Docent dr hab. Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski. Wprowadzenie do biografii
Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... należy do tych nielicznych pasjonatów nauki, pedagogów i społeczników, którzy w swym całym samotnie spędzonym życiu poświęcili się niepodzielnie pracom badawczym i dydaktyczno-wychowawczym oraz niesieniu bezinteresownie pomocy ludziom potrzebującym. A była przede wszystkim wybitnym badaczem pomników literackich kultury polskiej oraz ocalałych zasobów bibliotek królewskich.
Jej drogę życiową – początkowo jako wiejskiej nauczycielki – poprzedzają studia w Seminarium Nauczycielskim w Zamościu (1935) i maturaNowa matura z języka polskiego Matura jest sprawdzeniem wiedzy i umiejętności nabytych przez uczniów w szkole średniej. Uczniowie po to... zdana eksternistycznie w Lublinie (1936), a następnie studia rozpoczęte na Wydziale pedagogicznym – w sekcji społeczno-oświatowej Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie (1938-1939). Pobierała tam nauki z zakresu bibliotekoznawstwa oraz historii literatury polskiej, m. in. pod kierunkiem prof. Zygmunta Szweykowskiego, pisząc pracę o dwóch typach tragizmu u Wyspiańskiego.
W listopadzie 1944 roku Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... rozpoczęła studia na Wydziale Nauk Humanistycznych – w sekcji filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, działając jednocześnie w Kole Polonistów i pracując w bibliotece Zakładu Historii Literatury Polskiej tejże uczelni, a następnie w Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Jej opiekunem naukowym w magisterium na podstawie pracy pt. „Uczoność w rozprawach Norwida” (1947) był prof. Juliusz Kleiner.
Po ukończeniu studiów na KUL, pracowała w Bibliotece Narodowej w Warszawie – i pod kierunkiem prof. Wacława Borowego przygotowała i obroniła (1950) rozprawę doktorską pt. „Życie literackie Warszawy w latach 1831-1863”. W latach późniejszych poświeciła się badaniom z zakresu bibliotekoznawstwa i historii literatury polskiej.
W 1970 roku Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... uzyskała habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie dwóch dzieł dotyczących bibliografii powieści polskiej i Biblioteki wilanowskiej królewskiej. Wcześniej uzyskała kwalifikacje kustosza dyplomowanego (1966).
W latach 1971-1977 kierowała pracami działu starych druków i rękopisów w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy, organizując i prowadząc dość szeroko i owocnie działalność naukowo-badawczą.
W latach 1977-1987 wykładała bibliotekoznawstwo i literaturę polską w uczelni wyższej w Olsztynie dojeżdżając tam z Warszawy, gdzie wówczas zamieszkiwała. Wykładała także na KUL.
Główne obszary i kierunki badań literaturoznawstwa i bibliotekoznawstwa
Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... debiutowała pisarsko w 1952 roku pracą o pierwszym przekładzie polskim powieści Wiktora Hugo „Les Miserables” (Nędznicy). Przykładem zaś mistrzostwa, inwencji i odkrywczości – jak zauważył jeden z krytyków – była „Bibliografia katalogów księgarskich wydanych w Polsce do końca XVIII wieku. „Bibliografia powieści polskiej 1601-1800” wydana została we Wrocławiu (1964) w cyklu „Książka w Dawnej Kulturze Polskiej” t. 13.
Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... zajmowała się m. in. badaniem twórczości Ignacego Krasickiego i Adama Mickiewicza, ale przede wszystkim Cypriana Kamila Norwida, głównie w ramach prac Towarzystwa Naukowego KUL. Wiele jej prac dotyczyło także polskiego życia literackiego w XIX wieku.
Kierunki badań i publikacje bibliotekoznawcze Jadwigi Rudnickiej obejmują głównie katalog rękopisów i spuściznę literacką S. Leszczyńskiego, T. Lenartowicza, B. Prusa i Z. Glogera. Opracowała także dorobek literacki epoki Oświecenia i prowadziła studia nad „Monitorem” i repertuarem utworów scenicznych teatru warszawskiego z lat 1781-1783. Przeprowadziła analizy twórczości literackiej oraz opracowała inwentarz biblioteki I. Krasickiego. Zajmowała się również rolą książki w działalności Komisji Edukacji Narodowej.
Czołowymi pracami docent Jadwigi Rudnickiej z dziedziny bibliotekoznawstwa były oryginalne, pionierskie prace badawcze oraz publikacje dotyczące bibliotek królewskich: wilanowskiej i stanisławowskiej.
Osiągnięty dorobek twórczy (w zarysie)
Całościowo postrzegany dorobek twórczy Jadwigi Rudnickiej jest bardzo bogaty. Obejmuje 14 książek (w tym kilka współautorskich) oraz liczne artykuły i przyczynki naukowe z dziedziny literaturoznawstwa i bibliotekoznawstwa. Dorobek ten został osiągnięty zwłaszcza w czasie wieloletniej pracy naukowej prowadzonej w okresach zatrudnienia w bibliotekach polskich, a zwłaszcza w Bibliotece Narodowej, w Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W dorobku tym utrwaliła i nowatorsko zinterpretowała wiele znaczących pomników literackich i bibliotecznych, wpisujących się trwale w historię kultury polskiej – jako dziedzictwa narodowego. Samemu C. Norwidowi poświęciła ponad 20 prac.
Znaczącym uwieńczeniem twórczości Jadwigi Rudnickiej – i to niestety już pośmiertnym – są nadal wydawane przez Towarzystwo naukowe KUL Jana Pawła II oraz Instytut Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, z którym przez wiele lat z wielkim zaangażowaniem współpracowała – „Listy C. Norwida” w jej nowatorskim opracowaniu naukowym.
Tom pierwszy listów (1839-1854), dedykowany przez Jadwigę Rudnicką „Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II” ukazał się w Lublinie w 2008 roku i liczy 565 stron. Następne tomy są przygotowywane do druku.
Dzieło to powstało w ramach projektów badawczych Komitetu Badań Naukowych oraz Ministerstwa Nauki i Informacji, realizowanych w latach 1997-2007. Publikacja tomu pierwszego ukazała się w ramach „Programu Operacyjnego” mającego na celu „Promocję Czytelnictwa”.
Docent Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... traktowała swe wieloletnie prace nad listami C. Norwida jako ostatnie „dzieło życia” – i była do ostatnich dni swej aktywności twórczej – w pełni, z dużym zaangażowaniem, a nawet poświeceniem, pochłonięta realizowaniem tego ambitnego zamierzenia. O motywach i skali wykonanych prac oraz solidności badawczej świadczy także treść „Wstępnych uwag edytorskich” autorstwa Jadwigi Rudnickiej (s. 9-19), emanujących godną naśladowania skromnością wytrawnego badacza, wnikliwością i solidnością warsztatu, a przy tym niezwykłą pracowitością i wysoką kulturą edytorską.
Docent Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... dokonywała wielu istotnych zmian w stosunku do wydań wcześniejszych, a ich dokumentacja znajduje się w tzw. aparacie krytycznym, tj. w przypisach. Sama też pisze we „Wstępnych uwagach edytorskich” (s. 16): „Każdemu listowi towarzyszą uwagi edytorskie, odmiany tekstu i objaśnienia, podobnie do analogicznych części aparatu krytycznego innych działów twórczości Norwida w „Dziełach Wszystkich” ale dla wygody czytelnika umieszczono je bezpośrednio po tekście danego listu”. Listów jest w tomie pierwszym łącznie 188.
Dorobek pedagogiczny, kulturalno-wychowawczy i organizatorski – zwłaszcza w dziedzinie nauki i dydaktyki akademickiej
Docent Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... była także wysoce utalentowanym i zaangażowanym twórczo dydaktykiem i pedagogiem. Stopniowo rozwijała i wzbogacała swe umiejętności i doświadczenia – począwszy od pierwszych lat pracy w szkolnictwie – najpierw powszechnym przed 1939 rokiem, a w okresie okupacji także w Tajnym Nauczaniu z zakresu szkoły średniej w placówce BCh/AK w Bobrowem, na ziemi Krasnostawskiej. Prowadziła tam także – z wysoce patriotycznie umotywowanym repertuarem – konspiracyjny teatrzyk amatorski z udziałem miejscowej młodzieży.
Jako nauczyciel akademicki Wyższej Szkoły Pedagogiczne w Olsztynie (1977-1987) wykładała literaturę polską i bibliotekoznawstwo. Prowadziła dość liczebne seminarium magisterskie oraz pełniła funkcję dziekana wydziału tejże uczelni. Znana była i oceniana przez władze uczelni jako wysoce kompetentny dydaktyk i pedagog – troskliwy opiekun młodzieży oraz jako organizator nauki.
Prowadziła także wykłady na KUL, Polskim Towarzystwie Badań nad Wiekiem Osiemnastym oraz w Komitecie Redakcyjnym Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL Jana Pawła II.
Docent Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... była wytrwałym, niezwykle pracowitym badaczem polskiego dziedzictwa kulturowego w obszarze literatury i bibliotekoznawstwa. Każdą wolną chwilę poświęcała pracy naukowej, która była jej autentyczną życiową pasją. Będąc „szczęśliwym szperaczem” odkrywała nowe fakty i ślady twórczości literackiej dawnych pisarzy polskich, przeważnie dotychczas nieznane i niepublikowane.
Badania prowadzone przez Jadwigę Rudnicką wiązały się niekiedy z wieloma trudnościami, ponieważ niektóre polskie zasoby archiwalne i inne źródła były na skutek wielu zaszłości historycznych usytuowane za granicą – zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie Europy. Stąd też trzeba było czynić starania, aby móc dotrzeć do nich bezpośrednio, drogą wyjazdów.
Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... była znana – i to nie tylko w kręgu swoich najbliższych – jako osoba promieniująca wokół dobrocią, nie dbająca wyłącznie o siebie, a świadcząca wiele dobrych uczynków zarówno młodzieży akademickiej, jak i osobom starszym – zwłaszcza ludziom nauki, wymagającym opieki. Udzielała także pomocy charytatywnej dzieciom niewidomym w Laskach koło Warszawy.
Zasługi docent Jadwigi Rudnickiej dla nauki i kultury polskiej nie zostały dotychczas należycie uhonorowane – zwłaszcza w słowniku „Współcześni pisarze i badacze literatury”. Stąd też publikacja ukazująca sylwetkę tej wybitnej i wysoce zasłużonej dla kultury i dziedzictwa narodowego postaci – chociażby w formie ujętej syntetycznie – jest poznawczo i społecznie uzasadniona.
Bibliografia:
- Cyprian Norwid. Listy I, 1839-1854, opracowała Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski...., Towarzystwo Naukowe KUL Jana Pawła II, Lublin 2008, (zob. Wstępne uwagi edytorskie).
- Czuba Paweł, Wojtal Jan, Walczyli na ziemi krasnostawskiej 1939-1945, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza 1979.
- Łukaszuk Leonard, Nasza Jadwiga, „Lublin. Kultura i Społeczeństwo. Dwumiesięcznik Środowisk Twórczych” , nr 4/2008 (20) lipiec/sierpień 2008.
- Rudnicka Jadwiga, Życie literackie Warszawy w latach 1831-1863, (rozprawa doktorska, promotor – prof. W. Borowy), Warszawa 1950.
- Rudnicka Jadwiga, Bibliografia powieści polskiej 1601-1800, Książka w Dawnej Kulturze Polskiej, t. 13. Wrocław 1964.
- Rudnicka Jadwiga, Biblioteka wilanowska, Dwieście lat dziejów, Warszawa 1967.
- Rudnicka Jadwiga, „Biblioteka Stanisława Augusta na Zamku Warszawskim”, Dokumenty, Archiwum Literackie, t. 26, Wrocław 1988.
- Rudnicka Jadwiga, Wieloaspektowość zainteresowań sztuką. Kalendarium, [w:] P. Chlebowski (red.), Poeta i sztukmistrz. O twórczości poetyckiej i artystycznej Norwida, Lublin 2007.
- Starnawski Jerzy, Jadwiga RudnickaDocent dr hab. Jadwiga Rudnicka (1916-2006) – wybitny badacz i kustosz w obszarze dóbr literackiego i bibliotecznego dziedzictwa kulturowego Polski.... (1916-2006), „Studia Norwidiana”, t. 24-25, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2006-2007.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.