Na skróty
Działanie wkładek domacicznych
Wkładki domaciczne (inaczej zwane spiralami) antykoncepcyjne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Wykonane są z miedzi, której uwalniane cząstki wywołują zmiany w macicy i jajowodach, uniemożliwiając tym samym zagnieżdżenie się komórki jajowej. Dodatkowo spirale nasączane są hormonami, które zagęszczają śluz, nie pozwalając przemieszczać się plemnikom. Wkładki mają jednak i negatywne oddziaływanie na organizm kobiety. Jest to ciało obce, które może stać się pożywką dla mikroorganizmów, powodując stany zapalne szyjki macicy, a w konsekwencji prowadzić do wystąpienia nadżerek. Z tego powodu spirale nie są polecane przez ginekologów kobietom ze skłonnościami do infekcji dróg rodnych, ze zmianami w macicy, czy schorzeniami, które mogą się zaostrzyć w trakcie trwania stanów zapalnych. Do pozostałych przeciwwskazań należy zaliczyć ciążę lub jej podejrzenie, wady wrodzone macicy lub nietypową budowę macicy, stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone); nowotwory piersi, jajników i macicy, choroby wątroby, niedokrwistość, niski poziom hemoglobiny i braki żelaza; naturalną skłonność do poronień (wysokie prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki).
W spirali faktów
Spirale antykoncepcyjne, w których dodatkowo zastosowano hormony są o wiele bezpieczniejsze niż zwykłe, tradycyjne modele. Chociaż dalej jest to ciało obce, pozostające wewnątrz organizmu kobiety, uwalniany stopniowo przez nie progestagen chroni przed rozwojem mięśniaków i polipów, leczy obfite okresy, eliminuje bóle menstruacyjne, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków.
Tak czy nie?
Antykoncepcja za pomocą wkładki domacicznej jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, skutecznym przez wiele lat. Oczywiście, jak w każdej innej metodzie, także i tutaj znaleźć można odsetek powikłań po jej zastosowaniu, z czego część wynika jednak raczej ze źle przeprowadzonego zabiegu niż wad samej wkładki.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.