ABC antykoncepcji. Czy wkładki domaciczne mogą powodować nadżerki? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Young beautiful sportive woman doing stretching exercise at sunrise in seaside. Harmony, wellbeing, meditation, healthy lifestyle, relaxation, yoga, self care, mindful meditation concept.
Kobiece sprawy

ABC antykoncepcji. Czy wkładki domaciczne mogą powodować nadżerki?

Wkładki domaciczne jako stosowaną metodę antykoncepcji zaczęto wprowadzać w dziewiętnastym wieku, jednakże zarówno materiał, z jakiego były wykonywane, jak i ich kształt powodował znaczne perforacje macicy. Dopiero w latach 60. ubiegłego stulecia zaczęto stosować wkładki, które znamy dzisiaj, i które, po wielu udoskonaleniach, stosujemy do dziś.

Działanie wkładek domacicznych

Wkładki domaciczne (inaczej zwane spiralami) antykoncepcyjne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Wykonane są z miedzi, której uwalniane cząstki wywołują zmiany w macicy i jajowodach, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się komórki jajowej. Dodatkowo spirale nasączane są hormonami, które zagęszczają śluz, nie pozwalając przemieszczać się plemnikom. Wkładki mają jednak i negatywne oddziaływanie na organizm kobiety. Jest to ciało obce, które może stać się pożywką dla mikroorganizmów, powodując stany zapalne szyjki macicy, a w konsekwencji prowadzić do wystąpienia nadżerek. Z tego powodu spirale nie są polecane przez ginekologów kobietom ze skłonnościami do infekcji dróg rodnych, ze zmianami w macicy, czy schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w trakcie trwania stanów zapalnych. Do pozostałych przeciwwskazań należy zaliczyć ciążę lub jej podejrzenie, wady wrodzone macicy lub nietypową budowę macicy, stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone); nowotwory piersijajników i macicychoroby wątrobyniedokrwistość, niski poziom hemoglobiny i braki żelaza; naturalną skłonność do poronień (wysokie prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki).

W spirali faktów

Spirale antykoncepcyjne, w których dodatkowo zastosowano hormony są o wiele bezpieczniejsze niż zwykłe, tradycyjne modele. Chociaż dalej jest to ciało obce, pozostające wewnątrz organizmu kobiety, uwalniany stopniowo przez nie progestagen chroni przed rozwojem mięśniaków i polipów, leczy obfite okresy, eliminuje bóle menstruacyjne, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków.

Tak czy nie?

Antykoncepcja za pomocą wkładki domacicznej jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, skutecznym przez wiele lat. Oczywiście, jak w każdej innej metodzie, także i tutaj znaleźć można odsetek powikłań po jej zastosowaniu, z czego część wynika jednak raczej ze źle przeprowadzonego zabiegu niż wad samej wkładki.

Może cię zainteresować także:  Alergie i dieta eliminacyjna - pokarmy, które należy usunąć podczas diety eliminacyjnej

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Stylowy i komfortowy salon: TOP 3 pomysły na aranżacje zabudowy pod telewizor

Poprzedni wpis

Autyzm u dziecka – co to za choroba? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *