Kupujemy czytnik E-Book - gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ciekawostki 🤔Dziwne kwestie 🤪Lifestyle 🔥Ludologia 👨Nauka 🔬

Kupujemy czytnik E-Book – gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook?

Czytnik e-book zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy tradycyjnych książek niezaprzeczalnie widzą zalety tego urządzenia. Idąc z duchem czasu, w rzeczywistości, w której króluje najnowsza technologia możemy traktować czytniki jako narzędzie ułatwiające nam dostęp do książek, a nie substytut klasycznej książki.
Być może tym sposobem nowemu pokoleniu łatwiej będzie wkroczyć w świat książek.

Dla kogo?

Tak naprawdę dla każdego, chociaż największą radość sprawi osobie, która bardzo dużo czyta. To właśnie aktywni czytelnicy stanowią grupę potencjalnych nabywców czytników e-booków.

Technologia E-papieru

Czytnik e-book to urządzenie do odtwarzania książek elektronicznych.
Sprzęt ten stosuje technologię e-papieru, która w przeciwieństwie do stosowanej w innych tego typu nośnikach technologii LCD, nie emituje własnego światła, dzięki czemu nie męczy oczu. Jego ekran jest neutralny dla naszego wzroku, tak jak kartka papier – dlatego nazywany jest elektronicznym papierem.
Prace nad tą technologią trwają od lat 70. XX wieku, a jego wynalazcą był Nicholas Sheridon, który w firmie Xerox pracował nad technologią mogącą zastąpić monitory kineskopowe. Obecnie najpopularniejszą implementacją tego pomysłu jest ekran E- ink.
E-papier składa się z milionów małych kapsułek o średnicy zbliżonej do ludzkiego włosa. Każda zawiera dodatnio naładowane cząstki białe oraz ujemnie naładowane cząstki koloru czarnego. Oba rodzaje cząstek są zawieszone w przezroczystym płynie. Same kapsułki również są zawieszone w płynie między dwoma warstwami folii, dzięki czemu powstaje efekt łudząco podobny do wydruku atramentowego. Gdy uruchamiamy elektroniczną książkę, do poszczególnych pikseli przekazywany jest potencjał elektryczny, aby w obszarach „wydrukowanych” czarne cząsteczki znalazły się na górze, w obszarach „czystych” zaś spłynęły na dół i zostały zasłonięte przez cząstki białe. Po odwróceniu polaryzacji cząstki białe i czarne zamieniają się miejscami.
Kupujemy czytnik E-Book - gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Parametry i funkcje

W zależności od naszych preferencji dotyczących poszukiwanego przez nas e-czytnika, możemy przebierać wśród różnych parametrów, które decydują o komforcie ich użytkowania. Najważniejsze z nich to: wyświetlacz, rozmiar i waga, oprogramowanie, pamięć, bateria oraz funkcje dodatkowe.
Wyświetlacz
To najważniejszy element każdego e-czytnika. W tym przypadku uważnie należy prześwietlić następujące parametry:
Rozmiar – ten parametr będzie decydował o wygodzie naszego czytania. Oczywiście im większy ekran, tym lepiej. Na większym wyświetlaczu zmieści się też więcej tekstu, przez co wzrośnie nasz komfort czytania. Przekątna ekranu czytników waha się w granicach 5 – 10 cali. Dla niektórych 5-6 calowe ekrany mogą wydać się za małe, szczególnie dla czytelników, którzy chcieliby, aby pomieściły one całą stronę tekstu – wtedy konieczny będzie zakup 10 calowego czytnika. Oczywiście wiąże się on z większą ceną i wagą takiego urządzenia.
Liczba odcieni szarości – e-papier charakteryzuje to, że wyświetla obraz w odcieniach szarości. Im więcej odcieni szarości, tym lepszy obraz wyświetlanej grafiki. Najprostsze czytniki wyświetlają 4, ale obecny standard to 16 odcieni szarości.
Typ E-papieru – najlepszą opinią cieszą ekrany eInk Pearl, charakteryzujące się bardzo wysokim kontrastem.
Rozdzielczość – im wyższa rozdzielczość, tym lepsze odwzorowanie szczegółów, czcionek o.raz bardziej komfortowe czytanie. Najczęściej spotykana rozdzielczość w czytnikach e-booków to: 800 x 600 pikseli. Nowsza generacja czytników posiada rozdzielczość 1024×758 pikseli.
Ekran dotykowy – niegdyś zjawisko nowe i wyjątkowe powoli zaczyna stanowić standard i praktycznie każdy z czołowych producentów czytników może pochwalić się modelem, w którym nawigacja odbywa się poprzez ekran dotykowy.
Podświetlenie ekranu – w tym przypadku podstawowa zaleta czytników, okazała się także jego wadą. Brak podświetlenia ekranu sprawia, że przy słabym oświetleniu czytanie nie jest możliwe. Ale i na to producenci czytników znaleźli rozwiązanie. W nielicznych modelach na rynku zastosowano technologię, która sprawia, że podświetlenie ekranu skierowane jest do środka urządzenia, a nie na twarz użytkownika. Dzięki temu wzrok nadal się nie męczy, a podświetlenie umożliwia użytkowanie także po zmroku bez dodatkowego źródła światła.
Przydatną w czytniku e-book okazuje się być funkcja, która pozwala czytać tekst, trzymając urządzenie zarówno w pionie jak i w poziomie. Może odbywać się to automatycznie bądź manualnie, w zależności od modelu.
Kupujemy czytnik E-Book - gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Rozmiar i waga
Czytnik powinien być przede wszystkim wygodny dla użytkownika. Dobry sprzęt będzie miał ergonomiczny kształt, będzie niewielki i na tyle lekki, aby bez trudu można go było trzymać w ręce przez kilka godzin i nie odczuwać zmęczenia. Wielkość sprzętu zależy od rozmiaru wyświetlacza, zazwyczaj nie jest on większy od kartki średniego formatu książki (nawet w przypadku czytników z 10-calowym wyświetlaczem). Waga takich urządzeń waha się od 150g do 500g. Warto przed zakupem wziąć w rękę konkretny model i sprawdzić czy wielkość wyświetlacza będzie dla nas odpowiednia oraz czy nie przeszkadza nam jego waga.
 

Pamięć wewnętrzna i karty pamięci

Ze względu na fakt, że pliki E-book zajmują niewiele miejsca pamięć wewnętrzna nie jest parametrem, który jest najważniejszy przy wyborze czytnika. Nawet jeśli większość modeli oferuje więcej niż wyświetlanie tekstu, np.: odtwarzanie plików mp3 lub jpg – to czytnik 1-2 GB w zupełności nam wystarczy. Pomieści on nawet tysiąc plików tekstowych.
Jeżeli zależy nam na możliwości rozszerzenia tej pamięci w przyszłości powinniśmy wybrać model, który obsługuje dodatkowe karty pamięci – najczęściej microSD.

Bateria

To niewątpliwie największy atut tego typu urządzeń. Czytniki e-book nie emituje własnego światła dlatego zużycie energii jest stosunkowo niewielkie. Energia głownie zużywana jest w trakcie zmiany strony. W pełni naładowana bateria w zależności od modelu może starczyć nam na wiele tygodni. Najmocniejsze akumulatory w czytnikach e-booków „wytrzymają” nawet 14 tys. odświeżeń strony. Ale bateria, która pozwala na przeczytanie 6 – 8 tysięcy stron także doskonale nam się sprawdzi. Głownie dlatego czytniki najczęściej sprzedawane są bez ładowarek, a ładowanie ich odbywa się przez połączenie do portu USB w komputerze lub innym urządzeniu.

Funkcje dodatkowe

Dla fanów dodatkowych funkcjonalności producenci przygotowali czytniki z łącznością wi-fi, przeglądarką internetową oraz możliwością słuchania muzyki. Jeżeli zależy nam na robieniu notatek podczas czytania tekstu powinniśmy wybrać model dotykowy lub posiadający pełną klawiaturę umożliwiającą swobodne pisanie. Co jeszcze? Funkcja TTS – czyli czytanie na głos, a także słownik, kalendarz i radio.

Jakie formaty powinien obsługiwać?

Istotnym parametrem przy zakupie e-czytnika okazuje się obsługiwany format, w których zapisane są książki elektroniczne. E-booki dostępne na rynku zazwyczaj zapisane są w następujących formatach: txt, html, PDF, ePUB, FictionBook, MobiPocket, wol, rtf, lit, doc, djvu, chm,fb2, Kindle AZW, ECL.
Aby tekst dostosowywał się do powierzchni ekranu, regulował odstępy między wierszami i czcionki powstały odpowiednie formaty dostosowane do urządzeń mobilnych i czytników. Najpopularniejszymi formatami e-booków na rynku polskim są: ePUB i Mobi. Chociaż jeszcze niedawno niepodzielnie królowały pliki w formacie epub i pdf, zabezpieczone Adobe DRM przed nieuprawnionym kopiowaniem.
Niemiernie ważne jest, aby przed zakupem czytnika sprawdzić, czy nie będzie miał on problemów z polskimi znakami.
Łatwiejsze przechowywanie książek w pamięci urządzenia zapewni model obsługujący pliki zarchiwizowane, np. w formacie rar. Ułatwi to także korzystanie ze ściągniętych z sieci książek – nie trzeba ich rozpakowywać na innym nośniku i eksportować na czytnik,
Niektóre modele e-czytników przystosowane są również do słuchania muzyki podczas śledzenia losów bohaterów naszych książek. Najczęściej odczytywane pliki to mp3. Ale także zdarzają się urządzenia, które odtwarzają pliki z rozszerzeniem: wma,wav, ogg.
Większość e-czytników daje możliwość obejrzenia również grafiki. Jeżeli nam na tym zależy szukajmy urządzenia, które jest w stanie odczytać pliki z rozszerzeniem: bmp, jpg, tif, gif lub png. Są oczywiście czytniki e-book, które wyświetlają grafikę tylko w dedykowanym dla danego urządzenia formacie, wtedy konieczna jest konwersja danego pliku.

Plusy i minusy czytników

Zalety czytników e-książek:

  • Niewielki rozmiar i waga – możemy mieć go zawsze przy sobie, w torebce czy nawet w kieszeni spodni, nie musimy ze sobą nosić ciężkich tomów ulubionych książek;
  • Brak światła męczącego oczy, jak w przypadku innych elektronicznych nośników. Nie ma negatywnych konsekwencji dla oczu, czytamy je jak zwykłe książki. Nawet wielogodzinna lektura nie zmęczy nam wzroku;
  • W pamięci czytnika można przechowywać tysiące tytułów książek i nie zajmują tyle miejsca co zwykłe książki;
  • W czytniku E-book tekst jest czytelny pod każdym kątem i jest doskonale widoczny w świetle słonecznym;
  • Urządzenie to nie trzeba często ładować, bateria może nam spokojnie wystarczyć nawet na miesiąc lub dwa;
  • Chociaż E-booki sprzedawane są w zbliżonych cenach do książek papierowych – to często można trafić na obniżki – nawet 70% rabatu – co nie zdarza się przy papierowych odpowiednikach.
  • Bez wychodzenia z domu i w krótkim czasie możesz uzyskać dostęp do chcianego tytułu, wystarczy mieć możliwość płatności on-line.

A wady?

  • Nie pachną prawdziwą książką i nie szeleszczą;
  • Konieczność zewnętrznego oświetlenia czytnika – sam ekran nie świeci (z wyjątkiem kilku modeli np. Kindle Paperwhite lub Kobo Glo);
  • Słabszy kontrast niż w przypadku zwykłego papieru;
  • Brak innych kolorów niż czarny i odcienie szarości.
  • Czas zmiany strony – nawet do 1,5 sekundy.

Jak kupować e-czytnik?

Zanim kupimy odpowiedni dla nas czytnik, musimy zadać sobie pytanie czego tak naprawdę od niego oczekujemy. Poniżej zestawienie wskazujące na jakie parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie czytnika:
  1. Cena – najlepiej sprawdzić cenę korzystając z porównywarek cen lub kupować bezpośrednio u producenta. W ten sposób nie przepłacimy za starsze modele wystawione przez nieuczciwych sprzedawców.
  2. Odpowiedni wyświetlacz – tutaj wybór jest prosty – eInk, najlepiej w technologii Pearl.
  3. Pojemność – elektroniczne książki nie zajmują dużo miejsca, w zupełności wystarczy nam model z pojemnością 1-2 GB.
  4. Bateria powinna nam wystarczyć na kilka tygodni swobodnego użytkowania. Im dłuższy okres tym zdecydowanie lepiej.
  5. Test produktu – przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy czytnik będzie wygodny w użytkowaniu – sprawdź podstawowe jego funkcje. W ten sposób unikniesz rozczarowań po zakupie.
  6. Gwarancja – dobry sprzęt powinien mieć minimum 1 rok gwarancji.
Może cię zainteresować także:  Jak zmniejszyć spożycie alkoholu podczas samoizolacji?

Gdzie kupić E-booki

Tak naprawdę E-booki można kupić wszędzie. Wystarczy zapoznać się z ofertą poszczególnych księgarni. Najpopularniejsze miejsca to: virtualo.pl, woblink.com, amazon.com, publio.pl, nexto.pl i legimi.com.

Ceny

Dobrej klasy czytnik e-book możemy kupić w granicach od 350-400 zł. Warto zainwestować w sprawdzone na rynku marki, gdyż niektóre czytniki, które można kupić w polskich sklepach charakteryzują się niską jakością wykonania, ubogą funkcjonalnością oraz wysoką ceną,

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Folii dachowych, wiatroizolacji, folii budowlanych – niezbędnych akcesoriów do prawidłowego montażu

Poprzedni wpis

Jak kupować jajka? – jak odróżnić najlepsze jajka od producenta?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *