Huba

()

Huba pokonuje raka

Na pniach brzóz można spotkać różnego rodzaju narośle. Jedną z nich jest, łatwa do rozpoznania, huba biała (porek brzozowy). Inna to huba czarna (włóknouszek ukośny, czyr brzozowy, czaga) – mająca nieregularny kształt, nie przypominający typowej huby. Ta druga narośl może być mylona z podobnym guzem na brzozach, o nazwie czeczot lub czeczotka. Najcenniejszą z narośli jest włóknouszek, który zawiera wiele czynnych składników o znaczeniu medycznym. Lecznicze działanie huby na pniu brzozy było znane już przed wiekami m.in. w ludowej medycynie rosyjskiej.

Wybitny znawca roślin leczniczych doc. dr A. Ożarowski w książce „Ziołolecznictwo. Poradnik dla lekarzy” pisał o działaniu huby brzozowej. Wyciągi z grzybni wzmagają mechanizmy obronne organizmu osłabione postępująca chorobą nowotworową. Długotrwałe podawanie wodnego wyciągu jest w stanie przedłużyć życie osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową, jeśli nie nastąpiło zbytnie wyniszczenie organizmu.

A. Ożarowski słusznie twierdził: Skoro syntetyki zawodzą a zapadalność na raka ciągle rośnie, w wielu laboratoriach za granicą pojawiła się wtórna fala zainteresowań naturalnymi związkami antynowotworowymi.
O właściwościach przeciwnowotworowych huby brzozowej także pisał słynny zielarz, franciszkanin o. C. A. Klimuszko.

W obecnym stuleciu na nowo podjęto w Polsce doświadczenia z ekstraktem z huby brzozowej. Laboratoryjnie udowodniono pokonywanie komórek nowotworowych raka tarczycy, krtani, szyjki macicy. Ostatnio polscy naukowcy zajęli się wykorzystaniem aktywności przeciwnowotworowej betuliny (ściślej: kwasu betulinowego) – substancji występującej w największym stopniu w korze brzozy, również innych drzew. W środowisku naukowym panuje opinia, że badania te nie znajdują należytej rangi, prawdopodobnie powodem tego jest działanie koncernów farmaceutycznych.

W medycynie ludowej preparaty z czagi stosowano przy wrzodach żołądka i innych chorobach układu trawiennego oraz np. gruźlicy kości.

Prowadzone w latach 50. przez Rosjan badania dowiodły działanie czagi w chorobach nowotworowych piersi, wątroby, żołądka, prócz tego w leczeniu nadciśnienia i cukrzycy. Stwierdzono, że czarna huba zawiera dużo betuliny, ponadto składniki fitochemiczne wzmacniające układ immunologiczny. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, zwiększa odporność. Wyciągi z huby zwalczają nowotwory i zmniejszają ryzyko przerzutów

Przepis ojca C. A. Klimuszki na wywar z huby czarnej i białej. Po 0,5 kg huby czarnej i białej zetrzeć na mąkę i zmieszać. Każdorazowo kopiasta łyżkę mieszanki zalać szklanką wody i gotować 10 minut. Przecedzić pić 3 razy dziennie po szklance 20 minut po posiłku.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Resweratrol

Poprzedni wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.