Wegetarianie i weganie

()

Wegetarianizm polega na wykluczeniu z codziennej diety mięsa. Niektórzy ludzie oprócz mięsa eliminują z jadłospisu wszystkie produkty odzwierzęce takie jak jaja, nabiał, żelatynę czy miód. Jest to działanie nazywamy weganizmem. Do niedawna ludzie, którzy nie jadali mięsa postrzegani byli za dziwaków. Obecnie sytuacja się zmienia. Wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny. Ludzie zaczynają dostrzegać coraz więcej plusów nie jedzenia mięsa. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na rezygnację z mięsa. Podstawowe to zdrowie, etyka i środowisko. Szacuje się, że obecnie w Polsce mamy 2 miliony wegetarian.

Osoby, które przechodzą na wegetarianizm powinny przywiązywać dużą wagę do jakości swojej diety. Jadłospis musi być urozmaicony, dostosowany do potrzeb organizmu, tak aby pokryć ewentualne niedobory ważnych składników odżywczych. Wegetarianin ma obecnie do dyspozycji ogromne bogactwo żywności. Najważniejsze jest aby dbać o zachowanie równowagi dietetycznej. Najlepszym pomysłem jest regularne sporządzanie jadłospisu np. na cały tydzień, analizując zawarte w poszczególnych produktach wartościowe składniki.

W diecie wegetariańskiej, zawierającej świeże owoce i warzywa, ziarna, orzechy i nasiona roślin strączkowych, soję, drożdże, jaja oraz produkty mleczne, nie powinno zabraknąć żadnych istotnych składników odżywczych. Weganie, którzy nie spożywają produktów nabiałowych, powinni się zatroszczyć w szczególności o dostarczenie organizmowi niezbędnego składnik budulcowego jakim jest białko. Białko zawarte jest przede wszystkim w mięsie i produktach nabiałowych, dlatego weganie, którzy eliminują te produkty całkowicie, muszą uzupełniać dietę suplementami zaiwrającymi białko.

Wegetarianizm i weganizm jest dobrowolnym wyborem człowieka. Ponieważ mamy tu do czynienia z wadami i zaletami tej diety, nikogo nie można na siłę zmusić do bycia wegetarianinem. Bezmięsna dieta odradzana jest dzieciom i bardzo młody ludziom. W okresie wzrostu i rozwoju organizmu potrzebna jest spora dawka energii oraz wartościowych składników odżywczych, które zawiera mięso. Dlatego lekarze apelują by w młodym wieku nie stosować żadnych diet, które maiłyby na celu eliminację jakichkolwiek produktów żywnościowych. Najlepiej by dieta młodego człowieka był jak najbardziej urozmaicona.

Zanim podejmiesz decyzje o zostaniu wegetarianinem warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi tej diety, jej wadami, zaletami i przykładowymi jadłospisami, których pełno jest na internecie. Polecamy także zasięgnąć opinii dietetyka lub lekarza. Dobrze zorientowana osoba na pewno nam w tym pomoże,wytłumaczy w jaki sposób komponować produkty i jak obliczać optymalną ilość składników odżywczych w posiłkach.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wymienniki węglowodanowe

Poprzedni wpis

Suplementy diety

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.