Rów Mariański

()

Rów Mariański to największy ze znanych człowiekowi rowów oceanicznych na ziemi, który położony jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jest to miejsce ścierania się dwóch płyt tektonicznych: pacyficznej i filipińskiej, jego rozpiętość to około 2 tysiące kilometrów, a głębokość według najnowszych pomiarów to 10994 metrów. Pierwsze badania głębokości odbyły się w latach 1872-1876 przy użyciu okrętu HMS Challenger w czasie których dokonano pomiaru za pomocą lin i dźwigów.

 

W oparciu o te pomiary wyznaczono głębokość 8184 metrów i był to pomiar miejsca zwanego dziś Głębią Challengera. W roku 1951 ponownie zbadano to miejsce przy użyciu nowocześniejszej technologii czyli echosondy. Pomiar ten wykazał głębokość 10900 metrów, w trakcie badania operator miał słuchawki i naręczny stoper i właśnie na takiej zasadzie oceniał czas upływający między wysłaniem sygnału a powrotem echa. W 1957 roku jednostka Vitvaz także wykonała pomiary głębokości z wynikiem 11034 metrów.

 

Najdokładniejszym pomiarem dokonanym do tej pory jest zejście przez japoński zdanie sterowany robot ROV z wynikiem 10911m. Za to najbardziej znaną ekspedycją była wyprawa Jamesa Camerona na dno rowu mariańskiego 26.03.2012 roku. Zanurzył się on na samo dno w celu zbierania materiałów do jednego z jego spektakularnych materiałów firmowych.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.