Dieta Kwaśniewskiego

()

Dieta Kwaśniewskiego to dieta, której nazwana pochodzi od nazwiska lekarza i dietetyka, który ją opracował, a mianowicie Jana Kwaśniewskiego.

Dieta ta jest dietą nisko-węglowodanową oraz wysoko-tłuszczową. Poziom zawartego białka w menu takiej diety jest niski. Stosując taką dietę należy zachować proporcję białka, tłuszczu oraz węglowodanów w stosunku  1,0 : 2,5 – 3,5 : 0,8, stopniowo zmniejszając ilość spożywanego białka.

Zaleca się spożywanie takich produktów jak tłuste produkty zwierzęce, podroby, żółtka jaj, tłuste mięsa, wieprzowina, sery, masło, śmietana, smalec, tłuste sosy. Aby uzupełnić dietę poleca się spożywanie niskocukrowych warzyw: pomidorów, ogórków oraz kapustne, natomiast ograniczyć spożywanie owoców, między innymi bananów, grusz, jabłek, ale również cukru, słodyczy, pieczywa i potraw mącznych. Zaleca się spożywanie owoców jagodowych: agrest, czarne porzeczki, jagody i żurawinę. Stosując te dietę można szybko schudnąć pomimo iż je się tłusto.

Dietetycy jednak odradzają tę dietę, gdyż przy jej stosowaniu zwiększa się ryzyko zachorowań na miażdżycę. Jest to wynikiem spożywania dużej ilości cholesterolu. Dieta ta jest bogata w tłuszcze, a uboga w węglowodany.

Dieta Kwaśniewskiego jest kolejną z tych diet, wokół których zrobiło się w ostatnich latach głośno. Inaczej nazywana jest dietą optymalną, jej pierwsza nazwa wzięła się od nazwiska jej twórcy – Jana Kwaśniewskiego, znanego lekarza i dietetyka. Uważa on, że produkty zwierzęce takie jak wieprzowina, podroby, smalec, masło, tłuste sosy i sery, można jeść bez ograniczeń. Jako powód tycia wskazuje wszystkie produkty, zawierające duże ilości cukrów. Zatem z diety należy wyeliminować słodycze, większość owoców.

Najważniejszą zasadą obowiązującą w tej diecie jest eliminacja węglowodanów. Ustalając zasady, Kwaśniewski brał pod uwagę stosunek poszczególnych składników w danym produkcie. Uznał, za najlepszy układ następujący stosunek: 1 g. białka, ok. 3 g. tłuszczu i zaledwie 0,5 g węglowodanów. Osoby poddające się tej diecie, jedzą tłusto i chudną. Wydawać by się mogło to niemożliwe, jednak mamy dość sporą liczbę zadowolonych osób, które stosują tą dietę.

Znany dietetyk uważał, że w żywieniu przeciętnego polaka jest zdecydowanie za dużo produktów pochodzenia roślinnego, bogatego w węglowodany. I to właśnie takie produkty są powodem nadwagi i nadwyżki cholesterolu w organizmie większości ludzi. Obalił tym stwierdzeniem nadrzędne zasady większości diet, które eliminują z diety zwłaszcza tłuste mięso, a ograniczają się do spożywania głównie warzyw i owoców.

Jak wynika ze obserwacji osoby, które stosują tą dietę rzeczywiście szybko chudną. Większość lekarzy jest jednak sceptycznie nastawionych do teorii Kwaśniewskiego. Twierdzą oni, że stosowanie takie diety owszem może przynieść wymierne skutki związane ze spadkiem wagi, jednak jedzenie tłuszczy pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowań na miażdżycę.

Oto jak w przybliżeniu wygląda dieta Kwaśniewskiego. Jadać należy trzy posiłki dziennie. Na przykład na śniadanie jajecznicę na bekonie, na obiad – soczystą golonkę lub pieczoną kaczkę, na kolację – zapiekankę z żółtego sera, szynki i jaj. Ogólnie mówiąc dieta opiera się na jajach, mięsie i produktach mlecznych, czyli na produktach pochodzenia zwierzęcego.

Codzienna porcja mięsa ma wynosić około 100-200 g. Jeśli decydujemy się na jedzenie chudego mięsa należ urozmaicić go tłuszczami, dodając na przykład do drobiu boczek. Jeśli chodzi o węglowodany to nie należy przekraczać 50 g. na dzień. Jeśli już decydujemy się na owoce i warzywa, możemy jedynie zjeść 300 g. warzyw i owoców dziennie. Zdecydowanie należy się wyrzekać bananów, gruszek, jabłek i słodyczy.

W naszym serwisie oprócz diet gwarantujących szybki spadek wagi i żywienia dla osób dotkniętych różnymi chorobami, znajdziesz także między innymi informację na temat tego co jeść by polepszyć libido.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Dieta na potencje

Poprzedni wpis

Dieta kopenhaska

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.