Wymienniki węglowodanowe

()

Co to jest wymiennik węglowodanowy?

Wymiennik węglowodany (WW lub też potocznie określany jako jednostka chlebowa), to ilość produktu zawierająca 10g węglowodanów przyswajalnych (bez błonnika). Dążąc do jak najlepszego wyrównania cukrzycy, należy poznać swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, na podstawie którego zostanie określona liczba węglowodanów na każdy posiłek. Zapoznanie się z zasadami przeliczania i stosowania wymienników węglowodanach ułatwia życie cukrzykom. Z jednej strony jest pomocne do układania jadłospisu, a z drugie zapewnia łatwą możliwość jego urozmaicenia.

Jak ustalić dzienne zapotrzebowanie na WW?

Pierwszym krokiem jest ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego (w tym celu najlepiej zasięgnąć konsultacji dietetyka. Dietetyk udziela porad w każdej większej przychodni w mieście).
Mając już zaleconą określoną ilość kalorii, powinniśmy wiedzieć, że połowa tej wartości powinna pochodzić od węglowodanów.
Wiedząc, iż 1g węglowodanów to 4 kcal, więc łatwo obliczyć (dzieląc ½ zapotrzebowania kalorycznego przez 4 kcal) ile gram węglowodanów powinniśmy uwzględnić w codziennym jadłospisie.
Pamiętając, że 1WW=10g węglowodanów, obliczymy też konieczną ilość WW na dzień.

Jak prawidłowo rozdzielić wymienniki węglowodanowe na codzienne posiłki?

  • pierwsze śniadanie – 20% WW
  • drugie śniadanie – 10% WW
  • obiad – 40% WW
  • podwieczorek – 10% WW
  • kolacja – 15%WW
  • druga kolacja – 5% WW

O tym jakie składniki są najbardziej wartościowe dla organizmu. O ich znaczeniu i rodzajach dwiesz się w innym dziale naszego serwisu.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Żywność ekologiczna

Poprzedni wpis

Wegetarianie i weganie

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.