Terapia genowa

()

Co sądzić o terapii genowej — wstrzykiwaniu pacjentom genów terapeutycznych w celu leczenia wrodzonych chorób genetycznych? Kilka lat temu naukowcy wiele sobie po niej obiecywali. Czy nastała era terapii genowej? Można by tak sądzić, biorąc pod uwagę publiczne wypowiedzi jej propagatorów oraz większość relacji prasowych. Jednakże grupa znanych uczonych amerykańskich pozwala sobie być innego zdania. Harold Varmus, kierujący Państwowymi Instytutami Zdrowia (NIH), poprosił czternastu wybitnych naukowców o bliższe zapoznanie się z tą sprawą.

Po siedmiu miesiącach badań, naukowcy oznajmili w raporcie opublikowanym w zeszłym tygodniu, że terapia genowa jest wprawdzie obiecującą techniką, ale jej dotychczasowe osiągnięcia są mocno rozdmuchane. Przebadano 597 pacjentów, u których rozpoznano niedobór deaminazy adenozyny (ADA) lub jedną z kilkunastu chorób zakwalifikowanych do leczenia przez wprowadzenie obcych genów. Jak stwierdził wspomniany zespół, ani jeden pacjent poddany takiej terapii nie odczuł wyraźnej poprawy.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Niedokrwistość sierpowata

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.