Adrenalina

()

Adrenalina wróg czy sprzymierzeniec?

Adrenalina wywoływana jest przez silne stany emocjonalne, jak: gniew, strach, tremę, zaskoczenie. To naturalna reakcja organizmu na stres lub nagłą zmianę sytuacji. Hormon ten, produkowany przez gruczoł nadnerczy, uruchamia w organizmie szereg reakcji fizjologicznych. Adrenalina podwyższa poziom cukru we krwi, czyli wpływa na gospodarkę węglowodanową (włącza proces rozpadu glikogenu odpowiedzialnego za zapas energetyczny i na glukozę, czyli źródło naszej energii). Charakterystycznymi efektami działania adrenaliny są: przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi i częstotliwości oddechów oraz zmniejszenie aktywności układu trawiennego.

Najczęściej pojawia się w stresujących sytuacjach. Wzrost poziomu adrenaliny pod wpływem stresu mobilizuje organizm do działania i wpływa na niego pozytywnie. Długotrwałe narażanie na stres ma złe konsekwencje dla zdrowia. Tak jest w sytuacjach nie do rozwiązania jak rozwód czy śmierć bliskiej osoby. Dobrą formą rozładowania stresu jest wysiłek fizyczny. Przewlekły i silny stres niekorzystnie wpływa na wszystkie układy i organy. Dochodzi do zaburzeń metabolizmu, które mogą skutkować np. atakiem serca, nerwicą, wrzodami żołądka, depresją.

Pozytywna Adrenalina to taka, kiedy hormon wywoływany jest pod wpływem chwilowego stresu i trwa krótko, powoduje uczucie przypływu energii, mobilizuje organizm do działania.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zakwaszenie organizmu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.