Tłuszcze

()

Kokosowe skarby

Oprócz owoców i warzyw, w naszej diecie ważną rolę odgrywają tłuszcze. Często używane są takie, które szkodzą zdrowiu. Do korzystnie działających na organizm należy m.in. olej kokosowy. Do niedawna nie był znany w Polsce. Teraz bez trudności można go znaleźć w sklepach zielarsko-medycznych, sklepach ze zdrową żywnością albo w sprzedaży wysyłkowej. Ma bardzo cenny skład. Zawiera cale bogactwo kwasów tłuszczowych, w tym: laurynowy, mirystynowy, palmitynowy i kaprynowy, oleinowy, stearynowy, linolowy i inne.

Tłoczony na zimno, swoje właściwości zawdzięcza specyficznemu połączeniu tych kwasów z równie ważnymi składnikami, jak witaminy z grupy B, także C, E, oraz potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Nie zawiera kwasów tłuszczowych trans ani cholesterolu. Jest łatwo przyswajalny. Nadaje się do pieczenia, smarowania pieczywa, a także do używania jako naturalny kosmetyk.

W handlu spotykany jest olej kokosowy tłoczony na zimno – cenniejszy dla zdrowia, smaczny, o wyraźnym zapachu, jednak droższy. Drugi – popularniejszy, przez to tańszy, jest prawie bezwonny i gorszy jakościowo. Ten drugi wytwarza się przez rozgrzanie i wytłaczanie twardego miąższu orzecha kokosowego. W temperaturze poniżej 25 ° C olej kokosowy przybiera postać stałą, kremową, powyżej tej temperatury jest płynnym olejem.

Udowodnione działanie lecznicze

W krajach azjatyckich i na wyspach Pacyfiku, czyli tam gdzie palmy kokosowe rosną pospolicie, olej z tych orzechów jest od wieków znany w medycynie tradycyjnej i stosowany w różnych chorobach. Mieszkańcy tych terenów, spożywający na co dzień przede wszystkim tłuszcz kokosowy i inne produkty z tej rośliny, cieszą się wyjątkowym zdrowiem. Nieznane są wśród nich takie choroby jak otyłość, miażdżyca, zawały serca. (…)
Stosowanie zewnętrzne oleju kokosowego pomaga zwalczać mikrouszkodzenia skóry, wypryski, wysypkę, trądzik, stany zapalne itp. Działa regenerująco i wzmacniająco.(…)

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Floroterapia

Poprzedni wpis

Zmarszczki

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.