Wybrane najciekawsze Rekordy Guinessa 1 - Twój Głos ? e-TG.pl
Ciekawostki

Wybrane najciekawsze Rekordy Guinessa

 • Największe gałki oczne – Kim Goodman z Chicago potrafi wysunąć oczy z oczodołów na odległość 11 cm.
 • Pierwsze sztuczne oko – 17 stycznia 2000 roku ogłoszono, że pacjent znany jako “Jerry”, który oślepł po uderzeniu w głowę, odzyskał zdolność widzenia dzięki sztucznemu oku wynalezionemu ponad 30 lat wcześniej przez amerykańskiego specjalistę, Williama Dobelle. Jerry widział dzięki kamerze i urządzeniu ultradzwiękowemu przymocowanemu do jego okularów. Wysyłały one sygnały do komputera umieszczonego na pasku, który przetwarzał obraz i odległość na dane, a następnie dane te zostawały wysyłane przez inny komputer do 68 platynowych elektrod umieszczonych w mózgu Jerrego. Widział prosty obraz złożony z punktów tworzących kontur obiektu.
 • Kochamy się w ciemności – 80% kobiet i 50% mężczyzn najchętniej kocha się przy zgaszonym świetle. To ma swoje zalety: dzięki temu wyłącza się zmysł wzroku, a uwrażliwiają wszystkie pozostałe: słuch, powonienia, dotyku i smaku.
 • Najdłużej żyjące narody osiągają średnio 83 lata dla kobiet i 77 lat dla mężczyzn (np: Holandia, Szwecja). W Polsce jest to 78 lat (kobiety) i 69 lat (mężczyźni).
 • Mężczyzn rodzi się nieco więcej, około 105 na każde 100 kobiet. Jednak od samego początku mężczyźnie szybciej umierają. W wieku około 25-30 lat zrównuje się liczba mężczyzn z liczbą kobiet, być może jest to jakieś dopasowanie ewolucyjne. Od tego wieku wzrasta z każdym rokiem ilość kobiet przypadających na jednego mężczyznę. W wieku starczym jest nawet ponad dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn!
 • Najwyższy żyjący mężczyzna – Tunezyjczyk Redhouane Charbib mierzy 236 cm wzrostu.
 • Przeciętny polski 20-latek ma 178 cm wzrostu (mężczyzna) i 166 cm (kobieta). Pokolenie ich ojców miało 174 cm (mężczyźni) a pokolenie dziadków w okolicach 171 cm. Mieszkańcy miast są nieco wyżsi od swych rówieśników ze wsi o około 1-1,5 cm (być może wpływ bogatszej diety).
 • Najniższe plemię – najniżsi Pigmeje to Mbutsi z Zairu ze średnim wzrostem 137 cm u mężczyzn i 135 cm u kobiet. Niektórzy mężczyźni mają średnio 132 cm, a kobiety 124 cm. Mbutsi to koczujący myśliwi żyjący w lasach równikowych Afryki.
 • Najwyższe plemię – największym plemieniem na świecie jest Tutsi (znane również jako Watussi) z Rwandy, których młodzi chłopcy mają średnio 1.83 cm wzrostu. Tutsi występują głównie w Rwandzie i Burundi. Ostatnimi czasy do najwyższych populacji ludzkich dołączyły niektóre narody europejskie, np: mężczyźni holenderscy mają średnio także 183 cm. Także japończycy urośli w ostatnich 70 latach o około 10-12 cm tylko poprzez zmiany diety na bogatszą, przez co lepiej wykorzystują swój potencjał genetyczny.
 • Dzieci wysokich rodziców zazwyczaj mają wzrost podobny do rodziców, zaś dzieci rodziców niższych bywają często dużo wyższe (zwłaszcza w okresie gdy następuje skokowy wzrost wysokości w populacji na skutek zmiany diety, jaki obserwuje się na przestrzeni ostatnich dziesiątek lat w wielu narodach świata).
 • – W 1987 r. Japończyk Hideaki Tomoyori zapamiętał liczbę Pi (3,14…) do czterdziestu tysięcy (!) miejsc po przecinku. Wymienienie z pamięci wszystkich cyfr zajęło mu 17 godzin i 21 minut.
 • – W 1993 r. Brytyjczyk Dominic OBrien zapamiętał po jednym spojrzeniu przypadkowy układ potasowanych czterdziestu talii kart, co daje razem 2080 kart.
 • – Siedemnastoletni Maciej Demianowicz z Olsztyna ustanowił rekord Guinnessa zapamiętując 102 cyfry w 119 sekund.
 • – Sześcioro dzieci z Częstochowy w siedzibie RMF FM ustanowiło rekord Guinnessa zapamiętując diagram przedstawiający 117 abstrakcyjnych symboli.
 • Z długości dwóch palców: drugiego – wskazującego i czwartego – serdecznego, możemy bardzo wiele wyczytać wg. wielu naukowców. Ich proporcje – tzw wskaźnik 2D:4D – pozostają stałe przez całe życie człowieka, a ustalają się już na etapie życia płodowego.
 • Kobiety mają (przeważnie) dłuższy palec drugi (wskazujący) niż palec czwarty – odpowiada za to estrogen.
 • Mężczyźni mają (przeważnie) dłuższy palec czwarty (serdeczny) niż palec drugi – odpowiada za to testosteron.
 • Im palec wskazujący jest dłuższy niż serdeczny (u kobiet), tym większe ryzyko raka piersi.
 • Jeśli u mężczyzny obie dłonie nie są swym lustrzanym odbiciem – to musi się on liczyć z tym, że być może umrze bezpotomnie, jego jądra produkują mniej nasienia, a plemniki są mniej ruchliwe.
Może cię zainteresować także:  17 erotycznych ciekawostek - ciekawostki z Polski i ze świata erotycznego

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

24 ciekawostki psychologiczne o których nie miałeś pojęcia

Poprzedni wpis

Religijne i biblijne ciekawostki – Ciekawe i mało znane fakty przedstawione w Biblii

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *