Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell - zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Heating Central Gas Furnace Issue. Technician Trying To Fix the Problem with the Residential Heating Equipment.
Dom 🏠

Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell – zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność

Zawory czterodrogowe firmy Honeywell posiadają trwałą , żeliwną konstrukcję z chromowanym wnętrzem ,a także uszczelnieniem na O-ringach. Duży zakres regulacji przepływu, zapewnia maksymalną kontrolę nad temperaturami wody zasilającej i powracającej do kotła.

 

W zaworze czterodrogowym firmy Honeywell zastosowano obrotowy, walcowany grzyb. Jest on elementem wykonawczym zaworu. Położenie grzyba powiązane jest z charakterystyką regulacyjną dla obu wlotów zaworu. Zawór czterodrogowy pełni podstawową funkcję zmieszania czynnika grzewczego doprowadzonego z kotła, z ochłodzoną wodą powracającą z instalacji, a przez to obniżenie temperatury wody na grzejnikach.

Stosuje się go jednak głównie dlatego, że umożliwia on ochronę kotła przed korozją niskotemperaturową powrotu kotła. Za względu na zasadę działania zaworu cztero-drogowego, zawory takie stosowane są do wodnych instalacji grzewczych oraz klimatyzacji, natomiast nie są zalecane do instalacji ogrzewania podłogowego.

Zawory czterodrogowe Honeywell stosowane są także do rozdzielania energii cieplnej, dostarczanej z pompy ciepła lub kolektora słonecznego, oraz mogą współpracować ze sterownikiem pogodowym poprzez siłownik elektromechaniczny.

Zastosowanie zaworów czterodrogowych Honeywell zwiększa czterokrotnie żywotność kotła, zapewnia precyzyjne sterowanie temperaturą w obiegu c.o. , zapobiega także korozji kotła, a w szczególności kanałów grzewczych. Zawory czterodrogowe Honeywell wykonane są z najwyższej klasy materiałów, dzięki czemu są bezawaryjne i trwałe. Ponad to zawory Honeywell są szybkie w montażu, proste w obsłudze, i nie wymagają konserwacji.

Czy zabezpieczenia instalacji c.o. odgrywają dużą role w instalacji grzewczej?

Oczywiście, że tak. Nie można myśleć kategorią, że mam nową instalację więc będzie działać jeszcze długo bez zarzutu. W zależności od rodzaju kotła stosuje się różne zabezpieczenia układu c.o.

W momencie gdy posiadamy kotły olejowe lub gazowe sprawa nie jest trudna. Kotły te są wyposażone w czujniki temperaturowe, które w momencie gdy temperatura wody przekroczy poziom alarmowy zostaną one wyłączone automatycznie. Wartość graniczną można ustalić. Należy pamiętać, iż zabezpieczenia te nie włączą nam kotła ponownie gdy temperatura opadnie. Tą czynność trzeba wykonać ręcznie.

Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell - zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kocioł na paliwo stałe na pellet w kotłowni

Jak ustawić piec na ekogroszek?

Piec na ekogroszek należy ustawić w taki sposób, żeby zużycie paliwa było jak najbardziej ekonomiczne. Taki efekt uzyskuje się poprzez odpowiednie nastawienie mocy tegoż pieca przy spalaniu węgla kamiennego (ekogroszku) w zależności od ustawień czasu podawania paliwa do czasu przerwy podawania paliwa.

Ustawienie pieca tylko na maksymalną moc, jak i tylko na minimalną moc, może w perspektywie czasu okazać się niewłaściwe i nieefektywne. Toteż zaleca się, aby w sezonie zimowym zacząć od nastawienia pieca o większej mocy, by potem stopniowo zmniejszać tą moc, przy czym należy tu obserwować zachowanie pieca. W ten sposób uzyskuje się optymalną oszczędność paliwa.

Zapotrzebowanie na moc pieca zależy od temperatury powietrza jaka panuje na zewnątrz budynku. Im większa jest temperatura powietrza, tym piec powinien emitować mniejszą moc.

Na przykład dla budynku o powierzchni użytkowej 200 m2 moc ta w sezonie zimowym powinna wynosić nie mniej niż 14 kW (jeżeli temperatura powietrza wynosi od 5 ºC do 10 ºC) i nie więcej niż 25 kW (przy temperaturze poniżej 10 ºC).

Natomiast latem należy ustawić piec na tryb letni – wówczas będzie realizowane tylko grzanie wody o mocy 10 kW. Wskaźniki pieca i sterownika są poprawnie nastawione, gdy piec w ciągu 15 minut od jego załączenia uzyskuje wymaganą temperaturę, a po tym czasie następuje przerwa trwająca od 15 do 45 minut, w ciągu której temperatura stopniowo się zmniejsza aż do uzyskania temperatury jaka występowała przy załączeniu pieca.

Cykl ten się powtarza. Z powyższego można skonkludować, iż piece na ekogroszek działają na zasadzie metody prób i błędów albo też (tak jak jest w przypadku kotłów Ogniwo EKO) zawierają inteligentne sterowniki np. ECOAL. Trzeba tu zaznaczyć, że im większy jest zapas mocy, tym dłuższa jest przerwa; jakkolwiek zbyt duży zapas mocy może spowodować przegrzanie i po jakimś czasie niszczenie pieca.

Co zrobić gdy posiadamy kocioł stałopalny?

Jak zabezpieczyć taki rodzaj instalacji w momencie wyłączenia prądu?

W celu uchronienia się przed nieszczęściem można zastosować się do jednej z metod jakie przedstawię:
Jednym ze sposobów zabezpieczenia instalacji c.o. jest zastosowanie awaryjnego przepływu grawitacyjnego. Pamiętajmy, że w dobrze zaprojektowanej instalacji przebieg wody można zapewnić nie tylko przy pomocy pompy. Przygotowując ten typ zabezpieczenia pomimo dodatkowego obwodu w jaki musimy wyposażyć naszą instalację pamiętajmy by zainstalować zawór różnicowy.

Kolejnym ze sposobów zabezpieczenia naszej instalacji jest zamontowanie zbiornika, który w razie jeśli wyniknie taka potrzeba przejmie nadmiar wody. Pamiętajmy, że wraz z rosnącą temperaturą, rośnie także objętość. Gdy układ jest zamknięty a naczynie przeponowe nie jest już w stanie przejąć nadwyżki ciśnienia, może dojść nawet do rozszczelnienia kotła lub innego elementu instalacji.

Współczynnik korygujący moc grzejników

Odpowiedni grzejnik do centralnego ogrzewania jest niezwykle ważnym elementem, ponieważ ma za zadanie dostarczenie ciepła do pomieszczeń i utrzymanie w nim odpowiedniej temperatury. Obecnie możemy znaleźć wiele typów grzejników.

Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell - zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Odróżniają się od siebie kształtem, kolorem, przeznaczeniem, konstrukcją oraz parametrem – współczynnik korygujący moc grzejników. Wybierając grzejnik dla siebie musimy zwrócić uwagę na moc grzewczą danego grzejnika, która określa zdolność grzejnika do oddawania ciepła. Odpowiednio dobrany grzejnik powinien mieć moc grzewczą wyższą lub równą zapotrzebowaniu na ciepło w pomieszczeniu. Przy wyborze odpowiedniego grzejnika musimy zwrócić uwagę na straty ciepła w naszym domu.

Jaki jest potrzebny grzejnik w konkretnym typie domu? Wszystko zależy od jego izolacji.

W domach dobrze izolowanych k = 0,3 W/m2K zapotrzebowanie wynosi ok. 60 W/m2. W domach z ograniczą izolacją k = 0,7 W/m2K zapotrzebowanie wynosi ok. 100 W/m2 natomiast w domach bez izolacji k = 1,2 – 1,5 W/m2K zapotrzebowanie wynosi 150-200 W/m2 dla domów parterowych.

Każdy producent grzejników ma obowiązek podać dane współczynnika przenikania ciepła i mocy grzejnika. Dane te zazwyczaj zestawiane są w tabeli moce grzejników dla określonej temperatury.

W związku z różnorodnością projektowanych układów ogrzewania z różną temperaturą czynnika grzewczego, tabele wydawane przez producentów zawierają najczęściej jeden (75/65/20°C) lub kilka podstawowych zestawów wydajności swoich grzejników. W momencie, kiedy potrzebna jest nam wydajność grzejników dla innej temperatury informacje możemy uzyskać stosując odpowiedni współczynnik korygujący moc grzejników.

Wydajność grzejników aluminiowych

W momencie, kiedy zastanawiamy się nad modyfikacją ogrzewania w domu, zaczynamy skupiać większą uwagę na wydajność grzejników aluminiowych. Grzejniki aluminiowe jak wiadomo mają za zadanie przekazywać ciepło do ogrzewanego pomieszczenia, dlatego dokładność naszego wyboru w momencie eksploatacji będzie decydować o cieple w danym pomieszczeniu.

Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell - zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Przy wyborze grzejników aluminiowych musimy zwrócić uwagę na ich moc cieplną, którą wyraża się w watach na żeberko. Odpowiednio wybrany grzejnik aluminiowy złożony z właściwej dla danego pomieszczenia liczby żeberek, powinien całkowicie pokryć jego straty ciepła. Jedną z metod obliczenia wydajności grzejników aluminiowych jest metoda szacunkowa.

Moc określa się poprzez pomnożenie powierzchni lub kubatury ogrzewanego pomieszczenia przez wartość potrzebną do ogrzania 1m2 lub 1m3. Wynik, jaki otrzymamy w Watach określa moc grzejnika. Istnieją również inne, dokładniejsze metody badania wydajności grzejników aluminiowych.

O wydajności grzejników aluminiowych mówią nam parametry czynnika grzewczego, czyli, jaka będzie temperatura wody zasilającej i powrotnej oraz, jaka temperatura będzie utrzymywana w pomieszczeniu. Wydajność grzejników aluminiowych można również sprawdzić uwzględniając parametry, które uwzględniają straty ciepła pomieszczenia. Na wydajność grzejników aluminiowych ma również wpływ przeznaczenia grzejników; inne będą dobierane do kuchni, łazienki czy pokoju.

Ważnym również elementem w momencie wybierania odpowiednich grzejników aluminiowych jest rodzaj wykorzystywanego przez nas urządzenia grzewczego.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

10 trików twórców reklam spożywczych

Poprzedni wpis

Jakie są ekologiczne źródła energii? Informacje na temat energii odnawialnej

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *