Odpowiednia dieta

()

Dieta

W troszczeniu się o wygląd z pewnością nie ma nic złego. Niestety, sporo młodych osób ma wręcz obsesję na punkcie swego wyglądu. Niejedna dziewczyna uważa, że jeśli chce być ładna, to musi być bardzo szczupła. Wynajdują różne diety, ćwiczenia umożliwiające przywrócenie wymarzonej figury. Nie daj się nabrać na żadną dietę cud. Co prawda dzięki tabletkom odchudzającym możesz na jakiś czas stracić apetyt, ale organizm szybko się do nich przyzwyczai i wszystko wróci na stare tory. Może też nastąpić zwolnienie metabolizmu i tak czy inaczej, przytyjesz. Poza tym przyjmowanie takich środków wywołuje niekiedy różne skutki uboczne, na przykład zawroty głowy, nadciśnienie, napady lękowe, a nawet uzależnienie. To samo można powiedzieć o lekach, które przyśpieszają wydalanie wody lub przemianę materii. W pogoni za upragnioną sylwetką niektóre młode osoby padają ofiarą anoreksji. To zagrażające życiu zaburzenie apetytu polega w gruncie rzeczy na samogłodzeniu. Natomiast racjonalne odżywianie w połączeniu z nieforsowną, lecz systematyczną aktywnością fizyczną korzystnie wpłynie na twój wygląd i samopoczucie.

Zapobieganie otyłości

Otyłość, długo uważana za skutek uboczny życia w bogatych państwach uprzemysłowionych, zagraża również mieszkańcom krajów rozwijających się. Specjaliści w zakresie żywienia ostrzegają przed światową epidemią chorób związanych z otyłością, do których zalicza się cukrzyca, nadciśnienie, nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Chociaż otyłość w niektórych państwach może być wynikiem spożywania tłustych dań typu fast food, główna przyczyna jest inna — otóż liczni producenci żywności, chcąc, by ich artykuły lepiej smakowały, dodają do nich więcej cukru. Ponadto dieta mieszkańców Azji i Afryki jest bogatsza w oleje jadalne, a tym samym bardziej kaloryczna. Zastosowanie nowoczesnej techniki w przemyśle i rolnictwie powoduje, że praca fizyczna staje się lżejsza. Zresztą ludzie dążą do tego, żeby mniej pracować, a więcej odpoczywać. Także z powodu popularności komputerów i telewizji zażywają mniej ruchu, a poczta elektroniczna sprawia, że aby wysłać list czy porozmawiać z kolegami, nawet nie muszą wstawać z miejsca.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Dieta a rak

Poprzedni wpis

Bioetyka a chirurgia

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.