URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Płot z metra, z łupanych sztachet

Płot z metra, z łupanych sztachet 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

DOM I OTOCZENIE

dodano: 2013-09-05
Płot z metra, z łupanych sztachet

Płot z metra, z łupanych sztachet 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Tradycyjne drewniane płoty wracają do łask. Wyjątkowo oryginalnym rozwiązaniem jest płot z łączonych drutem łupanych sztachet. Pokażemy, jak łatwo i szybko go ustawić.

Płot komponuje się z resztą ogrodu oraz krajobrazem. Sztachety są wykonane z ręcznie łupanego drewna. Dzięki pozostawionym na powierzchni resztkom włókien i kory wyglądają, jakby ociosano je tylko z grubsza.

Płotem ze sztachet można ogrodzić posesję, a także osłonić się przed ciekawskimi sąsiadami. Odległości pomiędzy łatami są niewielkie, dlatego z powodzeniem można go wykorzystać do ogrodzenia kojców dla małych zwierząt i wybiegów dla kur. Konstrukcja płotu jest elastyczna, co znacznie ułatwia ustawienie ogrodzenia na pochyłym terenie.

W Europie Zachodniej tego rodzaju płoty wykonuje się najczęściej z bardzo odpornego na warunki atmosferyczne drewna kasztanowca szlachetnego, w Polsce znanego jako kasztan jadalny. Materiał ten można porównać do drewna naszych rodzimych dębów. Obydwa rodzaje drewna należą do twardych i trwałych, dlatego wykonane z nich elementy mogą wytrzymać 15–25 lat bez konieczności przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych (drewno świerkowe albo jodłowe wytrzymuje zaledwie kilka lat). W Polsce do produkcji takich tradycyjnych płotów z reguły wykorzystuje się drewno leszczyny. Bez impregnowania może wytrzymać ok. 10 lat.

Opisany przez nas i widoczny na zdjęciach płot wykonano z drewna kasztanowca szlachetnego. Każdą sztachetę rozłupano ręcznie, okorowano i zaostrzono z jednej strony. Połączono je ze sobą trzema ocynkowanymi drutami. Sztachet nie trzeba impregnować ani malować, ponieważ w wyniku wietrzenia powierzchnia drewna kasztanowca szlachetnego pokrywa się naturalną patyną (jak w przypadku drewna teakowego). Nie trzeba ich też konserwować żadnymi, z reguły niebezpiecznymi dla roślin, środkami chemicznymi, którymi zwykle impregnuje się sztachety z pospolitych gatunków drewna. Dzięki temu po wykorzystaniu można je poddać procesowi kompostowania lub po prostu spalić.

Może cię zainteresować także:  Tarasowe wademekum

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 03/2007 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Tynk na elewacji, podpowiadamy jak wybrać

Poprzedni wpis

Rozbieralne okucia, łączenie elementów mebli

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *