Site icon Twój Głos 📌 e-TG.pl

Sztuka nawadniania, jak podlewać ogród

Majster - poradnik majsterkowania

Majster - poradnik majsterkowania

Sztuka nawadniania, jak podlewać ogród 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
DOM I OTOCZENIE
dodano: 2013-09-02
« wstecz
Sztuka nawadniania, jak podlewać ogród

Fot. Kärcher

Letnie upały są dokuczliwe nie tylko dla ludzi. Mają także niekorzystny wpływ na rośliny. Jeśli chcemy, by nasz ogród przetrwał lato, musimy zadbać o jego regularne, właściwe nawadnianie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Im więcej roślin rośnie w ogrodzie, tym więcej wysiłku trzeba włożyć w jego systematyczne nawadnianie. Gdy lato jest upalne, nie bez znaczenia jest także znaczne zużycie wody, która może sporo kosztować. Przestrzegając zasad właściwego podlewania oraz stosując dobry system nawadniający zaoszczędzimy czas i pieniądze.

Kiedy, co i jak podlewać

Intensywnego nawadniania potrzebują przede wszystkim młode rośliny posadzone wiosną, które mają jeszcze słabo rozwinięty system korzeniowy. Specjaliści zalecają także regularne podlewanie drzew i krzewów przez pierwsze 5–8 lat po posadzeniu. Zależnie od miejsca i warunków w czasie upałów i suszy podlewania mogą potrzebować nawet starsze drzewa. Nawadnianie drzew wspomaga spulchnianie górnej warstwy ziemi wokół pnia – dzięki temu woda szybciej i głębiej wsiąka w glebę oraz łatwiej dociera do korzeni. Drzewka owocowe potrzebują dobrego nawodnienia w okresie wzrostu owoców. Gdy jest zbyt sucho, owoce są małe lub przedwcześnie opadają.

Podczas nawadniania ogrodu trzeba pamiętać o wysuszającym działaniu wiatru – nawet gdy niebo jest zachmurzone i nie jest zbyt ciepło. Najważniejsza zasada dotycząca nawadniania głosi: lepiej podlewać ogród rzadziej, ale intensywniej – woda dociera wówczas do głębszych warstw gleby, więc systemy korzeniowe roślin intensywniej rozrastają się w głąb. Gdy systemy korzeniowe sięgają już do głębszych warstw gleby, rośliny stają się bardziej odporne na przesuszenie wierzchniej warstwy ziemi. Gdy podlewamy często, ale powierzchownie, rośliny nie wykształcają głęboko sięgających korzeni.

Aby dobrze nawodnić glebę i rośliny, zależnie od rodzaju gleby trzeba zużyć od 10 do 20 l wody na metr kwadratowy. Dawka 20 l/m² jest odpowiednia, gdy mamy w ogrodzie lekką, piaszczystą glebę. Około 10 l/m² wystarcza w przypadku gleb gliniastych, dobrze magazynujących wodę. Jeśli podlewamy ogród za pomocą szlaucha ogrodowego, by zorientować się, ile dostarczyliśmy wody, możemy użyć deszczomierza. 1 mm w deszczomierzu oznacza ok. 1 l/m². Gdy panuje susza, lekkie, piaszczyste gleby trzeba nawadniać co 3–4 dni, gleby gliniaste zaś raz na tydzień.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 06/2012 »
Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Exit mobile version