Majsterkowanie 🧰

Budownictwo ekologiczne.Ciekawa przyszłość.

Budownictwo ekologiczne, inaczej zielone, zwane też budownictwem zrównoważonym to ilustracja potrzeby odpowiedzialnych działań w swoim środowisku.
Zastąpienie terminu budownictwo ekologiczne, określeniem zrównoważone, pełniej oddaje wielowymiarowy charakter tych działań.
Bo też chodzi tu o nieinwazyjne funkcjonowanie w naturalnym środowisku i jak największe ograniczanie niekorzystnych oddziaływań na to środowisko.
W przypadku budownictwa, działania te obejmują całe spectrum tej branży, zaczynając już od etapu projektowania, poprzez budowę i jej organizację oraz konsekwencje funkcjonowania, aż po zakończenie eksploatacji.

Budownictwo ekologiczne, swoje oddziaływania zaznacza w kilku podstawowych płaszczyznach.

Budownictwo ekologiczne czyli unikanie materiałów dla środowiska uciążliwych

Chodzi tu o stosowanie materiałów naturalnych, takich jak drzewo, drewno, pod warunkiem, że pochodzą z planowych i odpowiedzialnych hodowli. Stosowanie materiałów szybko i łatwo odnawialnych takich jak słoma, kokos, korek, glina, cegły gliniane, prasowana ziemia, itp

budownictwo ekologiczne
Wytwarzanie materiałów budowlanych możliwie najbliżej miejsca budowy, pozwala na mniejsze zużycie paliwa, energii, użycie transportu tylko tyle ile jest to rzeczywiście potrzebne.
Jednocześnie takie oddalenie produkcji aby była ona jak najmniej uciążliwa i zarazem dawała optymalne zagospodarowanie odpadów, najlepiej podlegających recyklingowi.
Budownictwo ekologiczne preferuje tworzenie konstrukcji z materiałów z odzysku, gruzu, metali, odpadów poprodukcyjnych itp
Jedna z głównych zasad budownictwa naturalnego, czyli nurtu szerszego niż budownictwo ekologiczne głosi, że najbardziej eko jest taka budowla, której nie trzeba budować, czyli jednym słowem lepiej modernizować niż budować na nowo.
Jakby nie było, to ma sens.

Budownictwo ekologiczne a odpowiedzialność za zdrowie.

Czyli chodzi tu o poprawę warunków zdrowotnych w budynkach. Oczywiście dotyczy to zarówno mieszkańców jak i pracowników.
Dwa główne parametry brane pod uwagę, to poprawa jakości powietrza oraz gospodarowanie wilgocią.
Jakość powietrza to zadbanie o zastosowanie zdrowych materiałów, nie wydzielających szkodliwych wyziewów lub jeszcze lepiej, wykazujących korzystne oddziaływania prozdrowotne, np glina
Co zaś tyczy się wilgoci, chodzi o ochronę zarówno przed wilgocią docierającą pod pokrycia, jak i właściwą wentylację budynków, pozwalającą na zminimalizowanie wpływu wilgoci na rozwój grzybów pleśniowych i ich oddziaływania na drogi oddechowe i rozwój chorób cywilizacyjnych.
Oba te aspekty doskonale zaspokaja zastosowanie podłóg drewnianych, minimalizujących niekorzystne wpływy dla alergików, jak również pochłaniających i oddających wilgoć, zastępujących modne i powszechnie stosowane wykładziny dywanowe, sprzyjające rozwojowi roztoczy.

Budownictwo ekologiczne w celu minimalizacji odpadów i degradacji środowiska naturalnego.

I tu znów położenie nacisku na recykling zużytych materiałów i ich ponowne wykorzystanie. Ograniczanie zajmowanego miejsca podczas składowania uzyskuje się poprzez prasowanie i ściskanie.
Zalecane jest wykorzystywanie energii odnawialnych oraz recyrkulacje, stosowanie zwrotnych obiegów zamkniętych, gospodarowanie energią cieplną, nie tylko poprzez stosowanie energooszczędnych materiałów ale też optymalne gospodarowanie dostępną powierzchnią.
Im mniejsza budowla tym bardziej ekologiczna.
Poza tym optymalne wykorzystanie powierzchni nie powinno jednocześnie naruszać obrazu otoczenia i środowiska oraz zapobiegać np bezładnemu rozszerzaniu się miast.
Lepiej wykorzystywać już istniejącą powierzchnię w mieście niż likwidować zielone obszary podmiejskie, jednocześnie sadząc trawniki na dachach.

Z przytoczonych powyżej przykładów wynika, że budownictwo ekologiczne niesie ze sobą przyszłościowe wyzwania dotyczące odpowiedzialnej egzystencji.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Plac zabaw w pokoju dziecięcym

Poprzedni wpis

Remont domu – remont poddasza i pokoju – jak się zabrać za to wyzwanie?

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *