Hologram

()

Hologram – słowo pochodzące z języka greckiego: holos – całość, graphos – opisywać, oznacza zapis obrazu interferencyjnego na specjalnym światłoczułym materiale, który może stanowić na przykład płyta, błona, bądź klisza fotograficzna. Zawiera on zakodowaną informację o rozkładzie amplitudy i fazy fali elektromagnetycznej odbitej od holografowanego obiektu. Ma postać nieregularnych prążków.

Ważną cechą hologramów jest to, że informacja o całości obiektu zawarta jest w każdym miejscu kliszy, toteż obraz danego przedmiotu można odtworzyć nawet z bardzo małego fragmentu materiału światłoczułego, na którym został zarejestrowany, jednak im mniejszy fragment, tym mniejsza rozdzielczość obrazu. Wyróżniamy kilka rodzajów hologramów min. hologramy transmisyjne, hologramy odbiciowe, hologramy tęczowe.

Przy oglądaniu hologramu obserwowane jest zjawisko paralaksy polegające na pozornym przesuwaniu się przedmiotu podczas przesuwania oka względem kliszy.

 

Wybrana literatura przedmiotu:

E. Jagoszewski Holografia optyczna, Warszawa 1988.

B. M. Jaworski i A. A. Dietłaf Fizyka – poradnik encyklopedyczny, Warszawa 2002.

M. P. Sadowski, Hologramy i Holografia, Warszawa 2005.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Holografia

Poprzedni wpis

Indianie Hopi

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.