Chrapanie

()

Jak pozbyć się chrapania?

Prawie połowa zdrowych dorosłych osób – mężczyzn i kobiet, chrapie. Przynajmniej od czasu do czasu. Zdarza się to również dzieciom.

Chrapią też zwierzęta. Ten niezamierzony efekt akustyczny jest czasem bardzo uciążliwy i może być nawet powodem konfliktów w rodzinie. Chrapiący zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego jak hałasuje w nocy, przeszkadzając innym. Ważne jest i to, że chrapanie stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Powstający równocześnie bezdech, a z nim niedotlenienie organizmu, może doprowadzić do chorób układu krążenia, jak choroba niedokrwienna serca, a nawet do udaru mózgu.

 Kto chrapie

Po 65. roku życia nawet 70 % osób. Najczęściej mężczyźni i osoby z nadwagą. Kobiety odżywiają się zdrowiej niż mężczyźni i są aktywniejsze fizycznie. Jednak po okresie menopauzy, kiedy w ich organizmie ulega zmianie gospodarka tłuszczowa, podobnie jak mężczyźni zaczynają chrapać. Przyczyną chrapania bywa zniekształcenie anatomiczne: u dzieci przerost tzw. trzeciego migdałka bądź powiększenie migdałków podniebiennych, zaś u dorosłych skrzywienie przegrody nosa, także palenie papierosów, alergia, astma, środki nasenne.

Aby więc zapewnić sobie lepszy sen, trzeba znaleźć przyczynę chrapania i usunąć. Są różne spraye i tabletki mające zlikwidować chrapanie, jednak skuteczność tych środków nie ma potwierdzenia naukowego. Pomóc mogą natomiast zmiany stylu życia i naturalne metody, czasem niezbędny jest drobny zabieg chirurgiczny.

chrapanie występuje wtedy, gdy części podniebienia miękkiego, języczka, języka, migdałków lub mięśni w tylnej części gardła ocierają się o siebie i wytwarzają wibrujący dźwięk podczas snu. Kiedy człowiek leży na plecach, język cofa się, zwiększając opór w drogach oddechowych. Dlatego jedną z domowych metod jest wszywanie piłeczek tenisowych z tyłu piżamy, co zmusza do leżenia na boku. Można też unieść głowę o kilka centymetrów, np. przy użyciu wałka czy dodatkowej poduszki.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Nalewka anyżowa

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.