Napoje energetyczne

()

Powszechnie uważa się, że napoje energetyczne pełne są odżywczych składników, które uzupełniają organizm w cenne mikroelementy dodające energii, jednocześnie uzupełniające niedobory, niektórych witamin i składników mineralnych. Dzięki temu, że owe składniki są szybko przyswajalne, błyskawicznie poprawia się sprawność fizyczna i psychiczna człowieka. Jak twierdza eksperci nie jest to prawda, a informacje o cudownych właściwościach są świetnym chwytem marketingowym producentów.

Za pobudzające właściwości napojów energetycznych odpowiedzialne są głównie: kofeina, aminokwas, tauryna i witaminy z grupy B oraz PP. Po wypiciu cudownego napoju to głównie kofeina, którą zawierają w dużej ilości, sprawia, że czujemy się znacznie lepiej. Jedna szklanka napoju energetycznego dostarcza organizmowi około 80 gramów kofeiny, przy czym jedna filiżanka kawy zawiera jej około 70 gramów.

Witaminy z grupy B utrzymują sprawność układu nerwowego, poprawiają pamięć i koncentrację. Tauryna z kolei przeciwdziała procesom utleniania zachodzącym w mięśniach po wysiłku. Dzięki temu szybciej się one regenerują i są gotowe do dalszej, aktywnej pracy. Jak widać, energizery wpływają na pobudzenie organizmu, a nie jak błędnie się zakłada, uzupełnienie niedoborów wartościowych składników. Należy dodać, że efekty owszem są, ale pobudzenie i wysoka aktywność organizmu po wypiciu trwają raczej krótko.

Po żadnym pozorem nie należy zastępować produktów żywnościowych tymi napojami. Są one jedynie swego rodzaju suplementem diety i to niekoniecznie najlepszym z dostępnych, nie zastąpią one racjonalnego żywienia. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że służą one tylko chwilowemu pobudzeniu organizmu do działania.

Nie wolno mylić energizerów z napojami izotonicznymi, co często robią młodzi ludzie uprawiający sport. Te drugie mają za zadanie wypełnić niedobory płynów w organizmie, których niedobory spowodowane są dużym wysiłkiem fizycznym. W przeciwieństwie do napojów energetycznych nie zawierają one natomiast kofeiny. Mogą być zatem spożywane przez młodych ludzi.

Komu nie wolno pić napojów energetycznych? Wszystkim, którym nie wskazane jest spożywanie kofeiny, czyli osobą młodym, dzieciom, kobietą w ciąży, osobą z wysokim ciśnieniem. Niestety informacja na opakowaniu pt. „rozjaśnia umysł” itp. Powoduje, że po te napoje sięgają coraz młodsze osoby. Dlatego dorośli powinni zwrócić szczególną uwagę na to co piją i spożywają ich dzieci.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Składniki pożywienia

Poprzedni wpis

Dieta w chorobie wrzodowej

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.