Hospicjum

()

A co z samą opieką nad pacjentem w stanie terminalnym?

Chyba najważniejszą innowacją stało się tu pojęcie hospicjum, które zyskało powszechną aprobatę na całym świecie. Czym jest hospicjum? Słowo hospicjum w omawianym tu znaczeniu nie odnosi się do miejsca czy budynku, lecz raczej do koncepcji lub programu opieki nad chorymi terminalnie. W średniowieczu oznaczało schronisko dla pielgrzymów.

Opieka hospicyjna polega na zespołowych działaniach lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy, którzy stawiają sobie za cel zapewnić nieuleczalnie choremu względny komfort i uwolnić go od bólu, najlepiej w jego własnym domu. Choć niektóre hospicja zakłada się w obrębie szpitali, powstaje też dużo niezależnych placówek. Zazwyczaj są to usługi dotowane przez państwo, świadczone na przykład przez pielęgniarki środowiskowe, żywieniowców, duchownych czy kręgarzy. W hospicjach kładzie się nacisk raczej na nadzwyczajną troskliwość niż na jakieś nadzwyczajne metody leczenia. Zamiast intensywnej walki z chorobą podejmuje się intensywne wysiłki, by pacjent czuł się dobrze.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Opieka nad umierającym

Poprzedni wpis

Terapia genowa

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.