DOM I OTOCZENIE 🏡

Wiata jak nowa

Wiata jak nowa 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

DOM I OTOCZENIE

Autor: Ulrich Wolf | dodano: 2013-06-21
Wiata jak nowa

Wiata jak nowa 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Stara wiata garażowa miała już ponad 9 lat i było na niej widać upływ czasu – pokrywająca drewnianą konstrukcję farba łuszczyła się, dach był porośnięty mchem i w wielu miejscach uszkodzony, oświetlenie nie działało. Po renowacji nabrała blasku.

Na zbudowanej 9 lat temu wiacie garażowej coraz wyraźniej widać ślady zużycia: popękane drewno, łuszczącą się farbę, porośnięty mchem dziurawy dach z płyt PCW, zepsute oświetlenie. Najwyższy czas, by wiatę odnowić i nieco unowocześnić. Konstrukcja nośna pozostanie bez zmian, ponieważ drewniane elementy szkieletu i wsporniki słupów są w dobrym stanie. Poza tym forma i podział na część służącą do parkowania samochodu i część do przechowywania narzędzi ogrodowych bardzo nam odpowiadają. Skupimy się zatem na pomalowaniu konstrukcji, zamontowaniu nowego oświetlenia, wymianie dachu i nowej równej podłodze.

Drobne pęknięcia w drewnie nie są problemem z punktu widzenia statyki, a poza tym nie da się ich uniknąć. W przypadku wiaty lub altany ogrodowej próba wypełniania szczelin masą szpachlową nie ma sensu. Drewno stale pracuje, a masa szpachlowa nie jest wystarczająco elastyczna, więc po pewnym czasie zacznie się wykruszać. Dobrze, by pęknięcia np. po ulewie miały szansę wyschnąć, a krusząca się masa szpachlowa będzie ten proces utrudniać. Lepiej więc pęknięcie oczyścić z drzazg i zaimpregnować dużą ilością preparatu chroniącego drewno przed sinieniem i grzybami oraz pomalować farbą do drewna na zewnątrz.

Nowe powłoki malarskie najlepiej nałożyć na drewno przed montażem nowych płyt poszycia dachu – nie będzie trzeba ich oklejać dla ochrony przed rozbryzgami farby. Dach postanowiliśmy pokryć płytami dwukomorowymi ze szkła akrylowego (tzw. pleksiglas), które chronią przed promieniowaniem słonecznym. Aby móc zamówić przycięcie płyt bezpośrednio u dostawcy, trzeba znać dokładne wymiary poszycia. Samodzielne przycięcie płyt ze szkła akrylowego jest możliwe, ale wykonanie równego cięcia długości 6 m jest trudne i w warunkach przydomowego warsztatu rzadko uzyskuje się zadowalające rezultaty.

Może cię zainteresować także:  Folii dachowych, wiatroizolacji, folii budowlanych - niezbędnych akcesoriów do prawidłowego montażu

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 11/2012 » Gazetka Majster listopad 2012
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Moje miejsce pod słońcem, domek ogrodowy z tarasem

Poprzedni wpis

Drewniany płot – zasady montażu

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.