URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją

Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

dodano: 2013-07-09
Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją

Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

To stara technika tynkarska, umożliwiająca fascynujące połączenie gry kolorów, światła i połysku. Warunkiem uzyskania zadowalającego efektu jest właściwa obróbka tynku wapiennego. Pokazujemy, jak to się robi.

Ojczyzną tadelaktu jest Maroko. Wytwarzany w okolicach Marrakeszu polerowany wodoodporny tynk wapienny o wyjątkowych właściwościach jest znany od starożytności. Używano go wówczas do uszczelniania cystern na wodę, później także do wykańczania i zdobienia ścian np. w orientalnych łaźniach.

Niepowtarzalny skład chemiczny surowca – występującego w rejonie Marrakeszu wapienia, który powstał w efekcie złożonych procesów geologicznych – sprawia, że tynk jest specyficznym materiałem. Wapień po wypaleniu i zlasowaniu tworzy urabialny tynk o wysokiej gęstości, który po nałożeniu i obróbce jest odporny na działanie wody i paroprzepuszczalny. Po nałożeniu masy tynkarskiej na ścianę, by powierzchnia tynku stała się wodoodporna, trzeba ją zagęścić kamieniem polerskim (najlepiej półszlachetnym), a następnie pokryć warstwą mydła z oliwy z oliwek. O ile zabiegi te zostaną przeprowadzone poprawnie, tadelakt może być stosowany także w pomieszczeniach wilgotnych, a nawet kabinach prysznicowych. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniu tynku jest brak odporności na ujemną temperaturę, dlatego obiekty ogrodowe pokryte tadelaktem muszą zimować w domu.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 12/2008 »

Tadelakt – dekoracyjny tynk z tradycją 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Pełny artykuł do pobrania w pliku PDF »

Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Niepowtarzalne krzesła

Previous article

Regał w stylu rock’n’rolla

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *