Serwatka

()

Niedoceniany lek: serwatka

Po oddzieleniu z mleka skrzepu sera, zostaje zielono-żółty płyn, czyli serwatka. W zapisach historycznych spotkamy informacje o stosowaniu serwatki w medycynie ludowej. Kuracje kozią serwatką znano w leczeniu zapalenia płuc, szkorbutu, reumatyzmu. Podobno Hipokrates był jednym ze zwolenników jej zdrowotnych właściwości. Również w średniowiecznej Europie miała wiele zastosowań – jako lek, afrodyzjak i balsam do pielęgnacji skóry. W XVII i XVIII w. była popularnym napojem. Polecana szczególnie osobom z dolegliwościami żołądka.

W XIX w. modne stały się kąpiele serwatkowe w celach upiększających i leczniczych. Dziewiętnastowiecznych pacjentów leczono serwatką też w Polsce. Uzdrowisko Szczawno-Zdrój prowadziło pionierski Instytut Serwatkowy z hodowlą kóz, owiec, krów i oślic.

serwatka wytwarzana w gospodarstwach domowych jest cenionym produktem, nie tylko do napojów dobrze wpływających na układ pokarmowy, również jako składnik przepisów kulinarnych. Kobiety znają jej właściwości kosmetyczne: poprawia wygląd włosów i skóry, jest też stosowana do higieny intymnej.

Badania wskazują, że białka serwatkowe korzystnie wpływają na zdrowie osób zdrowych, prowadzących aktywny tryb życia, również chorych – w trakcie leczenia infekcji lub chorób przewlekłych. Literatura opisuje biologiczną aktywność poszczególnych białek serwatkowych i uzyskanych z nich peptydów czy aminokwasów.

Proteiny serwatkowe mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, zwiększają siły obronne organizmu przez działanie immunomodulacyjne, mają właściwości antyoksydacyjne, działają przeciwnowotworowo, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, regulują poziom cukru.

Dodam tylko, że większość eksperymentów potwierdzających bioaktywność tych białek prowadzono in vitro lub na zwierzętach, niektóre potwierdzono w próbach u ludzi.

Właściwości zdrowotne serwatki


    Najczęściej występujące czynniki chorób serca to nadciśnienie i dyslipidemia (nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi). Bioaktywne peptydy znalezione w niektórych białkach serwatkowych to np. laktokininy, które działają jak leki na nadciśnienie, inne mają działanie podobne do opioidów (jak endorfiny lub leki przeciwbólowe np. morfina), a jeszcze inne wiążą cholesterol zmniejszając jego udział we krwi.

Częstą przyczyną zawałów jest zakrzepica żył. Badania sugerują, że peptydy znajdujące się w glikomakropeptydzie oraz laktoferynie mają zdolność hamowania agregacji płytek krwi prowadzącej do zakrzepicy.

Wyniki badań są obiecujące, jednak niezbędne są próby kliniczne.

Niektóre peptydy z białek serwatkowych mogą w układzie pokarmowym hamować rozmnażane się niepożądanych mikroorganizmów i patogenów. Inne, wykazują działanie prebiotyczne, stymulujące wzrost mikroflory jelitowej z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacteria. Funkcja ta jest ważna dla prawidłowego trawienia i zwiększania odporności organizmu. Białka serwatkowe działają antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybicznie, mają więc działanie lecznicze w infekcjach układu pokarmowego.

Hamują wzrost najczęstszych patogenów żywności, bakterii Escherichia coli, Salmonella, Bacillus cereus, Listeria monocytogenes, redukują namnażanie Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za wrzody żołądka oraz większość przypadków raka żołądka.

W badaniach nad wpływem białek serwatkowych w leczeniu uszkodzeń śluzówki żołądka spowodowanych przez alkohol lub stres wykazano, że serwatka chroni żołądek przed uszkodzeniami.
Naukowcy odkryli dla serwatki wiele zaskakujących zastosowań np. w redukcji stresu i depresji.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Lecznicze wody mineralne

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.