Biurstonosz 1 - Twój Głos - e-TG.pl

Biurstonosz

Historia biustonosza sięga starożytności

Pierwsze biustonosze powstały w starożytnej Grecji. Z uwagi na odczuwaną przez kobiety bolesność piersi podczas uprawiania sportu[1], w greckich państwach-miastach, w których kobietom wolno było uprawiać sport, np. w Sparcie, opracowano podtrzymujące piersi opaski zwane “apodesmos” lub “mastodeton”.

Ale za rok jego powstania podaje się 1886. Angielscy twórcy nazwali go wtedy “polepszającym biustem”. Nie był on jednak wygodny, ponieważ zbudowano go z drutu i naciągniętego na niego jedwabiu. Nie cieszył również męskich oczu, gdyż wyglądem przypominał dwa sitka do herbaty. Kolejne lata były czasem eksperymentów bieliźniarskich. Zmieniały się style i fasony. W latach 30. wynaleziono nylon i włókna elastyczne.

Było to ogromne odkrycie w tej branży. Wtedy też zaprojektowano biustonosz, który był dla kobiet znacznie wygodniejszy od poprzednich modeli. Zaczęła również panować tendencja do noszenia coraz śmielszych staników. W latach 50. pojawiła się bardotka, czyli mocno wycięty i usztywniony fiszbinami staniczek. Nazwę zawdzięcza on nazwisku sławnej francuskiej aktorki – Brigitte Bardot, która pojawiła się na ekranie w biustonoszu robiąc tym furorę zwłaszcza wśród mężczyzn. Stał się on wówczas marzeniem wielu kobiet.

Chciały wyglądać tak seksownie jak Bardot. Dziś sklepy z bielizną oferują szeroką gamę produktów i każda kobieta może znaleźć coś dla siebie. Poczynając od skromnych, miękkich i sportowych, kończąc na tak seksownych, że z pewnością poruszą nie jedna wyobraźnię.

Mc Donald’s

Poprzedni wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.