Fot. ABH Nomos, Glasspol, Vitrosilicon
Ścianką z pustaków szklanych możemy doświetlić ciemny korytarz, łazienkę, klatkę schodową, a także obudować kabinę prysznicową czy wannę. To doskonały materiał na barek w kuchni lub ściankę działową w salonie. Do wyboru mamy wiele kolorów i wzorów.
Popularne kiedyś luksfery były produkowane w całości ze szkła, zwykle bezbarwnego lub zielonego, a ich wytrzymałość i inne parametry pozostawiały wiele do życzenia. Dostępne dziś pustaki szklane mają w środku pustkę wypełnioną powietrzem, a kształtów, kolorów i deseni (chmurka, fala, krople deszczu, prążki) jest bardzo dużo. Do wybudowania ścianki można użyć pustaków kwadratowych o wymiarach 19 x 19 cm (grubości 8 lub 10 cm) lub 24 x 24 cm (grubości 8 cm) albo prostokątnych – 24 x 11,5 cm i 19 x 9 cm (grubości 8 cm). Na zamówienie można kupić pustaki o dowolnym kształcie, na przykład sześciokątne lub trójkątne. Do wykończenia narożników przydadzą się pustaki z zaokrąglonymi krawędziami oraz narożne – łukowe lub proste.
Pustaki mogą być bezbarwne, barwione w masie lub tylko powierzchniowo (te nadają się tylko do wnętrz). Zależnie od potrzeb możemy wybrać wzory przejrzyste lub satynowane (zmatowione) w kolorach od niebieskiego, zielonego, żółtego, czerwonego, po brązowy, czarny i różowy, a nawet o powierzchni marmurowej.
Ścianka z pustaków szklanych doświetli pomieszczenie. Przez bezbarwne pustaki przenika najwięcej światła – 75–80%, przez kolorowe – zależnie od ich barwy i nasycenia koloru – 50–70% (barwione w masie – 65%, a barwione powierzchniowo – ok. 55%).
Pustaki są ognioodporne – wykonana z nich przegroda nie zmienia właściwości pod wpływem ognia przez 30 minut. Są też bardzo wytrzymałe na uderzenia – ścianka wzmocniona prętami zbrojeniowymi jest praktycznie nie do sforsowania.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.