URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

W szwedzkim stylu, budujemy werandę cz. 1

W szwedzkim stylu, budujemy werandę cz. 1 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

DOM I OTOCZENIE

Autor: Ulrich Wolf | dodano: 2013-06-21
W szwedzkim stylu, budujemy werandę cz. 1

W szwedzkim stylu, budujemy werandę cz. 1 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Drewniana weranda przed domem często kojarzy się z Dzikim Zachodem. Przy budowie naszego modelu inspirowaliśmy się jednak bliższym nam szwedzkim stylem, w którym dominuje prostota.

Taras czy weranda? To drugie rozwiązanie, czyli taras z balustradą i skośnym dachem, ma tę przewagę, że można z niego korzystać również przy niesprzyjającej pogodzie i o każdej porze roku. Nasza weranda, choć dość duża, nie jest bardzo droga. Zbudowaliśmy ją z dobrej jakości drewna świerkowego, które jest znacznie tańsze od desek tarasowych; dlatego cały materiał – począwszy od betonu, a skończywszy na papie – można kupić za ok. 7000 zł.

Solidna kostrukcja

Weranda chroni wprawdzie przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale sama też jest wystawiona na kaprysy natury. Tym bardziej ważny jest wybór dobrego drewna. Lite drewno konstrukcyjne wysokiej jakości jest oferowane np. w składach drewna. Wybraliśmy elementy z drewna świerkowego precyzyjnie przycięte, wyrównane ze wszystkich stron, oszlifowane i sfazowane, co znacznie ułatwiło ich dalszą obróbkę. Zastosowaliśmy drewniane elementy o dużych przekrojach, jednak nie z powodu nadzwyczajnych obciążeń – chcieliśmy, by nasza weranda była w stylu rustykalnym. Słupy, płatwie i krokwie są dość grube (12 cm), dlatego samodzielnie można je precyzyjnie przyciąć tylko na dużej stołowej pile tarczowej lub za pomocą dużej pilarki ukosowej. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, możemy je wypożyczyć (np. w sieci Ramirent) lub zamówić przycięcie elementów.

By pomalowana na biało, świerkowa weranda długo osłaniała nas przed słońcem i deszczem, trzeba ją skutecznie zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych. Najlepiej użyć kolejno: impregnatu gruntującego (zapobiegającego sinieniu), podkładu izolującego (który zapobiegnie powstawaniu plam) oraz odpornej na promieniowanie UV farby do drewna. Uwaga! Te trzy środki zawsze muszą pochodzić od jednego producenta, by mogły razem skutecznie działać. Impregnat, podkład izolujący i pierwszą warstwę farby nakładamy na elementy przed rozpoczęciem montażu werandy. Drugą warstwę farby nakładamy na samym końcu, po zaszpachlowaniu otworów.

Może cię zainteresować także:  Wiertła do drewna - Zakupy z "Majstrem" cz. 1

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 08/2012 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wzmacnia i odżywia

Poprzedni wpis

Moje miejsce pod słońcem, domek ogrodowy z tarasem

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *