Księżyc

()

O księżycu już było na naszym portaliku. Ale nie w kontekście budowy centrum komputerowego 😉 Dlatego polecamy uwadze ten artykuł.

 

Miejsce, w którym znajdzie się centrum komputerowe musi zostać dokładnie zaplanowane. Najistotniejszymi czynnikami mającymi decydujący wpływ na jego lokalizację jest dostęp do energii oraz wystarczające warunki, w których będzie można chłodzić setki rozgrzanych komputerów.

 

W ostatnim czasie pojawia się wiele ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie – dość nietypową, jednakże odpowiednią lokalizacją jest naturalny satelita Ziemii – Księżyc.

 

Najpoważniejszym i wręcz – na chwilę obecną – nie do przejścia problemem, jest koszt transportu, instalacji i obsługi systemu na Księżycu. Przetransportowanie na orbitę zaledwie jednego kilograma sprzętu kosztowałoby blisko setki tysięcy dolarów. Niemniej jednak amerykańscy uczeni przedstawili program instalacji kosmicznego superkomputera, który na wypadek ziemskich konfliktów czy kataklizmów byłby całkowicie bezpieczny. Księżyc wydaje się być doskonałym miejscem do tego typu inwestycji – odizolowanie sprzętu od działania światła słonecznego już samo w sobie sprawi, że temperatura jego otoczenia prawdopodobnie nie byłaby wyższa niż -200 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym braku narażania instalacji na szkodliwe promieniowanie.

 

Budowa księżycowego superkomputera znacznie ułatwiłaby komunikację z satelitami rozmieszczonymi w różnych częściach Układu Słonecznego. Póki co nie wiadomo jednak czy ktoś podejmie się realizacji tych ambitnych planów. Należy również pamiętać, że technologia wciąż idzie do przodu i za parę lat może okazać się, że superkomputer nie będzie potrzebny.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.