URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Zalety wszechstronności, akumulatorowe urządzenia wielofunkcyjne

Zalety wszechstronności, akumulatorowe urządzenia wielofunkcyjne 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

NARZĘDZIA I AKCESORIA

Autor: Marian Kozłowski | dodano: 2013-09-10
Zalety wszechstronności, akumulatorowe urządzenia wielofunkcyjne

Zalety wszechstronności, akumulatorowe urządzenia wielofunkcyjne 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Fot. Ryobi

W jednym urządzeniu można łączyć dowolną liczbę funkcji, lecz zwykle nie ma ku temu sensownych powodów. Są jednak elektronarzędzia, których konstrukcja sama podpowiada dodatkowe zastosowania.

Na rynku mamy coraz większy wybór akumulatorowych urządzeń wielofunkcyjnych, będących najnowszą wersją oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych z zasilaniem sieciowym. Obie te grupy elektronarzędzi stosunkowo niedawno wyewoluowały ze szlifierek oscylacyjnych typu „delta” (z trójkątną stopą) i pod względem konstrukcji są jedynie ich bardziej uniwersalnymi następcami.

Szlifierki typu „delta”

Zasadnicza konstrukcja tych szlifierek powstała stosunkowo późno, w czasie gdy była już dobrze znana główna wada innych elektronarzędzi przeznaczonych do ręcznego szlifowania płaszczyzn. Otóż elektryczne szlifierki kątowe, taśmowe, mimośrodowe i oscylacyjne z prostokątnymi lub okrągłymi stopami, mimo znakomitej wydajności i/lub precyzji działania, zupełnie nie nadawały się do obróbki powierzchni wewnątrz narożników. Trzeba było więc wykańczać je ręcznie za pomocą skrawka papieru ściernego dociskanego palcem. Jakość tak obrabianych powierzchni z reguły okazywała się wyraźnie gorsza.

Szlifierka typu „delta” jest zatem przede wszystkim bardzo pożytecznym uzupełnieniem innych rodzajów szlifierek. Trójkątna stopa z założenia jest niewielka, gdyż musi wystarczać jedynie do oszlifowania trudno dostępnych powierzchni w narożnikach. Prowadzony tą stopą materiał ścierny naśladuje ruchy palca podczas wspomnianego docierania niedoróbek, ale czyni to z mechaniczną równomiernością i precyzją. Stopa wykonuje zwrotne ruchy wahadłowe w niewielkim zakresie kątowym wynoszącym (zależnie od modelu) od 1,4 do 3°. Za to maksymalna częstotliwość tych oscylacji jest ogromna, gdyż osiąga wartości rzędu 15 000–20 000 cykli na minutę. Dzięki temu jakość obróbki staje się porównywalna z tą uzyskiwaną za pomocą najlepszych pod tym względem szlifierek mimośrodowych.

Może cię zainteresować także:  Kiedy stopnie skrzypią

Wahliwe ruchy pionowego wrzeciona, na którym osadzona jest stopa robocza, szybkoobrotowy silnik elektryczny wymusza za pośrednictwem kątowej przekładni zębatej i prostego mechanizmu korbowego. Mała moc i związane z nią niewielkie wymiary całego urządzenia pozwalają na jednoręczną obsługę z wykorzystaniem do prowadzenia całej ergonomicznie ukształtowanej obudowy.

Nowe funkcje

Wszystkie inne rodzaje szlifierek mogą być używane wyłącznie do szlifowania, a do konkretnych zastosowań przystosowuje się je przez dobór ziarnistości papieru ściernego. Szlifierki typu „delta” także wykorzystują pełną gradację tego rodzaju materiałów w formie mocowanych rzepami i ewentualnie perforowanych arkuszy o kształcie i wymiarach przystosowanych do danego modelu urządzenia. Zamiast arkuszy papieru ściernego można używać także podobnie ukształtowanych nakładek polerskich.

Do polerowania, a także szlifowania nieco większych powierzchni, trójkątny kształt stopy nie zawsze jest najbardziej odpowiedni. Nie trzeba było jednak dokonywać żadnych poważnych zmian konstrukcyjnych, by uzyskać możliwość mocowania różnych stóp do tego samego wrzeciona. Po tej modyfikacji w standardowym i opcjonalnym wyposażeniu szlifierek „delta” pojawiły się nie tylko stopy o zwiększonych wymiarach i kształtach odmiennych od trójkątnego, lecz także specjalne ich wersje sprężyste (tzw. języczkowe lub segmentowe) do szlifowania i polerowania elementów wklęsłych lub wypukłych.

Urządzenia wielofunkcyjne

W tym momencie wystarczyło już tylko opracować inne wersje wymiennych narzędzi roboczych do mocowania na wrzecionie, by szlifierka oscylacyjna „delta” stała się oscylacyjnym urządzeniem wielofunkcyjnym. Dzięki zastosowaniu zamiast stopy podobnie oscylującej szpachelki elektronarzędzie może być używane do oczyszczania ścian ze starych farb lub tynków, zdejmowania warstw linoleum z podłóg, zrywania płytek ceramicznych, usuwania z nich zaschniętego kleju, itp. Przy prostoliniowym ukształtowaniu poprzecznej krawędzi tej szpachelki jej bardzo szybkie kątowe oscylacje sprawiają, że działa równocześnie jak nóż, skrobak i przecinak udarowy.

Z kolei użycie podobnego narzędzia, lecz z krawędzią łukową wyposażoną w symetryczne zęby do cięcia, zmienia urządzenie w elektryczną pilarkę o szczególnych właściwościach. Odpowiedni brzeszczot może bowiem, oscylując, ciąć metale albo zagłębiać się w dowolnym miejscu drewna, płyt gipsowo-kartonowych i gazobetonu, by wycinać w nich wielokątne, przelotowe lub nieprzelotowe otwory o minimalnych wymiarach poprzecznych i głębokości, zależnych tylko od szerokości i długości roboczego narzędzia. Brzeszczoty o specjalnym, wygiętym kształcie umożliwiają sprawne odcinanie równo z powierzchnią ściany wystających z niej metalowych, drewnianych albo plastikowych przedmiotów. Ten sam rodzaj tnącego ostrza bardzo dobrze nadaje się także do skracania ościeżnic lub skrzydeł drzwiowych w trakcie zastępowania cieńszych okładzin podłogowych grubszymi panelami albo płytkami ceramicznymi.

Może cię zainteresować także:  Dla zdobywcy szczytów, łóżko ze ścianką wspinaczkową

W ramach tak łatwo postępującej ewolucji musiał nieuchronnie pojawić się także pomysł, by napęd z silnika do wrzeciona przenosić, jak w wiertarkach udarowych, na dwa alternatywne sposoby: z włączonym mechanizmem korbowym, zamieniającym ruch obrotowy na oscylacyjny, albo bezpośrednio z kątowej przekładni. W drugim wariancie wrzeciono uzyskuje szybki ruch obrotowy, a po osadzeniu na nim uchwytu wiertarskiego urządzenie staje się wiertarko-wkrętarką kątową, bardzo poręczną przy pracy w ciasnych i trudno dostępnych miejscach, np. we wnętrzach szaf lub między półkami regałów.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 09/2012 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Krycie dachu dachówką bitumiczną

Poprzedni wpis

Niechciana rdza, zasady odrdzewiania

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *