Walter Elias Disney

()

Walter Elias Disney – ur. 5.12.1901r. w Chicago, zm. 15.12.1966r., amerykański producent filmów animowanych i filmów , scenarzysta, reżyser, animator przedsiębiorca, aktor dubbingowy. Jeden z największych twórców przemysłu rozrywkowego, legenda animacji i filmu. Twórca Disneylandu i wartej miliardy dolarów korporacji The Walt Disney Company, która to doprowadziła do wzrostu popularnych filmów animowanych, które na stałe weszły do kultury masowej. W 1966r. zdiagnozowano u niego raka lewego płuca spowodowanego paleniem tytoniu. Zmarł na skutek asystolii . O jego śmierci krąży legenda twierdząca, że ciało Walta Disneya zostało zamrożone a funkcje życiowe zostaną przywrócone po 100 latach. Wbrew tym pogłoskom Disney został pochowany po kremacji na cmentarzu w Glendale w Kalifornii. Walter Elias Disney był czwartym z pięciorga dzieci Eliasa i Flory Disneyów. Przodkowie Disneya wyemigrowali do Kanady z Gowran , Elias Disney przeniósł się do USA po utracie rodzinnej farmy. Imię Walter zostało nadane Disneyowi na cześć pastora Waltera Parra z Kościoła Chrześcijańskich Fundamentalistów, który zatrudnił ojca Walta, Eliasa przy budowie nowego skrzydła Kościoła i tym samym przyjaźnił się z nim. W 1903r. po narodzinach ostatniego z pięciorga rodzeństwa-Ruth Flory Disney, rodzina Walta przeniosła się na farmę do miejscowości Marceline w stanie Missouri. W 1908r. Elias Disney sprzedał farmę i przeniósł się wraz z rodziną do Kansas City gdzie kupił firmę kolportującą gazety „The Morning Times” i „The Ewening and Sunday Star”, w której to początkowo doręczycielami byli Walt ze starszym bratem Royem. Bracia uczęszczali do pobliskiej szkoły Bentona. W 1911r. Walter przyjął pracę doręczyciela leków na receptę w miejscowej aptece, zarobione pieniądze wydawał na zakup przyborów plastycznych. Już od najmłodszych lat wykazywał zdolności artystyczne, brał udział w szkolnych przedstawieniach, przodował w rysunku na zajęciach plastycznych, interesował się literaturą Twaina i Dickensa . W 1917r. Walt ukończył Benton School i podjął naukę w Kansas City Art School lecz opuścił szkołę w wieku 16 lat, aby zostać ochotniczym kierowcą ambulansu w pierwszej wojnie światowej. W tym celu podał rok 1900 jako rok urodzenia. Był członkiem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża do 1919r.
Po zakończeniu służby Walt wrócił do Kansas City by rozpocząć pracę jako grafik. Został zatrudniony przez agencję reklamową Pressman-Rubin Studios lecz zwolniono go po miesiącu pracy. Razem z przyjacielem Ubem Iwerksem stworzyli spółkę Iwerks-Disney Commercial Artists, która została rozwiązana kiedy to Walta przyjęto do Kansas City Film Ad Company jako rysownika, w późniejszym czasie zatrudniono również Uba Iwerksa. W 1922r. Disney odszedł z Kansas City Film Ad Company by móc otworzyć swój własny interes, którym była firma Laugh-O-Grams. Początkowo firma rozwijała się lecz ostatecznie z powodów problemów finansowych została zamknięta. Walt Disney wyjechał do Los Angeles i wraz z bratem Royem Oliverem Disneyem założyli Walt Disney Productions, korporację znaną dziś jako The Walt Disney Company osiągającą roczny obrót w wysokości 32 miliardów dolarów. Pierwszą postacią rysunkową, która przyniosła zysk i chwałę Waltowi Disneyowi była Myszka Miki, w 1931r. uzyskał za nią Honorowego Oscara. Następnymi postaciami stworzonymi przez Wolta były kaczor Donald i pies Pluto. W 1938r. Disney uzyskał kolejnego Honorowego Oscara za osiągnięcia przy tworzeniu filmu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W 1941r. natomiast Honorowy Oscar został przyznany Disneyowi, technikom dźwięku wraz z RCA Manufacturing Company za realizację pełnometrażowego filmu animowanego „Fantazja”. Walt Disney otrzymał łącznie 26 nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz 46 nominacji, tym samym znalazł się w czołówce zestawień zwycięzców prestiżowych nagród filmowych świata.

Filmografia Walta Disneya
W filmografii uwzględnione są filmy wyprodukowane przez Disneya, począwszy od pierwszych animowanych wprawek, aż do jego śmierci. Zostały one wymienione w porządku chronologicznym w różnych kategoriach: filmy animowane krótkometrażowe, filmy dokumentalne i pełnometrażowe.

FILMY ANIMOWANE KRÓTKOMETRAZOWE:

Są to między innymi:

 • 1920-1923 CLEANING UP!!!?, LITTLE RED RIDING HOOD, PUSS IN BOOTS.
 • 1924 ALICE’S DAY AT SEA, ALICE’S FISHY STORY, ALICE PLAYS THE PIPER.
 • 1925, prod. Disney Brothers Studio Productions ALICE GANS THE CANNIBALS, ALICE GETS STUNG
 • 1926, prod. Disney Brothers Studio Productions ALICE ON THE FARM, ALICE’S BALLON RACE
 • 1927, prod. Disney Brothers Studio Productions ALICE THE GOLF BUG, ALICE FOILS THE PIRAT, ALICE AT THE CARNIVAL
 • 1928, prod. Disney Brothers Studio Productions HAREM SCAREM, RICKETY GIN, CLARA CLEANS HER TEETH
 • prod. Columbia STEAMBOAT WILLIE- pierwszy film dżwiękowy Disneya, GALLOPIN GAUCHO
 • 1930, prod. Columbia SUMMER, AUTUMN, JUST MICKEY, CANNIBAL CASPERS
 • 1931, prod. Columbia THE BRITHDAY PARTY, BIRD OF A FEATHE, TRAFIC TROUBLES
 • 1932, prod. Columbia THE BIRD STORE, THE DUCK HUNT, THE GROCKERY BOY, THE MAD DOG
 • prod. United Artists JUST DOGS, FLOWERS AND TREES-pierwszy animowany film w kolorze, nagrodzony Oscarem
 • 1934, prod. United Artists THE CINA SHOP, SHANGHAIED, GRASSHOPPER AND THE ANTS, CAMPING OUT
 • 1935, prod. United Artists THE TORTOIE AND THE HARE, MICKEY’S MAN FRIDAY, THE BAND CONCERT
 • 1936, prod. United Artists MICKEY’S POLO TEAM, ORPHAN’S PICNIC, MICKEY’S GRAND OPERA, ELMER ELEPHANT
 • 1937, prod. United Artists THE WORM TURNS, DON DONALD, MAGICIAN MICKEY, MOOSE HUNTERS
 • prod. RKO HAWAIIAN HOLIDAY, CKLOCK CLEANERS, THE OLD MILL, DONALD OSTRICH
 • 1938, prod. RKO SALF CONTROL, BOAT BUILDERS, DONALD’S BETTER SELF
 • 1939, prod. RKO DONALD’S LUCKY DAY, SOCIETY DOG SHOW, THE PRACTICAL PIG
 • 1940, prod. RKO THE RIVETER, DONALD’S DOG LAUNDRY, TUGBOAT MICKEY, BILLPOSTERS.
 • 1941, prod. RKO TIMBER, PLUTO’S PLAYMATE, THE LITTLE WHIRWIND, GOLDEN EGGS.
 • 1942, prod. RKO THE VILLAGE SMITHY, MICKEY’S BIRTHDAY PARTY, PLUTO JUNIOR, SYMPHONY HOUR.
 • 1943, prod. RKO DER FUEHRER’S FACE, EDUCATION FOR DEATH, DONALD’S TIRE TROUBLE.
 • 1944, prod. RKO THE PELICANE AND THE SNIPE, HOW TO BE A SAILOR, TROMBONE TROUBLE.
 • 1945-1956, prod. RKO TIGER TROUBLE, A KNIGHT FOR A DAY, PLUTO’S HOUSEWARMING
 • 1957, prod. Buena Vista THE STORY OF ANYBURG, USA, THE TRUTH ABOUT MOTHER GOOSE.
 • 1958, prod. Buena Vista FROM AESOP TO HANS CHRISTIAN ANDERSEN, PAUL BUNYAN.
 • 1959-1968, prod. Buena Vista DONALD IN MATHEMATIC LAND, GOLIATH

Wytwórnia filmów Walta Disneya zajmowała się również kręceniem filmów animowanych na zlecenie amerykańskich sił zbrojnych (“Air brakes”) jak również kręceniem na zlecenie rządu I innych organizacji (“Mickey’s surprise party”, “The spirit of ‘43”). W dorobku wytworni Disneya znajdują się również filmy realizowane technika mieszaną, zdjęciowo-animowaną(„Listening ayes”), filmy dokumentalne ( Cykl „Ludzie i miejsca”), filmy długometrażowe, pełnometrażowe aktorskie („ Treasure island”). Do klasyki Disneya natomiast należą między innymi takie filmy jak: Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Pinokio, Fantazja, Dumbo, Bambi, Przygody Ichabada i Pana Ropucha, Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów, Piotruś Pan, Śpiąca królewna.

Imperium Disneya
Do Walt Disney Company należą m. in. stacje telewizyjne (np. amerykańska sieć ABC), rozgłośnie radiowe, wytwórnie filmowe (Touchstone, Hollywood Pictures, Miramax), parki rozrywki w USA: na Florydzie i Kalifornii, park pod Tokio i Eurodisney pod Paryżem oraz znane witryny sieciowe: Disney.com, ABC.com, ABCNEWS.com.

Przypisy:

Disneyland– siec parków rozrywki, których głównymi atrakcjami są postacie z filmów Disneya, różnego rodzaju baśniowe budynki oraz niektóre formy zabaw jak np. kolejka górska.

Asystolia– brak czynności elektrycznej serca.
Gowran-miejscowość w hrabstwie Kilkenny w Irlandii.
USA-United States of America, Stany Zjednoczone Ameryki, państwo położone w Ameryce Północnej.
Mark Twain– ur.30.11.1835r., zm.21.04.1910r., amerykański pisarz pochodzenia szkockiego. satyryk humorysta, wolnomularz.
Karol Dickens– ur.07.02.1812r., zm. 09.06.1870r., dziewiętnastowieczny powieściopisarz angielski, uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela powieści społeczno-obyczajowej w Anglii w drugiej poł. XIXw.
Międzynarodowy Czerwony Krzyż– międzynarodowa organizacja humanitarna i charytatywna założona
w 1864r. z inicjatywy Szwajcara H. Dunanta w celu niesienia pomocy rannym żołnierzom.
Oscar Honorowy– nagroda przyznawana za całokształt osiągnięć dla wybitnych twórców kina, za wkład
w rozwój technologii filmowej oraz za propagowanie sztuki filmowej.
United Artists– amerykańska spółka filmowa założona w 1919r. przez Ch. Chaplina, D. Fairbanksa, M. Pickforda i D. Griffitha, korporacja nie posiadała własnych atelier, kin i zajmowała się rozpowszechnianiem filmów swych założycieli.
RKO– jedna z czołowych wytwórni hoolywodzkich lat 30 i 40 XXw.
Buena Vista Music Group- grupa wytwórni muzycznych zależnych od The Walt Disney Company.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Estetyzacja rzeczywistości – Featherstone, Welsch, Baudrilard

Poprzedni wpis

Dyfuzjonizm

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.