Kiribati

()

Wizja biblijnego potopu być może już niebawem znajdzie odzwierciedlenie w zatopieniu przez Ocean Spokojny Wysp Kiribati. Archipelag, a zarazem państwo wyspiarskie – może wkrótce stać się pierwszą namacalną ofiarą globalnego ocieplenia.

 

Władze Kiribati przygotowują kilka wariantów, które mają zapobiec niszczycielskiemu żywiołowi. W grę wchodzi również przeprowadzka dla blisko 100 tysięcy mieszkańców na pobliskie Fidżi.

 

Kiribati do tej pory znane było z tego, że jako pierwsze na świecie – z racji położenia tuż za międzynarodową linią zmiany daty – obchodziło Nowy Rok. Od kilku lat jednak to państwo jest wymieniane głównie podczas debat nad ociepleniem klimatu. Sytuacja archipelagu pogarsza się z roku na rok. Kiribati jest położone zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów nad poziomem Pacyfiku. Według badań naukowców linia oceanu podnosi się o blisko 2 milimetry w skali roku. To bez wątpienia dużo, więc czasu na podjęcie odpowiednich kroków jest coraz mniej.

 

Prezydent Kiribati, Anote Tong, wielokrotnie podkreśla, że jedyną przyczyną zagrożenia wysp jest zmiana klimatu. Tym samym wzywa on przedstawicieli międzynarodowych społeczności do działań na rzecz zahamowania tego procesu. Dodatkowo na archipelagu kończą się zasoby słodkiej wody źródlanej. Morska woda ma niekorzystny wpływ na roślinności i uprawy. Rząd zaakceptował pomysł zakupu 2500 hektarów ziemi na wyspie Fidżi, Viti Levu. Koszt zakupu to prawie 10 milionów dolarów. Przeprowadzka będzie jednak ostatecznością, rządzący nie chcą czekać do ostatniego momentu, ale nie straszą też zarówno własnych obywateli, jak i mieszkańców Fidżi. Jeśli jednak sytuacja zrobi się na tyle gorąca, zamieszkujący Kiribati ludzie będą mieli gdzie uciekać.

 

Innym wariantem jest zabezpieczenie archipelagu poprzez konstrukcje inżynieryjne, które mają zapobiec dalszej degradacji terenu. Budowa wałów i barier jest jednak bardzo kosztowna, samo Kiribati – obecnie znajdujące się na 134 miejscy w rankingu PKB na jednego mieszkańca – nie będzie w stanie unieść ciężaru finansowania tego typu inwestycji.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Rów Mariański

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.