Na skróty
Dlaczego czkamy?
Czkawka występuje w wyniku skurczu mięśni, gdy osoba wdycha porywy powietrza.
Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza czkawki. Mogą być niewygodne, a czasami zawstydzające, ale zwykle są krótkotrwałe.
Stała czkawka może prowadzić do:
- wstyd i obniżona jakość życia
- mdłości
- utrata wagi
- utrata snu
- zmęczenie
- odwodnienie
- smutek, niepokój i depresja
Zarówno przyczyny, jak i skutki długotrwałej czkawki mogą być poważne.
Dlaczego czkamy? – odpowiedzmy sobie na pytenia
- Co to jest czkawka?
- Dlaczego występuje czkawka
- Ciągła czkawka
- Warunki
- Domowe środki zaradcze
- Kiedy udać się do lekarza
- Leczenie
Czkawka występuje w wyniku skurczu mięśni, gdy osoba wdycha porywy powietrza.
Większość ludzi od czasu do czasu doświadcza czkawki. Mogą być niewygodne, a czasami zawstydzające, ale zwykle są krótkotrwałe. Środki ludowe na czkawkę obejmują między innymi picie wody i wstrząs. Nie wszystkie z nich zadziałają, ale niektóre mogą pomóc. Nawracająca lub długotrwała czkawka może wskazywać na poważną przyczynę, taką jak uszkodzenie neurologiczne. Z tego powodu ludzie powinni szukać pomocy medycznej, jeśli czkawka trwa dłużej niż 48 godzin.
Niektóre mniej niepokojące przyczyny czkawki obejmują zbyt szybkie jedzenie i branie zimnego prysznica. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, co powoduje czkawkę, jak ją powstrzymać i kiedy należy udać się do lekarza. Czym jest czkawka?
Czkawka jest zazwyczaj krótkotrwała
Czkawka jest wynikiem skurczu mięśni, do którego dochodzi, gdy dana osoba wdycha powietrze. Łacińska nazwa czkawki to “singultus”. Pochodzi ona od słowa “singult”, oznaczającego “złapać oddech podczas szlochu”. Kiedy osoba bierze wdech, używa mięśni międzyżebrowych (między żebrami) i przepony (mięśnia w kształcie kopuły poniżej płuc). Zwykle, gdy osoba bierze oddech, przepona ciągnie w dół, aby wciągnąć powietrze do płuc. Podczas wydechu przepona wypycha powietrze w górę. Kiedy dana osoba ma czkawkę, przepona kurczy się i ciągnie w dół, wciągając powietrze między oddechami. Natychmiast po tym, tchawica zamyka się na chwilę, aby zapobiec przedostawaniu się większej ilości powietrza do płuc. Powoduje to charakterystyczny dźwięk “czkawki”.
Dlaczego występuje czkawka?
Istnieje kilka przyczyn występowania czkawki. Poniższe sekcje opisują je szczegółowo.
Czkawka po jedzeniu lub piciu
Czkawka często pojawia się po zjedzeniu lub wypiciu zbyt dużej ilości lub zbyt szybko. Żołądek, który znajduje się bezpośrednio pod przeponą, ulega rozdęciu. Podrażnia to przeponę i powoduje jej skurcz, podobnie jak podczas wdechu. Inne czynności związane z trawieniem, które mogą wywoływać czkawkę, obejmują:
- łykanie napojów gazowanych
- zgaga lub refluks żołądkowy
- spożywanie alkoholu
- intensywne palenie papierosów
- połykanie powietrza, w tym podczas hiperwentylacji
- jedzenie gorących, a następnie zimnych potraw lub na odwrót.
- Wyzwalacze emocjonalne
- Czasami czkawka występuje z powodu zaburzeń w szlakach nerwowych, które prowadzą z mózgu do mięśni między żebrami. Może to powodować krótkotrwałą czkawkę po szoku emocjonalnego lub stresu
podniecenie nagła zmiana temperatury, taka jak wzięcie zimnego prysznica
Czkawka może również wystąpić, gdy dana osoba:
nadmiernie rozciąga szyję, na przykład podczas golenia
przyjmuje niektóre leki
- potrzebuje środków znieczulających podczas operacji
- Leki, które mogą powodować czkawkę, obejmują:
- niektóre leki stosowane w chemioterapii
- benzodiazepiny na stany lękowe
- opioidowy lek przeciwbólowy
Ciągła czkawka – dlaczego występuje?
„Trwała” czkawka to taka, która trwadłużej niż 48 godzin. Czasami epizod czkawki może trwać dłużej niż 2 miesiące. Lekarze nazywają tę czkawkę „trudną do wyleczenia”. Może to być spowodowane problemem z:
- mózgu lub rdzenia kręgowego
- struktury wokół przepony lub ściany klatki piersiowej
- skład krwi, taki jak wysokie stężenie wapnia we krwi
- żołądek, jeśli naciska na przeponę
Stany, w których występuje czkawka
Czkawka może być objawem podstawowego problemu zdrowotnego. Na przykład są częstym zjawiskiem w chorobie żołądkowo-przełykowej. Niektóre osoby chore na raka mogą również często doświadczać czkawki. Może to być spowodowane objawami lub niektórymi aspektami planu leczenia. Szeroka warunki mogą zwiększać prawdopodobieństwo czkawki, w tym:
- Zakażenia : Przykładami mogą być półpasiec , opryszczka pospolita i malaria.
- Stany neurologiczne : Przykładami mogą być tętniak , udar , choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane.
- Problemy z uszami, nosem i gardłem : Przykładami mogą być kaszel, włosy w gardle i niedawna intubacja.
- Choroby układu oddechowego : Przykładami mogą być zapalenie płuc , astma i zapalenie oskrzeli.
- Zaburzenia metaboliczne : Przykładami są cukrzyca , mocznica i hiponatremia.
- Zaburzenia sercowo-naczyniowe : Przykładami mogą być zawał serca i zapalenie osierdzia.
Komplikacje przy ciągłej czkawce
Stała czkawka może prowadzić do:
- wstyd i obniżona jakość życia
- mdłości
- utrata wagi
- utrata snu
- zmęczenie
- odwodnienie
- smutek, niepokój i depresja
Zarówno przyczyny, jak i skutki długotrwałej czkawki mogą być poważne. Domowe sposoby na czkawkę Ludzie używają wielu środków do leczenia krótkotrwałej czkawki. Niektóre z nich są przydatne, ale inne nie.
Oto kilka, które mogą pomóc: Wstrzymaj oddech na krótki czas. Podciągnij kolana do klatki piersiowej i pochyl się do przodu. Oddychaj do papierowej torby. Wypij kilka łyków lodowatej wody. Skosztować cytryny lub octu. Połknij odrobinę granulowanego cukru. Wypij szklankę wody, która pobudzi nos i gardło. Przyłóż zimny kompres do twarzy. Przeżyj nagły strach. Oddychanie do papierowej torby może powstrzymać skurcze poprzez zwiększenie ilości dwutlenku węgla w płucach i rozluźnienie przepony.
4 domowe sposoby jej zwalaczanie
Ta mecząca dolegliwość dręczy wielu z nas niemal przez całe życie. Skąd się ona bierze? Właściwie nikt nie ma pewności. Przypuszcza się, że czkawka jest pozostałością pierwotnego odruchu, który kiedyś miał jakieś znaczenie, ale dziś nie pełni żadnej roli.
Co powoduje czkawkę?
Wyjaśnieniom nie ma końca, jednak większość ekspertów za główną przyczynę uznaje zbyt szybkie jedzenie, łączące się z połykaniem dużej ilości powietrza. Metody zwalczania tej dolegliwości sięgają starożytności i są ich setki, jeśli nie tysiące. Ogólna zasada polega na podwyższeniu poziomu dwutlenku węgla we krwi lub przerwaniu czy też stłumieniu bodźców nerwowych, wyzwalających czkawkę. Czy są skuteczne? Wielu lekarzy twierdzi, że nie mają znaczenia – w większości przypadków czkawka i tak sama ustępuje po kilku minutach. Jednak nie zawsze. Charlesa Osborna z Iowy czkawka męczyła przez wiele lat. Spróbuj zatem wykorzystać któryś z niżej opisanych sposobów.
Metoda doktora Dubois
„Metoda cukrowa” doktora: należy połknąć (nie popijając) łyżeczkę cukru. „Najczęściej zatrzymuje to czkawkę w ciągu kilku minut. Cukier prawdopodobnie modyfikuje impulsy nerwowe w jamie ustnej, które wysyłają do przepony bodźce powodujące jej okresowe nagłe skurcze” – wyjaśnia on. „Stosuję tę metodę od dzieciństwa” – twierdzi Steve Lally, redaktor „Prevention”. Tak czy inaczej, wielu lekarzy uznaje cukier za skuteczną metodę. Na czkawkę u niemowlęcia może wspaniale podziałać roztwór cukru rozpuszczonego w wodzie (120 gramów na I szklanke).
Metoda doktora McCalluma
„Wypełniam szklankę wodą, pochylam się do przodu i wypijam wodę jakby do góry nogami. Działa to zawsze i gorąco polecam tę metodę.”
Długi wydech metodą pani Dreisbach
Christine Dreisbach, zabiegana redaktorka dużego wydawnictwa, dobrze wie, czym kończy się pośpieszny służbowy lunch. „Zwykle próbowałam wtedy zatrzymywać oddech, ale ostatnio wydmuchuję z siebie powietrze powolnym, długim strumieniem, działa znakomicie.”
Metoda Betty Shaver
Sprowadza się do jednej podstawowej rady: „Podczas jedzenia zachowaj spokój. Masz wówczas dużą szansę, że czkawka nie wystąpi.”
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.