Resweratrol

()

porady na zdrowie – Resweratrol  esencja wina w kroplach

Wino było od tysięcy lat napojem szczególnym. Starożytni Grecy i Rzymianie traktowali je nie tylko jako napój. Winem zajmowali się specjalni bogowie: Dionizos, Bachus. Jak powszechnie wiadomo, wino obecne jest m.in. w liturgii chrześcijańskiej. Czy odniesienia do wina były przypadkowe, czy rzeczywiście stanowi ono szczególny napój dla zdrowia? Rozwój nauki dał na to odpowiedź. Narody spożywające większe ilości wina rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Dostrzeżono to u Francuzów, których dieta jest bogata w nasycone tłuszcze, co prowadzi do wzrostu ryzyka tych chorób. Jednak ich ilość na 10 tys. mieszkańców jest zaskakująco niższa niż np. w Wielkiej Brytanii. Zjawisko to nazwano „francuskim paradoksem”.

Naukowcy uważają, iż głównym czynnikiem prozdrowotnym hamującym rozwój chorób układu krążenia u Francuzów i narodów basenu Morza Śródziemnego jest większa ilość spożywanego wina, głównie czerwonego.

Wykryto, że resweratrol działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Ma prozdrowotne działanie na układ krążenia, nerki i centralny układ nerwowy. Może hamować proces nowotworowy na każdym etapie jego powstawania. Dowiedziono, że spożywanie resweratrolu daje w organizmie podobne efekty jak dieta niskokaloryczna, tj. przedłuża życie. Najsilniej działa spożywanie resweratrolu w postaci składnika wina. Jak często w naturze bywa, nie chodzi o wyizolowany związek chemiczny, a działanie całej grupy substancji, gdy są spożywane razem. Nie bez znaczenia jest forma podania resweratrolu.
Wino spożywa się powoli. Umożliwia to przedostanie się substancji prozdrowotnych ze śluzówki jamy ustnej bezpośrednio do krwi obwodowej z ominięciem wątroby. resweratrol zażywany w formie kapsułek wchłania się w jelitach, stamtąd z krwią jest transportowany do wątroby.

Działa wspomagająco na pracę mięśnia sercowego i zapobiega incydentom niedokrwiennym. Wpływa rozluźniająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych przez co stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi. Ma własności ochronne w stosunku do śródbłonka naczyniowego również w u osób z nadciśnieniem tętniczym. Działa przeciwmiażdżycowo, choć jak podkreśla część naukowców, efekt terapeutyczny nie polega na obniżeniu poziomu cholesterolu w surowicy krwi, lecz na zmniejszeniu szkodliwego wpływu wolnych rodników na cząsteczki LDL-cholesterolu. resweratrol utrudnia tworzenie się zakrzepów

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.