Gruźlica – objawy i leczenie

()

Gruźlica to najstarsza choroba zakaźna uśmiercająca ludzi, która w dalszym ciągu stanowi tak poważne zagrożenie, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) porównuje ją do bomby zegarowej. Jeżeli ludziom nie uda się rozbroić tej bomby, pewnego dnia staną w obliczu choroby opornej na leki, która przenosi się drogą kropelkową, a będzie właściwie tak samo nieuleczalna, jak AIDS. Każdy, kto oddycha powietrzem ma powód do niepokoju. Wyobraźmy sobie tylko, jakie środki ostrożności podjąłby świat, gdyby się dowiedział, że pewna choroba wymknie się spod kontroli i w ciągu 10 lat uśmierci wszystkich mieszkańców jakiegoś kraju.

Chociaż brzmi to niewiarygodnie, niebezpieczeństwo jest rzeczywiste. Na całej ziemi gruźlica codziennie zabija 8000 osób, czyli więcej niż AIDS, malaria i choroby tropikalne razem wzięte. Trapi obecnie jakieś 20 milionów ludzi, a w ciągu najbliższych 10 lat może uśmiercić około 30 milionów. Na szczęście uczeni opracowali sposób leczenia tzw. metodą DOTS. Polega ona na bezpośrednim nadzorowaniu leczenia krótkoterminowego. Umożliwia ono wyleczenie większości chorych na gruźlicę w ciągu sześciu do ośmiu miesięcy.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Cukrzyca chorobą naszych czasów

Poprzedni wpis

Ból brzucha – rodzaje

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.