Ozdabianie przedmiotów złotem lub srebrem domowym sposobem może sprawić wiele radości. Pokazujemy trzy różne techniki: od pokrywania powierzchni płatkami złota – jak to robili mistrzowie złotnictwa – aż po pokrywanie przedmiotów złotą folią metalową, tzw. szlagmetalem.
Pozłacanie to technika polegająca na pokrywaniu obiektów drewnianych i metalowych cieniutką warstwą złota. Powierzchnia pozłocona – zgodnie z arkanami sztuki – jest niezwykle trwała, pod warunkiem że podłoże będzie dobrze przygotowane. Pokażemy rozmaite techniki sztuki pozłotniczej o różnym stopniu trudności. Zaczynamy od najprostszej.
Klasyczna technika pozłacania i potrzebne do niego narzędzia od stuleci prawie się nie zmieniły. Na podłoże nakładamy pulment (bardzo drobną glinkę), sprzedawany w postaci gotowej do użytku. Ma on różne kolory, które mogą delikatnie przeświecać przez płatki złota. Pulment nakłada się za pomocą miękkiego pędzla, zawsze w tym samym kierunku. Zabieg ten powtarza się nawet do 8 razy, zależnie od rodzaju podłoża. Dopiero na tak przygotowane podłoże nakłada się złoto.
Pozłacanie może sprawiać radość także amatorom, którzy osiągają niekiedy niezłe wyniki, ale specjaliści, by osiągnąć mistrzostwo, uczą się co najmniej 3 lata. Poza tym płatki złota są zbyt drogie, aby używać ich do ćwiczeń – za „książeczkę” z 25 płatkami o wymiarach 85 x 85 mm trzeba zapłacić ok. 60 zł. Dlatego polecamy technikę wykorzystującą złoto transferowe, którą opisujemy na kolejnej stronie.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.