Nowe na starych, układamy płytki na podłodze - backsplash w kuchni co to jest? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Nowe na starych, układamy płytki na podłodze – backsplash w kuchni co to jest?

Backsplash w kuchni co to jest

Backsplash odnosi się do materiału na ścianę w kuchni. Backsplashe może obejmować całą ścianę, może być za nią, lub mogą obejmować obszar między blatem a szafką, używany do pokrycia obszaru ściany między blatem kuchennym a górnymi szafkami.

Ten szczegół kuchni jest okazją dla właścicieli domów do wyrażenia siebie poprzez różne tekstury, kolory i materiały. Najważniejszą cechą backsplash jest to, że musi być odporny na substancje, które mogą być rozpryskiwane na nim, aby dobrze wyglądać i być skuteczne. Jest to obszar wystroju domu, w którym funkcjonalność i atrakcyjność wizualna musi przyjść razem.

Jak zabrać się za renowację płytek

Po kilkudziesięciu latach użytkowania na niemal każdej okładzinie podłogowej widać ślady zużycia i uszkodzenia. Z czasem zmienia się także moda – wzory, które w latach 70. wydawały się nowoczesne i efektowne, dziś z reguły nie robią najlepszego wrażenia. Poza tym prawdą jest niestety, że kilkadziesiąt lat temu „fachowcy” nie przykładali tak dużej wagi do precyzji pracy i tylko sporadycznie używali poziomnicy.

Kiedy zatem w starej, odnawianej kuchni zburzyliśmy jedną ze ścian, naszym oczom ukazała się straszliwie zniszczona podłoga z dużymi nierównościami, różnicami poziomów, zniszczonymi płytkami i pasami starego jastrychu.

Na pierwszy rzut oka wydawało się, że nie obejdzie się bez skuwania starej okładziny. Ponieważ jednak z czysto technicznego punktu widzenia przyklejanie nowych płytek na starych nie jest już problemem, postanowiliśmy odnowić podłogę w prostszy sposób. Na powierzchniach poziomych można to zrobić za pomocą dobrego kleju wysokoelastycznego, nawet bez dodatkowego gruntowania powierzchni. Ponieważ jednak na naszym podłożu występowały różnice poziomów dochodzące do 12 mm, aby nowa okładzina była idealnie pozioma, musieliśmy ułożyć zaprawę klejową warstwą średniej grubości.

Układając taką właśnie warstwę zaprawy, można zniwelować nierówności do 12 mm, ale tylko gdy użyjemy odpowiedniego kleju (patrz kolejna strona). Warstwa średniej grubości, w odróżnieniu od zwykłej warstwy kleju elastycznego, wymaga przygotowania podłoża za pomocą specjalnego środka gruntującego, który poprawia przyleganie do starych płytek ceramicznych. W języku fachowców tworzą one trudne, nienasiąkliwe podłoże, a to oznacza, że klej z trudem „przyczepia się” do powierzchni płytek i nie gwarantuje odpowiedniego przylegania. Preparat gruntujący dzięki dodatkowi, np. piasku kwarcowego, zwiększa efektywną powierzchnię przylegania i przyczepność do innych materiałów.

Może cię zainteresować także:  Stolik z niespodzianką

Wyblakłe, popękane czy po prostu brzydkie?

Jaki rodzaj podłogi można położyć na płytkach ceramicznych?

Wymiana starych lub nieciekawie położonych płytek może być kosztowna, ale istnieje wiele sposobów, aby oczyścić lub odmienić obecne płytki bez ich całkowitego usuwania. Sprawdźmy te najpopularniejsze ale uwaga, zanim zaczniemy:

przygotowanie i wstępne czyszczenie jest kluczowe dla wszystkich aktualizacji płytek, aby zapewnić, że wszystko, co dodasz – czy to farba czy naklejki – może wiązać prawidłowo.

Warto również zainwestować w produkty renomowanej firmy z dobrymi opiniami. Wiele tańszych produktów do wnętrz będzie miało niską jakość i wykończenie, a dodatkowe kilka euro może zrobić różnicę.

Kiedy można układać płytki na płytkach?

Istnieje kilka przypadków, w których można zrezygnować z usunięcia starych płytek – lub nawet całego podkładu – i zacząć od zera. Chociaż zalecamy skonsultowanie się z wykonawcą lub budowniczym, aby upewnić się, że nowa instalacja będzie miała największą trwałość i będzie zgodna z przepisami, oto kilka wskazówek, aby sprawdzić, czy można rozważyć układanie płytek na płytkach.

1. Oceń istniejącą dachówkę

Najpierw będziesz chciał ocenić istniejącą instalację płytek. Niezależnie od tego, czy fizycznie nie można usunąć starej płytki lub po prostu nie chcesz (hej, nie sądzimy), są przypadki, w których układanie płytek na istniejącej dachówce jest w porządku. Jeśli zapewnia ona solidną, równą i czystą powierzchnię roboczą wolną od pęknięć, kruszących się fug lub oznak zatrzymanej wilgoci, użycie istniejącej płytki jako podkładu pod nową płytkę może się udać.

Jeśli jednak okaże się, że istniejąca dachówka jest nierówna, popękana, pokryta pleśnią lub zatrzymaną wilgocią, najlepiej ją usunąć, aby uniknąć ryzyka, które wymieniliśmy w pierwszej części.

Jeśli chcesz dachówka nad dachówką, trzeba mieć gładką powierzchnię do przylegania do

Aby sprawdzić, czy istniejąca płytka jest solidnie połączona z podłogą, lekko stuknij w nie drewnianym młotkiem. Jeśli którykolwiek z nich wyda pusty dźwięk, są one luźne i nie zapewnią najlepszej powierzchni do położenia nowych płytek. Aby sprawdzić, czy pracujesz z gładką powierzchnią, po prostu użyj poziomu, aby zobaczyć, czy są jakieś nierówności. Jeśli masz niewielkie nierówności, możesz użyć szlifierki kątowej (zdjęcie powyżej), aby zeszlifować wysokie miejsca.

Może cię zainteresować także:  Szafa oryginalnie ozdobiona

Przy układaniu płytek na podkładzie użyj poziomicy, aby upewnić się, że powierzchnia płytki bazowej jest jak najbardziej płaska.

Użyj poziomicy, aby upewnić się, że powierzchnia płytki bazowej jest jak najbardziej płaska.

2. Przygotuj swoją powierzchnię do układania płytek

Ostrzegam, że układanie płytek na nierównej powierzchni daje mniej niż idealny wynik końcowy. Aby uzyskać najlepsze wyniki podczas układania płytek nad płytkami, wyrównaj kopce wyschniętej fugi za pomocą szlifierki i zabezpiecz luźne płytki przed położeniem nowej płytki. Możesz użyć kleju do płytek, aby zabezpieczyć wszystkie, które są luźne, aby stworzyć gładką powierzchnię dla nowych płytek.

Następnie będziesz chciał położyć swoje nowe płytki, przycinając je do rozmiaru, aby dopasować je wokół wszelkich ścian, narożników i urządzeń. Po wybraniu nowych płytek, sprawdź odpowiednie narzędzia do cięcia płytek i techniki dla każdego materiału.

Przecinak kątowy ułatwia wykonywanie wielu cięć w płytkach o różnych kształtach i rozmiarach

Przecinarka kątowa ułatwia wykonywanie wielu cięć w różnych kształtach i rozmiarach, a jej obsługa nie wymaga dużej finezji.

Po zakończeniu tych czynności należy usunąć je z drogi i wyczyścić oryginalną powierzchnię kafelków mydłem odtłuszczającym. Pozwól powierzchni całkowicie wyschnąć, zanim przejdziesz dalej. Chcesz mieć najbardziej nieskazitelną powierzchnię, aby położyć klej i zabezpieczyć płytki tak mocno, jak to możliwe.

Przy układaniu płytek na powierzchni należy dokładnie umyć powierzchnię

Wyczyść istniejącą płytkę dobrze z mydłem odtłuszczającym. Upewnij się, że dokładnie wyschnie przed przejściem dalej.

3. Wybierz odpowiednią pacę

Przed ułożeniem kleju, będziesz chciał się upewnić, że masz prawo paca do stosowania zaprawy i stworzyć najlepsze połączenie dla płytki. Będzie to zależeć od kilku kluczowych czynników – rozmiar płytki, a płaskość powierzchni.

Ponieważ układasz płytkę na istniejącej płytce, będziesz chciał się upewnić, że masz wystarczająco dużo zaprawy ułożonej w dół, aby zapewnić silną przyczepność i zapewnić, że nie ma żadnych luk lub przestrzeni między warstwami płytki.

Może cię zainteresować także:  W chowanego ze śmieciami, schowek na kubły na śmieci

4. Rozpocznij układanie płytek

Teraz, gdy masz już wybrany klej i powierzchnię wolną i czystą od brudu i zanieczyszczeń, możesz rozpocząć nową instalację płytek!

Zacznij od nabierania kleju z wiadra z kielnią, stosując cienką warstwę do małej sekcji płytek. Będziesz chciał uniknąć stosowania go do dużej powierzchni, aby upewnić się, że nie jesteś układanie płytek na kleju suszenia. Ząbkowaną krawędzią kielni zaznacz klej na powierzchni, rysując proste linie wzdłuż mokrej powierzchni.

Mocno wciśnij nową płytkę na małym obszarze kleju, który właśnie położyłeś, przesuwając płytkę prostopadle do wyczesanych linii. W tym momencie nie krępuj się obracać przez układanie płytek, rozprzestrzenianie kleju i punktacji, aż wszystkie płytki są bezpiecznie na miejscu. Gdy płytka jest już ułożona, pozostaw ją do wyschnięcia. To może potrwać 24 godziny lub więcej, więc bądź cierpliwy!

5. Czas na fugowanie i uszczelnianie

Po ułożeniu płytek i związaniu kleju można przystąpić do uszczelniania przestrzeni między nimi za pomocą fugi. W przypadku mniejszych linii fugi (⅛” lub mniej) zwykle zaleca się stosowanie gruntu nieszlifowanego. Fuga nieszlifowana sprawdza się lepiej na płytkach podłogowych i ściennych z liniami fugi większymi niż ⅛”, ponieważ jest odporna na kurczenie się i pękanie lepiej niż fuga szlifowana.

Utrzymuj swoją fugę czystą i wolną od niepotrzebnej wilgoci, gruzu lub brudu, uszczelniając ją odpowiednim uszczelniaczem. Uszczelniacze penetrujące najlepiej sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki i prysznice, natomiast uszczelniacze tworzące membranę są idealne w kuchniach. Nie przegap naszego postu o tym, jak prawidłowo uszczelnić fugę, jeśli zdecydujesz się to zrobić.

6. Ciesz się efektem końcowym!

Jeśli udało Ci się to tak daleko, gratulacje! Oficjalnie zdobyłeś prawa do chwalenia się, odpowiadając na pytanie, czy możesz położyć dachówkę na dachówce. Teraz pozostaje tylko usiąść wygodnie, zrelaksować się i cieszyć się nowo wyłożoną płytkami przestrzenią!

Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przy wyborze nowej płytki. Aby mieć pewność, że Twój wybór jest idealnym wyborem dla zamierzonej aplikacji (niektóre płytki działają dobrze jako płytki ścienne do łazienki, ale nie płytki podłogowe do łazienki, na przykład) zadaj sobie te 7 pytań przed wyborem nowej płytki. Następnie sprawdź nasz wspaniały wybór płytek łazienkowych, kuchennych i płytek backsplash do ściany i płytki podłogowe swoich marzeń.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Miękka obróbka komina

Poprzedni wpis

Malarskie triki, jak malować, aby ukryć wady wnętrza

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *