Site icon Twój Głos 📌 e-TG.pl

3 skuteczne zioła na wątrobę – mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch

3 skuteczne zioła na wątrobę - mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Bearded man in checkered shirt holding his side while suffering from acute liver pain. Overworking concept

Matka natura obdarza nas takimi skarbami, że aż szkoda byłoby zamieniać je na sztuczne leki i specyfiki. I podobnie jak w przypadku domowych sposobów na przeziębienie, tak i w przypadku leczenia wątroby, można wspomagać się ziołolecznictwem, a zioła na wątrobę to proste i naturalne wybawienie, dla naszej zmęczonej wątroby.

Mniszek lekarski

To najpospolitsze zioło, spotykane na każdym kroku idealnie nadaje się na kuracje naszej wątroby. Poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami, jest bardzo bezpieczne i stosunkowo niedrogie. Każda jego część może być wykorzystana w leczeniu dolegliwości, jednak to korzeń mniszka lekarskiego ma największe właściwości lecznicze. Jego spożycie wykazuje działania żółciopędne, rozkurczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a wiec są cenne nie tylko przy leczeniu dolegliwości wątroby, ale także trzustki, jelit i zaburzeń trawienia.

Ostropest plamisty

Podobny do ostu ostropest plamisty (Silybum Marianum) to prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie twojej wątroby. To jedno z najpopularniejszych ziół, wykorzystywanych w leczeniu wątroby, zawiera flawonoidy oraz przeciwutleniacze, które biorą udział w wytwarzaniu nowych komórek wątrobowych, co ma ogromne znaczenie podczas jej regeneracji. Ponadto zawiera sylimarynę, która chroni wątrobę przed toksynami, działa przeciwzapalne, regenerująco, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Możemy go spożywać w postaci zmielonej (np. posypując nim jedzenie), bardzo często znajduje się też w składzie toników na wątrobę.

Karczoch

Specjaliści potwierdzają, że karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus), korzystnie wpływa na wątrobę. Dzięki cynarunie i inulinie zawartej w kwiatostanach i korzeniach tego warzywa, wspomaga on  regenerację i usprawnia działanie wątroby oraz wspiera produkcję żółci, która odgrywa kluczową role w procesach trawienia i przyswajania pożywienia. Badania przeprowadzone na grupie osób żywiących się dietą śródziemnomorską wykazały, że karczoch może obniżać poziom trójglicerydów w organizmie, a ekstrakt z jego liści zmniejsza ilość tłuszczu i cholesterolu w wątrobie.

Karczoch zwyczajny – ochrania wątrobę, obniża poziom cholesterolu

Ziele karczocha stosuje się w lecznictwie ludowym jako środek moczopędny przy zatrzymaniu moczu i w puchlinie wodnej. Odwarów z ziela używano przy leczeniu zaparć i chorób wątroby. Ziele zawiera kwas organiczny (cynarynę), a także flawonoidy, trójterpeny i sole mineralne. Wyciągi z karczochów działają rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na wątrobę.
Obniżają również poziom cholesterolu i lipidów w surowicy krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy.
Napar z karczocha: 7-10g suszonych liści zalać 250ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 3 filiżanki dziennie, 15-20 minut przed posiłkiem.
Przepis na nalewkę z ziela karczocha: 100g suszonych i rozdrobnionych liści lub ziela karczocha zalać 200 ml alkoholu 40-procentowego i macerować 15 dni, często wstrząsając. Następnie przecedzić, wycisnąć surowiec, oba płyny połączyć. Przesączyć przez watę, przelać do butelki, przechowywać w lodówce. Pić po 10-30 kropli w kieliszku wody kilka razy dziennie na 1 godzinę przed posiłkiem. Nalewka działa pobudzająco na apetyt, żółciopędnie, metabolicznie.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Exit mobile version