseł.  Zaleca się również brać pod uwagę długość wiosła. Można tutaj dokonać podziału na dwie podstawowe kategorie: wiosła krótsze, które najlepiej spisują się w kajakarstwie górskim i sięgają do dwóch metrów długości, oraz wiosła dłuższe, idealne do pływania nizinnego, bo ich długość sięga powyżej 2 metrów.

Na decyzję co do wyboru wiosła wpływ ma również budżet kupującego. Dolna granica cenowa to około 100 złotych a górna to okolice nawet 2 000 złotych. Rozbieżność jest ogromna i trzeba się czasem zastanowić czy kupić tanie wiosło czy może przeznaczyć na ten cel parę złotych więcej i zakupić lepszy sprzęt. Patrząc w drugą stronę zamiast wydawać 2 tys. złotych można spróbować poszukać czegoś troszkę tańszego o podobnych parametrach. Na stronie internetowej kajakcentrum.pl spośród szerokiej gamy wioseł można wybrać właśnie to najbardziej odpowiednie, zarówno pod względem użytkowym jak i finansowym.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Co musisz wiedzieć o kajakach, aby bezpiecznie zaplanować wyprawę?

Poprzedni wpis

Zabezpiecz się przed wychłodzeniem, czyli bezpieczna odzież na spływ kajakowy

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *