The Beatles

()

The Beatles- zespół brytyjski. Jego działalność jest znakomitą ilustracja rewolucyjnych zmian, jakie zaszły w muzyce popularnej w latach sześćdziesiątych. Wczesne piosenki The Beatles były to naiwne i ulotne przeboje młodzieżowe, w późniejszym okresie rozwinęły się zarówno muzycznie jak i lirycznie zaczynając nabierać dojrzałej formy indywidualnej wypowiedzi artystycznej. Zespół powstał w Liverpoolu w Połowie lat pięćdziesiątych miedzy 1955 a 1957 (źródła podają różne daty) występując pod różnymi nazwami: THE QUARRY MEN, THE RAINBOWS lub JOHNNY AND THE MOONDOGS. W roku 1960 zespól przyjął nazwę The Beatles przed tym jednak występując kilka razy pod nazwa LONG JOHAN SILVERAND THE SILVER BEATLES i THE SILVER BEATLES. Jak sam mówi autor nazwy John Lennon: ”Miałem wizję, na płonącym paszteciku zjawił się mężczyzna i rzekł do nich: Od tego dnia jesteście beatlesami pisanymi przez „a”. A oni, dziękując mu rzekli: Dzięki ci Panie.”Pierwszy skład zespołu przedstawiał się następująco. John Lennon grał na gitarze pełniąc także funkcję wokalisty, Eric Griffiths – gitara, Rod Davis – banjo, Len Garry – gitara basowa (wcześniej kolejno tą rolę pełnili Ivan Vaughan, Nigel Halley oraz Bill Smith), Pete Shotton – tarka oraz Colin Hanton na perkusji.

Chłopcy grali wówczas skiff-owe przeboje, dając mini koncerty na szkolnym podwórku i na ulicach swego portowego miasteczka.Do historii muzyki The Beatles przeszli jednak jako kwartet w składzie: John Lennon (ur. 9 października 1940 roku w Liverpoolu zm. 8 grudnia 1980 w Nowym Jorku) pełniący ostatecznie funkcje wokalisty, gitarzysty, pianisty i harmonijkarza, George Harrison (ur. 25 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii) – wokalista, gitarzysta basowy, klawiszowiec i skrzypek, Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu w Anglii) – wokalista, gitarzysta basowy, klawiszowiec i perkusista oraz Pete Best – perkusista wspierany przez Ringo Starr’a. W tym składzie muzycy zaczęli grac ówczesne hity i tworząc własne nagrania. W okresie debiutu, który miał miejsce w maju 1957 podczas ulicznego festynu, zespół wykonywał utwory z repertuaru Lonniego Donegana i Elvisa Presley’a. Stopniowo wzbogacał program występów o przeboje innych gwiazd doby rock ‘n’ roola, głównie Chucka Berry’ego, Little Richarda, Budy Holly’ego, oraz Eddiego Cochrana. Doświadczenia estradowe muzycy zbierali również w nocnych klubach takich jak Jacarranda, Casnah czy legendarnym Cavern, gdzie dali ponad 300 koncertów. Jednymi z pierwszych autorskich piosenek zespołu były: One after 909, Thinking of Linking, Lears Roll Along, Keep Looking That Way oraz Winstons Walk.

Co do autorstwa tekstów i muzyki nie można mieć pewności, bowiem muzycy sygnowali wszystkie piosenki wspólnie. Mniej więcej w roku 1962 oficjalnym menadżerem zespołu został Brian Epstein – z zawodu sprzedawca w sklepie z płytami. Epstein nie był dobrym menadżerem, ale organizował koncerty mini trasy i z jego pomocą wkroczyli wkrótce do studia, gdzie nagrali pierwszą, własna płytę. Muzycy mieli już za sobą drobne dokonania studyjne, a konkretnie sesje studyjną z Tonym Sheridanem, wynikiem, czego było 8 nagrań – covery My Bonnie E. Presleya– wydanych w RFN na singlu. W styczniu 1962 Epstain zorganizował Beatelsom próbną sesję nagraniowa w studiu DECHA. Nagranie jednak nie wzbudziło szerszego uznania. Dopiero George Maritn z Parlophone (małego oddziału EMI) zainteresował się kwartetem. Postawił jednak warunek, którym było znalezienie lepszego perkusisty. Tak właśnie etat przypadł Ringo Starr’owi. Debiutancki singiel The Beatles dla Palaphone został nagrany we wrześniu 1962 roku i wydany kilka tygodni później. Na jego pierwszej stronie umieszczono piosenkę Love Me Do McCartney’a (utwór z początku nie zdobył wielkiej popularności). Rok po tym nagrano i wydano następne cztery single: Please Please Me (Lennon) oraz From me To You i I Want To Hold Your Hand (Lennon i McCartney) Natychmiast stały się przebojami. W lutym 1963 w wielkim pośpiechu została nagrana pierwsza płyta długo grająca, w ciągu jednej sesji trwającej przeszło 40 godzin. Krążek zatytułowany został Please Please Me.

W tym samym roku w październiku i listopadzie ukazuje się nowy krążek grupy With The Beatles. Pod koniec roku 1963 popularność The Beatles przeradza się w zjawisko nazwane przez dziennikarzy „beatelmanią”. Każdemu pojawieniu się zespołu towarzyszy atak histerii i liczne zgromadzenia nastolatków. Rok później „kult” beatlesów ogarnia tez Stany Zjednoczone. W roku 1964 powstaje film, reż. R. Lestera pod tytułem The Beatles, który w żartobliwy sposób ukazuje to zjawisko. Tego samego roku ukazuje się trzecia studyjna płyta zespołu A Hard Day’s Night. Zespół bierze też udział w nakręceniu filmu o tym samym tytule. Już w październiku 1964 przystępują do nagrywania następnej płyty Beatles For Sale. Nastroje na tej płycie są pełne goryczy i rozczarowania życiem, jakże inne od poprzednich dokonań grupy. W następnym roku zespół przystępuje do pracy nad drugim filmem Help!. Wkrótce po premierze filmu ukazuje się płyta o tym samym tytule. Rock ‘n’ rollowa aura optymizmu zespołu skończyła się razem z wyjściem muzyków ze studia po nagraniu tej płyty. W tym samym roku zespół nagrywa kolejna płytę: Rubber Soul. Jest to dowodem na eksperymentowanie muzyków z różnymi brzmieniami. Miedzy kwietniem a czerwcem 1966 roku zespół nagrywa siódmą z kolei płytę Revolver. W grudniu tego samego roku na rynek trafia A Collection Of Beatles Oldies (Bud Goldies). Do kwietnia 67 roku kwartet pracował nad Sgt. Pepere’s Lonely Hart Club Band. Już dziesiąty i jedenasty album zatytułowany po prostu The Beatles Vol I /Vol II opatrzony jest nalepką firmy APPLE – firmy instytucji stworzonej przez członków zespołu. W styczniu 1969 roku do sklepów płytowych trafił Yellow Submarine-12 z kolei album „złotej czwórki”. Ten sam rok to także data urodzin ich następnej pozycji płytowej Abeby Road.

Rok później ukazuje się Let it Be. W 1960 roku Lennon oznajmia kolegom z zespołu, że ze odchodzi z The Beatles – tym samym do mediów trafia wiadomość o rozwiązaniu zespołu. Po tym tragicznym dla fanów wydarzeniu powstaje wiele albumów przypominających dokonania tej niezapomnianej grupy.W 1970 wydany zostaje dwu płytowy album The Beatles 62-69. W 1973 roku ukazuje się kolejny dwu płytowy album zawierający przeboje beatlesów z lat 1967 – 1970 The Beatles 67 – 70. Trzecia dwu płytówka wydana w roku 1976 nosi tytuł Rock and Roll Music W tym samym roku powstaje Magical Mystery Tour – sygnowana znów przez EMI. W roku 77 powstaje koncertówka The Beatles At The Hollywood Bowl. Owocem tego też roku jest następne wydanie dwu płytowe zatytułowane Love Songs. W tym okresie narastają napięcia wewnątrz grupy, odbija się na ich psychice rock ‘n’ rollowy styl życia: narkotyki, alkohol, fascynacje religijne, miłości i romanse nie sprzyjały atmosferze twórczej. Mimo wewnętrznych scysji miedzy muzykami w roku 1979 powstają znakomite albumy Hey Jude i The Beatles Rariters, Rok później The Beatles Ballads. Trzy lata później ukazują się album Reel Musci i Tweenty Greatest Hits. Pięć lat po ich wdaniu w 1988 ukazują się ostatnie dwie płyty Wielkiej Czwórki z Liverpoolu: Past Master Vol. I i II. O The Beatles napisano setki artykułów i opublikowano tony literatury. W sumie The Beatles nagrali 13 studyjnych albumów, które stały się inspiracja dla wielu następnych pokoleń muzyków.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Badania eksperymentalne

Poprzedni wpis

Bolesław Prus

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.