Ciekawostki 🤔

Ciekawostki o grzybach – uważaj na te czerwone

1. Liczba grzybów na całym świecie jest olbrzymia jest ich około 60 tyś. gatunków. Większość z nich jest mikroskojnych rozmiarów. Grzybów dużych, tzn. takich, których można zauważyć gołym okiem (makroskopowych), jest około 6,5 tyś. gatunków.

 

2. Pierwsze grzyby na Ziemi pojawiły się prawdopodobnie przed ponad miliardem lat. Zarówno rozwój grzybów, jak i pierwsze ich znaleziska kopalniane datują się od ery paleozoicznej, tj. z okresu około 300 milionami lat, kiedy to na Ziemi pojawiły się pierwsze rośliny naczyniowe. Grzyby żyły licznie w okresie karbońskim, pobierając związki z ówcześnie żyjących roślin i zwierząt lub wspólnie z bakteriami biorąc udział w rozkładzie substancji organicznej i przemianach związków węgla.

 

3. Grzyby (fungi, mycota) należą do roślin tzw. cudzożywnych, to znaczy żywiących się kosztem innych organizmów, żywych lub martwych, przeważnie roślinnych. Nie mają one tzw. chlorofilu i nie mogą przyswajać dwutlenku węgla z powietrza (tak jak rośliny), a wskutek tego występują w przyrodzie jako symbioty, pasożyty lub saprofity innych roślin lub zwierząt. Największa ilość grzybów znajdujemy zawsze w lasach.

 

4. W wyniku działalności grzybów substancje mineralne powracają do gleby, a dwutlenek węgla ulatnia się do atmosfery. W ten sposób zamyka się obieg materii. Bez tej podstawowej i niezastąpionej działalności grzybów i innych reducentów, w biesferze gromadziłyby się szczątki roślinne i zwierzęce, co w końcu prowadziłoby do zaniku życia na Ziemi.

 

 

 

5. Ogromna większość grzybów jadalnych i trujących należy do grzybów tzw. naziemnych. owocujących na powierzchni ziemi. Mniej liczne należą do grupy grzybów nadrzewnych, to znaczy wyrastających na drewnie drzew żywych lub martwych; są to więc pasożyty lub saprofity. Naziemne grzyby jadalne i trujące występują przeważnie jak tzw. symbionty, współżyjące z innymi roślinami. Współżycie to polega na tym, że grzybnia obrasta i przenika do cienkich korzonków innych roślin, głównie drzew i krzewów, przy tym ze współżycia tego wynikają wzajemne korzyści. Bez swoich współpartnerów, czyli poza lasem, grzyby symbionty nie mogą występować. To tłumaczy dlaczego nie jest możliwa sztuczna uprawa pewnych grzybów poza lasem.

Może cię zainteresować także:  Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych

 

6. To co pospolicie nazywamy grzybami i co zbieramy w lesie, to są tylko owocniki czyli „owoce” grzybni. W owocnikach wytwarzane są w olbrzymich ilościach bardzo małe, niewidoczne gołym okiem zarodniki grzybów, służące do ich rozmnażania. Zarodniki rozsiewane są przez wiatr, wodę, owady, lub zwierzęta.

 

 

 

7. Wielkość zarodników waha się od 3 do 20 mikronów ( 1 mikron = 1/1000 mm ) w wyjątkowych przypadkach mogą być większe. Kształt, wielkość i urzeźbienie zarodników są cechą stałą dla każdego gatunku i dlatego stanowią bardzo istotną cechę przy rozpoznawaniu danego gatunku. Jeden owocnik grzyba wysiewa olbrzymią ilość zarodników ( kilka miliardów z powierzchni 10 cm kwadratowych). Prawdopodobnie zarodniki obiegają z prądami powietrznymi całą kulę ziemską. Mimo to na wszystkich kontynentach nie rosną te same gatunki grzybów. Grzybów kosmopolitycznych jest w rzeczywistości bardzo mało; należy do nich np. grzybówka czysta, pieprznik jadalny (kurka)

 

8. W przewodniku po Beskidzie Wyspowym ( D.Gacek: Beskid Wyspowy.Przewodnik turystyczny, PTTK, „Kraj”, Warszawa 2001, str.67) wyczytałem: Jak juz wspomniano, rolnictwo było bardzo prymitywne. Ziemie orano drewnianym, na końcu okutym pługiem, włóczono zaopatrzona w grabowe kołki broną. Wozy były również drewniane i bardzo często „bose” czyli pozbawione okucia żelaznego na kołach. Nie znano wówczas żadnych mazi i smarów, stad też pisk kół jadącego wozu słychać było nieraz na drugim końcu wsi. Jedynym mazidłem były grzyby kozaki, które wkładano między piastę a oś. Cytat dotyczy dawnej wsi beskidzkiej. Interesujące … nigdy nie słyszałem o takim zastosowaniu grzybów. 🙂

Ciekawostki naukowe sprawdź wszystkie

Poprzedni wpis

Ciekawostki o świętych

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *