Bioetyka a chirurgia

()

W ostatnich latach odnotowano bezprecedensowy postęp w medycynie. Dzięki temu łatwiej pokonywać trudności czysto medyczne, niemniej niektóre osiągnięcia nasuwają wątpliwości natury etycznej. Lekarze stają przed dylematami: Czy niekiedy należy zrezygnować z intensywnego leczenia, by pacjent mógł godnie umrzeć? Czy lekarz może nie uwzględnić życzenia osoby chorej, jeśli uważa, iż leży to w jej najlepszym interesie?

Wobec kogo stosować droższe metody leczenia, gdy nie wystarcza środków, by objąć nimi każdego pacjenta? Takie złożone kwestie doprowadziły do powstania nowej gałęzi medycyny zwanej bioetyką. Ułatwia ona lekarzom i naukowcom radzenie sobie z dylematami moralnymi pojawiającymi się w związku z badaniami biologicznymi i postępem w dziedzinie medycyny. Ponieważ większość najtrudniejszych decyzji podejmuje się w szpitalach, w wielu z nich powołano komisje do spraw bioetyki. Członkowie tych komisji lekarze i prawnicy są zwykle uczestnikami specjalnych seminariów, na których analizuje się zagadnienia z zakresu etyki lekarskiej.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Odpowiednia dieta

Poprzedni wpis

Stawianie baniek

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.