Pierwsze porządkowanie trawnika należy przeprowadzić po stopnieniu śniegu i rozmarznięciu darni.
Prace porządkowe rozpoczynamy od wygrabienia z trawnika śmieci, liści i patyków. Tak oczyszczony teren poddajemy wstępnej ocenie i dokonujemy ewentualnych napraw w nawierzchni np. zasypujemy kretowiska, wyrównujemy i udeptujemy nierówności. W pustych miejscach siejemy mieszankę traw, jakiej używaliśmy przy zakładaniu trawnika lub specjalną mieszankę nasion służących do regeneracji trawnika.
Koszenie trawy, oprócz funkcji estetycznych, ma na celu zapewnienie dostępu światła do jej dolnych partii, co znacząco poprawia jakość i wygląd darni. Regularne koszenie trawy powoduje zanik chwastów jednorocznych. Sprzęt do koszenia powinien posiadać dobrze naostrzone ostrza, aby nie uszkadzać (nie wyrywać) darni. Równie ważne jest przycinanie trawy na odpowiednią wysokość – zbyt niskie przycinanie ogranicza fotosyntezę i niekorzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego. Długość trawy zależy od funkcji, jaką trawnik ma spełniać: trawnik ozdobny należy przycinać na wysokość 3 – 4 cm, natomiast trawnik użytkowy do 5 – 6 cm, a w czasie suszy nawet do 8 cm.
Chwasty są największym zagrożeniem dla zdrowia i wyglądu darni. Regularne odchwaszczanie trawnika zapobiega ich rozwojowi. Mocno rozrośnięte chwasty należy usuwać metodą mechaniczną, która polega na głębokim (około 25 cm) wycinaniu roślin za pomocą noża lub wąskiej łopaty. Miejsca po usuniętych chwastach należy zakopać i wyrównać. Chemiczne usuwanie chwastów polega na opryskiwaniu miejsc zachwaszczonych specjalną zawiesiną wodną herbicydów przy użyciu opryskiwacza. Jest to szybki i łatwy sposób pozbywania się chwastów. Bezpośrednio po aplikacji środka nie wolno dopuścić do kontaktu dzieci i zwierząt domowych z opryskiwaną powierzchnią.
Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jest gwarantem zdrowego, soczystego wyglądu murawy. Nawadnianie trawnika należy przeprowadzić, gdy jego podłoże jest suche do głębokości około 3 cm – prawidłowe nawilżenie powinno osiągnąć głębokość co najmniej 12 cm. Ponieważ nie mamy wpływu na częstotliwość i ilość opadów, nawilżenie trawnika należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie dopuścić do jego przesuszenia. Najlepiej w tym celu zastosować skuteczne i proste w obsłudze systemy nawadniające (zamontowany w glebie system rur) lub systemy zraszające (oscylacyjne, obrotowe).
Piękna zielona trawa wymaga systematycznego nawożenia. Wynika to głównie z właściwości systemu korzeniowego darni, który nie przekracza głębokości 25 – 30 cm. W związku z tym składniki pokarmowe z tej warstwy gleby są bardzo szybko pobierane przez rośliny, a następnie wypłukiwane do głębszych warstw, poza zasięg korzeni. Nawożenie trawnika wspomaga krzewienie się traw, wzmacnia ich system korzeniowy oraz wpływa na zdrowy wygląd. Do nawożenia trawników możemy użyć różnych preparatów np.: nawozów organicznych (kompost, obornik, torf) lub mineralnych składających się z wielu składników. Rozdrobnione nawozy organiczne muszą być rozłożone równomiernie na całej powierzchni – najlepiej za pomocą metalowych grabi. Natomiast nawozy mineralne charakteryzują się spowolnionym działaniem, więc nie należy używać ich częściej niż 2 – 3 razy w roku.
Dobrze napowietrzony trawnik zapewnia przestrzeń korzeniom trawy, która jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu. Napowietrzanie trawnika wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego aeratorem, który wycina z trawnika cząsteczki darni za pomocą ostro zakończonych rurek cylindrycznych, w efekcie czego powstają otwory o średnicy około 15 mm i głębokości 8-10 cm. Sieć otworów pozwala zaopatrywać trawnik w substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu: światło, powietrze, wodę i składniki odżywcze. Kolejną zaletą takiego zabiegu jest poprawa wymiany powietrza, zmniejszenie parowania oraz zwiększenie zdolności regeneracyjnych trawnika. Warto podkreślić, że w ten sposób można wyczesywać z powierzchni trawnika chwasty, bez naruszania korzeni trawy. Napowietrzanie trawnika najlepiej wykonywać wiosną, ponieważ w tym czasie podłoże charakteryzuje się dużą wilgotnością.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.