Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Szklane ścianki, luksfery

Szklane ścianki, luksfery 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

REMONT I MODERNIZACJA

dodano: 2013-08-29
Szklane ścianki, luksfery

Szklane ścianki, luksfery 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. ABH Nomos, Glasspol, Vitrosilicon

Ścianką z pustaków szklanych możemy doświetlić ciemny korytarz, łazienkę, klatkę schodową, a także obudować kabinę prysznicową czy wannę. To doskonały materiał na barek w kuchni lub ściankę działową w salonie. Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów. 

Popularne kiedyś luksfery były produko­wane w całości ze szkła, zwykle bezbarw­nego lub zielonego, a ich wytrzymałość i inne parametry pozostawiały wiele do ży­czenia. Dostępne dziś pustaki szklane ma­ją w środku pustkę wypełnioną powietrzem, a kształtów, kolorów i deseni (chmurka, fa­la, krople deszczu, prążki) jest bardzo dużo. Do wybudowania ścianki można użyć pusta­ków kwadratowych o wymiarach 19 x 19 cm (grubości 8 lub 10 cm) lub 24 x 24 cm (grubo­ści 8 cm) albo prostokątnych – 24 x 11,5 cm i 19 x 9 cm (grubości 8 cm). Na zamówienie można kupić pustaki o dowolnym kształcie, na przykład sześciokątne lub trójkątne. Do wykończenia narożników przydadzą się pu­staki z zaokrąglonymi krawędziami oraz na­rożne – łukowe lub proste.

Pustaki mogą być bezbarwne, barwione w masie lub tylko powierzchniowo (te nada­ją się tylko do wnętrz). Zależnie od potrzeb możemy wybrać wzory przejrzyste lub saty­nowane (zmatowione) w kolorach od nie­bieskiego, zielonego, żółtego, czerwonego, po brązowy, czarny i różowy, a nawet o po­wierzchni marmurowej.

Ścianka z pustaków szklanych doświe­tli pomieszczenie. Przez bezbarwne pustaki przenika najwięcej światła – 75–80%, przez kolorowe – zależnie od ich barwy i nasycenia koloru – 50–70% (barwione w masie – 65%, a barwione powierzchniowo – ok. 55%).

Pustaki są ognioodporne – wykonana z nich przegroda nie zmienia właściwości pod wpływem ognia przez 30 minut. Są też bardzo wytrzymałe na uderzenia – ścianka wzmocniona prętami zbrojeniowymi jest praktycznie nie do sforsowania.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 12/2006 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Polowanie na liście, akumulatorowe dmuchawy ogrodowe

Poprzedni wpis

Saneczkowe szaleństwo, budujemy mocne sanki

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *