Konopia

()

Czy warto uwolnić konopie?

W związku z toczącą się dyskusją dotyczącą marihuany, szczególnie w kontekście deklaracji osób publicznych – że ją zażywają i jakoby nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia, postanowiłem przybliżyć trochę wiadomości na ten temat. Mam nadzieję, że pozwolą wyrobić Czytelnikom własne zdanie.
Zacznijmy od historii uprawy konopi, z której pozyskuje się marihuanę i haszysz. Konopie prawdopodobnie wywodzą się z terenów podgórskich okalających Himalaje.

Uprawia się je od ok. 10 tys. lat. Już w 2737 r. p.n.e. chiński cesarz Shen Hung opisał lecznicze i narkotyczne działanie tej rośliny. W późniejszych wiekach psychotropowe właściwości wykorzystywano na Wchodzie, w rytuałach religijnych i kultowych. Szczególną rolę odegrały w kulturze arabskiej jako narkotyk, również środek przeciwbólowy i terapeutyczny. Opisy nacierania olejkami z zawartością ekstraktu z konopi znajdziemy nawet w Biblii. Konopie służyły przede wszystkim jako materiał do produkcji sznurów okrętowych, tkanin oraz oleju. W Europie ich przemysłową uprawę rozpowszechnili Rzymianie, a zastosowania jako używki nauczyli Europejczyków Maurowie.

W 1753 r. Lineusz, tworząc systematykę roślin, ochrzcił ją mianem Cannabis sativa (konopia siewna), wcześniej znana jako konopia indyjska cannabis indica. Powszechną karierę w Europie i Stanach Zjednoczonych zrobiła dopiero pod koniec XIX w., wówczas stosowana jako lekarstwo m.in. w chorobach neurologicznych, psychicznych, reumatycznych i płuc. Z czasem jej znaczenie jako surowca do produkcji przemysłowej zaczęło spadać w związku z wynalezieniem włókien sztucznych, zaś zainteresowanie jako substancją psychoaktywną zaczęło rosnąć. Apogeum osiągnęło w czasie „rewolucji” młodzieżowej w latach 1967 – 1971

Cannabis Sativa (konopia siewna) – to roślina jednoroczna, dwupienna, rozdzielnopłciowa, tzn. rozróżnia się rośliny męskie i żeńskie. Kwiatostany płaskoni i głowaczy mają odmienny kształt wiech. Wiecha męska jest luźnej budowy, silnie rozgałęziona w kształcie miotełki, żeńska bardziej zwarta. Jej wysokość dochodzi do 6 metrów, chociaż przeciętnie osiąga 2- 3 m. Ma charakterystyczne, siedmiopalczaste (zdarzają się trzy, pięcio i dziewięciopalczaste) zielone, ząbkowane liście.

W warunkach naturalnych osiąga „dojrzałość” po 100 – 130 dniach. Jej skład chemiczny jest zróżnicowany, zidentyfikowano ponad 400 związków chemicznych, w tym ok. 60 substancji psychoaktywnych kannabinoidów (ok. 15 to kannabinole)

Kolejny podział wiąże się z uwarunkowaniami geograficznymi i warunkami klimatycznymi.

Konopie kolumbijskie „Colombian” – rośliny tego gatunku są wysokie i gęste, liście długie i ząbkowane, jasno zielone. Wytwarza duże kiście kwiatowe tzw. topy. Konopie indyjskie „Hindu Kush Range” – dorastają do wysokości 3 m, są gęste rozrastają się horyzontalnie, liście szerokie, ząbkowane ciemno-zielone, podobne do liści klonu. Kiście kwiatowe duże i mocno nasączone żywicą. Wydzielają charakterystyczny intensywny zapach.

Konopie indyjskie „Ganja” – osiągają znaczne rozmiary i są rozłożyste. Liście zielone. Kwiatostan gęsty, podłużny, żywiczny, po wysuszeniu tworzy charakterystyczną „bazię” zwaną powszechnie jako ganja. Produkt ceniony silnie psychoaktywny, kultowy, w przeszłości bardzo popularna w USA. Konopie „Jamajka” – rośliny dość wysokie, smukłe, o jasno zielonej barwie. Silnie psychodeliczne, spopularyzowane w USA w okresie „rewolucji” młodzieżowej i przez muzyków reggae.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.